آیت‌الله احمد خاتمی با بیان اینکه قوه قضاییه پشتوانه اجرایی نظام است، گفت: قوه قضاییه در حقیقت اقتدار نظام اسلامی است.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از ایسنا، آیت‌الله احمد خاتمی در بخش‌هایی از خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به سفارش شش ماده‌ای مقام معظم رهبری به قوه قضاییه، گفت: وقتی دو نفر به محکمه می‌روند قاضی باید فصل‌الخطاب آن‌ها باشد و کسی که حکم به نفعش نیست نباید جار و جنجال کند و قوه قضاییه را مورد اتهام قرار دهد و انصاف نیست اگر در گوشه‌ای تخلفی اتفاق افتاده است به کل قوه قضاییه بد و بیراه بگوییم.

وی در ادامه با بیان اینکه این هفته به مناسبت شهادت آیت‌الله شهید بهشتی معمار قوه قضاییه با عنوان قوه قضاییه نامگذاری شده است، گفت: جنجال‌هایی که اخیرا علیه قوه قضاییه مطرح می‌شود به دو دلیل است؛ اول موضع‌گیری شایسته‌ی تحسین قوه قضاییه علیه فتنه و فتنه‌گران است.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری، رییس قوه قضاییه را فردی عالم، فاضل، متدین، مجتهد، خوش‌فکر، انقلابی و آگاه به مسائل و شجاع دانسته‌اند، ‌گفت: از دیگر دلایل هجمه‌های اخیر به قوه قضاییه مبارزه قاطع قوه قضاییه با مفاسد اقتصادی است.

خاتمی با بیان اینکه داعش و گروه‌های تکفیری روی صحنه و عروسک کوکی هستند که دیگران کوک‌شان می‌کنند، خاطرنشان کرد: در اردن ستادی مدیریت بلواها و آدم‌کشی‌ها را بر عهده دارد که اعضای این ستاد آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و ارتجاع منطقه است که هدف‌شان تجزیه عراق است.

وی افزود: ما از همسایگانمان می‌خواهیم که جدول آمریکا را پر نکنند؛ چون قرار گرفتن در جدول دشمن باعث می‌شود که دودش به چشم خودشان برود. البته ما در پی آن نیستیم که بیش از این مساله را باز کنیم.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه آنچه امروز در عراق می‌گذرد دعوای شیعه و سنی نیست، تصریح کرد: داعش همان بعثی‌های جنایتکار هستند که لائیک بوده و دین ندارند چون هم علمای شیعه و سنی علیه‌شان موضع گرفته‌اند و هم آن‌ها شیعیان و سنی‌ها را می‌کشند.

خاتمی تصریح کرد: از عجایب روزگار است که دو هفته از حملات و وحشی‌گری‌های داعش در عراق می‌گذرد و شورای امنیت واکنشی نشان نداده است پس گروهک داعش یا مرعوب آمریکا است و یا دستشان در دست هم است و دروغ می‌گویند که با تروریسم مبارزه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه وقتی کلمه داعش را در فضای مجازی جستجو کنیم سرهای بریده را برایمان می‌آورند، خاطرنشان کرد: این جریان کاملا آمریکایی و صهیونیستی است و به دنبال این است که آبروی اسلام را ببرد و اسلام را دینی خشن و آدم‌کش معرفی کند و خیال رژیم صهیونیستی را آسوده کند و همچنین در پی رژیمی مثل رژیم صدام‌ آدمکش آمده‌اند.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تقدیر از موضع ستودنی مرجعیت عراق آیت‌الله سیستانی، گفت: این موضع‌گیری یادآور قیام ۱۹۲۰ علما علیه انگلیسی‌ها بود و اقدام بسیار مبارکی بود که بسیجی را به راه انداختند و فرزند ایشان همراه بسیجیان می‌رود و این بسیج ارتش واقعی عراق است و چه بسا خداوند خواسته باشد از این طریق داعشی‌ها به میدان آیند به تله حزب‌الله و بسیج عراق افتند و قلع و قمع شوند و برای همیشه ریشه تروریست‌های تکفیری کنده شود.

