مهر نوشت:

دبیرکل کانون لیزینگ‌های ایران از برنامه‌ای برای آماده کردن بسته کامل لیزینگ مسکن خبر داد و گفت: در آینده نزدیک لیزینگ مسکن کشور با نرخ سود شناور که هم اکنون در بانک مرکزی در دست بررسی است راه اندازی خواهد شد.

حمید شیروانی امروز در جمع خبرنگاران از بررسی لیزینگ مسکن توسط وزارت مسکن و شهرسازی و اعلام موافقت با آن طی نامه‌ای به بانک مرکزی خبرداد و افزود: بخش نظارتی بانک مرکزی موافق اجرایی شدن لیزینگ مسکن است به همین دلیل بسته‌ای در این زمینه آماده می‌کنیم تا آن را به بانک مرکزی ارسال نماییم.

دبیرکل کانون لیزینگ‌های ایران از تدوین یک بسته کامل لیزینگ مسکن در کانون و بررسی عوامل مرتبط با آن همچون نرخ سود شناور و ... در بانک مرکزی در این زمینه خبر داد و افزود: این موضوع در شورای پول و اعتبار نیز مطرح می‌شود و در آینده نزدیک لیزینگ مسکن کشور راه اندازی خواهد شد.

وی ادامه داد: بر این اساس شرکت‌های لیزینگ به بحث لیزینگ مسکن وارد می‌شوند تا بتوانند ۷۰ الی ۸۰ درصد پول خرید خانه را تامین کنند و مشتریان تنها ۲۰ درصد هزینه را متقبل شوند و یا اینکه تامین مالی مسکن اجاره ۹۹ ساله و ... در این طرح می‌تواند اجرایی شود که البته تمامی این‌ها بستگی به نظر بانک مرکزی و وزارت مسکن و شهرسازی دارد.

شیروانی با اشاره به اینکه نظر اکثر مدیران دولتی از جمله وزیر مسکن نسبت به لیزینگ مسکن مثبت است، گفت: در سطح بانک مرکزی نیز رئیس کل بانک مرکزی موافق اجرایی شدن آن است. در این زمینه اعتقاد داریم که می‌توانیم مردم را بر اساس سطح درآمدی که دارند صاحب خانه کنیم و تفاوت لیزینگ با تسهیلات بانکی نیز در همین است.

وی با بیان اینکه لیزینگ‌ها می‌توانند در کنار دولت مشکل مسکن را حل کنند، گفت: شرکت‌های لیزینگ اثر مثبتی در اقتصاد دارند و در عین حال می‌توانند موسسات مالی بزرگ را از لحاظ مالی تامین مالی کرده و به منظور خرید تجهیزات مورد نیاز آن‌ها اقدام کنند تا در نهایت باعث افزایش تولیدات شود. از سوی دیگر لیزینگ‌ها می‌توانند تولیدات این واحدها و بنگاه‌ها را به مصرف کنندگان که توان و قدرت خرید بالایی ندارند بفروشند و در نهایت تمامی این‌ها در رفاه اجتماعی مصرف کنندگان تاثیرگذار است.

شیروانی خواستار حمایت جدی دولت از صنعت لیزینگ کشور شد و گفت: طی نامه‌هایی به استانداران سراسر کشور از آن‌ها درخواست کردیم که در شناسایی سرمایه‌گذارانی که مشکل تامین مالی دارند به ما کمک کنند تا بتوانیم امکانات خود را در اختیار آن‌ها برای افزایش تولیدات قرار دهیم.

دبیرکل کانون لیزینگ‌های ایران از طرحی برای جایگزین کردن خودروهای جدید به جای خودروهای فرسوده خبر داد و افزود: بر این اساس خط تولیدی وارد خواهیم کرد تا با بازده خوب و قیمت پایین تسهیلات مناسبی را در اختیار بخش خودرو به مردم اختصاص دهیم.

شیروانی حجم عملیات شرکت‌های لیزینگ در سال ۹۲ را ۱۸  هزار و ۵۱۹  میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت به سال ۹۱ کاهش یافته که دلیل آن اتمام مجوز شرکت‌های لیزینگ بوده اما هم اکنون مجوز فعالیت ۵ ساله برای اولین بار به لیزینگ‌ها ارائه می‌شود.

همچنین حمید ابدالی رئیس هیئت مدیره کانون لیزینگ‌های ایران گفت: با وجود اینکه هم اکنون فعالیت لیزینگ مسکن از سوی بانک مرکزی ممنوع است اما با فعال شدن این صنعت سایر صنایع مرتبط نیز رونق می‌یابد همچنین لیزینگ لوازم خانگی نیز می‌تواند توسعه یابد.

در عین حال علی زارعی عضو هیات مدیره کانون لیزینگ‌های ایران نیز گفت: ضریب نفوذ لیزینگ در جهان ۵ درصد و در ایران ۳.۵ دهم درصد است این در حالی است که بسیاری از کارها می تواند در ایران به صورت لیزینگ انجام شود اما به دلیل موانع قانونی وعدم آشنایی مردم به خوبی جا نیفتاده است.

 

23503

کد خبر 359476

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سعيد ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۰
    4 2
    حتما سودش اينقدر زياده كه بعد ٢ سال معادل كل پول خونه رو بايد بدي بانك محترم !!