معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور در صفحه توئیتر خود نوشت: ایران و آمریکا تنها کشورهایی هستند که از منظر قدرت منطقه‌ای می‌توانند بحران عراق را صلح آمیز سامان دهند.

دکتر حمید ابوطالبی با اشاره به تحولات اخیر عراق که با پشروی گروه ترویستی داعش و سقوط چندین شهر این کشور از جمله موصل همراه بوده است نوشت ایران و آمریکا قادر به حل صلح آمیز بحران عراق هستند.

نماینده جدید ایران در سازمان ملل در ادامه اظهارات خود در توئیتر نوشت: ایران و آمریکا هر دو امکان حضور و دخالت نظامی در عراق را به صورت جدی منتفی اعلام کرده‌اند.


ابوطالبی در ادامه چهار فرض را درباره تحولات عراق مطرح کرده است:
اول: ایران و آمریکا تنها کشورهایی هستند که از منظر قدرت منطقه‌ای می‌توانند بحران عراق را صلح آمیز سامان دهند
دوم: ایران و آمریکا هر دو امکان حضور و دخالت نظامی در عراق را به صورت جدی منتفی اعلام کرده‌اند
سوم: ایران و آمریکا هر دو از دولت عراق و نوری المالکی خواسته‌اند به این معضل تروریسم و حل مشکل عراق خاتمه دهند
چهارم: دولت مشروع عراق علاوه بر توانایی‌های نظامی، پتانسیل‌های سیاسی قابل ملاحظه‌ای هم برای حل مشکل در اختیار دارد
پنجم: ایران و آمریکا هر دو به طور ضمنی امکان همکاری برای حل بحران عراق از طریق دیپلماتیک را از نظر دور نداشته اند:
الف: دکتر روحانی دیروز گفت اگرکمکی از ما بر بیاید که به ملت عراق کمک کنیم، آمادگی داریم، منتها... ملت عراق قادر است تروریسم را دفع کند. در مبارزه با تروریسم همه کشورها باید دست به دست هم دهند و از جمله در صحنه عراق. هر موقع ببینیم آمریکا علیه گروه‌های تروریستی درعراق وارد عمل شده آن وقت می‌توان قضاوت کرد و درباره آن سخن گفت.
ب: اوباما در مورد عراق گفت: ما تلاش‌های خود در منطقه را برای مقابله با تروریسم دو چندان می‌کنیم تا داعش نتواند پناهگاهی برای خود ایجاد کند. همچنین دیپلماسی فشرده ای را در داخل عراق و منطقه دنبال خواهیم کرد...باید مقامات عراقی تصمیمات دشواری را برای حفظ یکپارچگی کشورخود اتخاذ کنند.
ابوطالبی درپایان تحلیل کوتاه خود از تحولات عراق نوشته است : زمان می گذرد و اعراب بر این باورند که فی التاخیر آفات.
به گزارش خبرآنلاین ایران و آمریکا پیشتر نیز پس از سقوط صدام و برای حل بحران تروریسم در این کشور که روزانه جان ده ها شهروند عراقی را می گرفت با یکدیگر همکاری هایی داشتند. این همکاری ها در خصوص افغانستان پس از سقوط طالبان نیز وجود داشته است.
یکی از سوالات خبرنگاران حاضر در کنفرانس خبری روز شنبه از رئیس جمهوری نیز حول محور همکاری احتمالی ایران و آمریکا در خصوص حل بحران عراق بود.

4949

کد خبر 360398

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حقیقت گو IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۵
  26
  ایران را نمی دانم، ولی آمر یکا به راحتی با فشار آوردن بر متحدان منطقه ای خودش مثل دیکتاتوری های عربستان و قطر و تهدید آنها به تحریم خیلی خوب می تواند منابع مالی داعش را مسدود و از کشتارهای وحشیانه ی آنها جلوگیری کند حالا چرا این کار را نمی کند نمی دانم شاید منافعش ایجاب می کند که فعلا برای مدتی بی خیال قضیه شود
 • بی نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۵
  24
  شکی در همکاری ترکیه و عربستان و اسراییل با تروریست های وحشی چه در سوریه و لیبی چه در عراق و جاهای دیگر نیست.