خاتمی در ادامه به دو اقدام ستودنی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: تدبیری که در رابطه با تکثیر نسلی و سیاست جنسیتی مورد نظر مقام معظم رهبری اتفاق افتاد قابل تقدیر است و همچنین اقدامی که در مورد عفاف و حجاب داشتیم مردم را خوشحال کرد که مسئولان نیز در این رابطه اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

وی افزود:‌ دولت محترم نیز دغدغه مساله حجاب و عفاف را دارد و وزارت کشور در نامه‌ای به اینجانب شانزده مورد از اقدامات انجام شده در این رابطه را اعلام کرده است و ما از همه مسئولان نظام در سه قوه می‌خواهیم حجاب را از کارگزاران خود شروع کنند البته منکر نیستیم که صدها هزار بانونی عفیفه و محجبه در عرصه اجرایی کشور مشغول به کار هستند اما از مسئولان می‌خواهیم این قدم خیر را بردارند.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه در آخرین جمعه ماه شعبان قرار داریم با بیان روایتی از امام رضا (ع)، گفت: روزهای باقیمانده در این ماه را دعا کنید تا با اخلاص وارد ماه رمضان شویم.

خاتمی با اشاره به اینکه در آستانه ماه رمضان هستیم، گفت: خدا دعوت‌نامه عمومی داده است و در آستانه ماه رمضان از برنامه‌های ستودنی صداوسیما در سال‌های گذشته از جمله جمع‌خوانی‌های قرآن تشکر می‌کنم که باران معنویت برای جامعه داشت و امیدواریم این برنامه‌ها تقویت شود.

وی در ادامه به یازدهم تیر سالروز شهادت چهارمین شهید محراب آیت‌الله صدوقی اشاره کرد و همچنین به دوازدهم تیر روز درگذشت مرزبان بزرگ تشیع علامه امینی اشاره کرد و یاد این دو شهید را گرامی داشت.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران همچنین به سالروز هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج‌فارس در خلیج‌فارس در سال ۶۷ اشاره کرد و گفت: این حادثه تلخ نیز پرونده سیاسی دیگری از جنایات آمریکا است که به فرمانده این جنایت مدال دادند پس حق‌شان است که مردم بگویند مرگ بر آمریکا.

خاتمی همچنین به سالروز ترور مقام معظم رهبری و شهادت شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی اشاره کرد و گفت: به شکر خدا خداوند مقام معظم رهبری، ذخیره انقلاب اسلامی یرا برای ما حفظ کرد و امیدواریم سایه رهبری ایشان تا انقلاب حضرت مهدی (عج) بر سر ما مستدام باشد.

وی با طرح این پرسش که جرم مقام معظم رهبری و شهید بهشتی چه بود که مورد حمله منافقین قرار گرفتند، به آیه‌ای از سوره بروج اشاره کرد و گفت: جرم آنها ایمان‌شان بود همان‌طور که امروز استکبار جهانی ملت ایران را به این جرم تحت فشار قرار می‌دهد و می‌گوید چرا به دین و مکتب خود پایبند هستید.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه دنیا می‌داند ایران بمب اتم ندارد و نخواهد داشت چون با فقه ما سازگاری ندارد، افزود: گرفتاری آن‌ها ایران اسلامی است و نمی‌توانند ببینند در این منطقه استراتژیک نظامی علمدار اسلام ناب برقرار باشد.

خاتمی با اشاره به اینکه آخرین جمله شهید بهشتی قبل از شهادت این بود که نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کنند و سرنوشت ما را به بازی بگیرند، افزود: راه ما همان راه رهبری و شهید بهشتی یعنی استقامت و ایستادگی در مسیر حق است و به حق امام خمینی (ره) بر مظلومیت شهید بهشتی تاکید داشتند.

وی با اشاره به اینکه زمانی می‌گفتند با مرگ بر شاه، شاه ساقط نمی‌شود اما دیدیم که این اتفاق افتاد،‌ گفت: امروز هم برخی می‌گویند ۱+۵ کشک است و فقط باید با آمریکا مذاکره کنیم پس با مرگ بر آمریکا چیزی تغییر نمی‌کند اما ما می‌گوییم مرگ بر آمریکای ملت ما، هیمنه آمریکا را در دنیا شکسته است.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه ۷۷ درصد مردم سوریه به بشار اسد رای دادند، گفت: بیش از ۳۰ ماه است که آمریکا برای مخالفان سوری سلاح می‌فرستد و یک ساعت قبل خبر داشتیم که آمریکا از کنگره خواسته است ۵۰۰ میلیارد دلار اسلحه برای مخالفان سوریه بفرستد اما مردم به کسی رای دادند که آمریکا نمی‌خواست یعنی بشار اسد و این همان معنای مرگ بر آمریکا است.

خاتمی اضافه کرد: ‌در عراق هم ترکیبی که آمریکا نمی‌خواست رای آورد و این هم تحقق شعار مرگ بر آمریکا را نشان می‌دهد پس ما می‌توانیم به فضل خدا آنچنان که تاکنون هیمنه آمریکا را شکسته‌ایم این کار را تکرار کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه صرفه‌جویی در آب از وظایف همگانی است، گفت: در بعضی استان‌ها مشکل آب وجود دارد که باید در رفع این مشکل با صرفه‌جویی کوشا باشیم.

به گزارش ایسنا، خطیب این هفته نماز جمعه تهران در خطبه‌های اول با اشاره به آیاتی از سوره حدیث، گفت: خداوند به همه بندگانش اوج مهربانی را دارد و خداوند برای ضیافت خود دعوت عمومی کرده است و امید است با افتخار نشان این دعوت‌نامه را تحویل بگیریم و به ضیافت خدا برویم.

خاتمی با اشاره به اینکه پیشانی جامعه دینی باید پیشانی تواضع و خشوع در برابر حق و تسلیم در برابر خدا باشد، گفت: ‌این ویژگی جامعه دینی است که به طور مثال اگر کسی از بیرون وارد تهران شود وقتی دید که غذاخوری‌ها بسته است و دلیل آن را جویا شد بگوییم ماه رمضان است و ببیند همه جا حجاب برتر و سنتی و ملی ما یعنی چادر برقرار است چرا که در قرآن هم به چادر مشکی به عنوان حجاب برتر اشاره شده است و از طرف دیگر کسی که وارد جامعه دینی می‌شود باید ببیند که در ادارات آن عدالت برقرار است پس در جای جای جامعه دینی و در عرصه‌های مختلف باید دین تجلی داشته باشد.

 

45503

کد خبر 362380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۶
  تابلو هست طرح بنزین آلوده و حمله به قوه قضاییه و صدا وسیما و حضور زنان در ورزشگاه و...بازیهای سیاسی هست همین کسانی که مدافع حضور زنان در ورزشکاه شدن زمانی که ااحمدی نژاد پیشنهاد حضور زنان رو داد تو روزنامه و سایتشون واکنش مراجع و .. تیتر اصلیشون بود و انتقاد میکردن قطعا ضعف ها هست ولی در یک مدت خاص ب اینهمه هجمه و انکار قوتها عجیبه
 • اصفهاني A1 ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۶
  93 2
  آقاي خاتمي همه ما عدالت رابايد ازخودمان شروع كنيم بويژه شما كه دوخطبه تان جاي دوركعت نماز ظهر است. به نظر شما عدالت در بيان موضوعاتي كه در خطبه هاايراد ميفرماييد چقدر با دغدغه هاي مردم ناس همخواني دارد شما بايد پيروي همان امامي باشيد كه از بيعدالتي در خارج كردن خلخال ازپاي دختر يهودي ميخواست جان دهد. اسلام دين جامعي است به همان ميزان كه حجاب اهميت دارد اقتصاد وعدالت كارگزاران هم اهميت داردو.....
  • مسلمان IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۷
   10 1
   نظر اصفهاني درست است موافقم
 • مهدی IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۶
  46 1
  میشه مدرک بیاری؟جناب بی نام 15/55 که روزنامه تیتر میزدند اینجوری؟ کسی که بفکر سلامتی مردمه و بفکر مردمه از بنزین الوده ساخت داخل حمایت نمیکنه ...خیلی از جوان بخاطر همین افراد اصلا نماز جمعه شرکت نمیکنند ...لطفا پخش کن
 • بی نام A1 ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۶
  71 1
  وباز هم سید احمد خاتمی
 • جواد IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۶
  7 70
  خیلی ها الان طالب جهنم هستند و آگاهانه یا نا آگاهانه به سمت جهنم میرن.
  • بی نام IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۶
   89 8
   کی به شما گفته احمد خاتمی بهشتیه و هر کسی مخالف ایشون باشه جهنمی
 • بی نام A1 ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۶
  48 3
  نظر من خیلی ساده س هر کی با ایشون موافقه منفی بده هر کس مخالفه مثبت من که خودم اساسی با نظرهاس احمد خاتمی مخــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــالفم