فارس نوشت:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: گروهک تروریستی داعش که امروز در عراق جنایت می‌کند، مخلّ امنیت کشورهایی خواهد شد که امروز حامی آن‌ها هستند.

آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار سفیر ترکیه در جمهوری اسلامی ایران، ویژگی‌های دو کشور ترکیه و ایران را برای گسترش و تعمیق همکاری‌ها منحصر به فرد خواند و گفت: در هیچ مقطعی از تاریخ، پسندیده نیست که سیاست بر روابطی که ریشه در فرهنگ مشترک دارد، سایه اندازد.

وی مرز ایران و ترکیه را یک قرارداد جغرافیایی دانست و گفت: اشتراکات فراوان دینی، فرهنگی و زبانی مردم دو کشور در دو سوی مرز آن قدر زیاد است و اقدامات تروریستی نمی‌توانند در آن اخلال ایجاد کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و ترکیه گفت: در زمان مرحوم اربکان که کشورهای اسلامی در حال توسعه در گروه دی ۸ گرد هم آمده بودند، برای افتتاح آن در ترکیه ضمن گفتگوها، قرار گذاشتیم همکاری‌ها حتی با کشورهای آسیای میانه فراتر از مسائل اقتصادی و فرهنگی باشد.

هاشمی‌‌رفسنجانی با ابراز تأسف از عدم پیگیری آن برنامه‌ها، به اوضاع امروز کشورهای همسایه ایران و ترکیه، یعنی سوریه و عراق اشاره کرد و گروه‌های افراطی را مخلّ امنیت مردم منطقه و تندروی‌های آنان را باعث بی‌آبرویی مسلمانان واقعی در نظام بین‌المللی دانست و گفت: دولت‌های منطقه با هر نگاهی که شرایط امروز را ارزیابی کنند، می‌فهمند که این وضع به ضرر همه است.

وی افزود: ناهماهنگی‌های بین دولت‌های منطقه بهترین فرصت را برای گروه‌های تندرو ایجاد کرد که اگر دیروز در سوریه بودند و امروز در عراق، فردا در هر کشور اسلامی دیگری نیز خواهند بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح چگونگی به وجود آمدن طالبان و القاعده در دامن کشورهای غربی و آمریکا، گفت: بعدها همین گروه طالبان و القاعده دشمن سرسخت آن‌ها شدند و در آینده نیز گروهک تروریستی داعش که امروز در عراق جنایت می‌کنند، مخلّ امنیت کشورهایی خواهند شد که امروز حامی آن‌ها هستند.

وی جهانی شدن تروریسم را پدیده سیاسی این مقطع از تاریخ توصیف کرد و گفت: دولت‌ها باید از منافع زودگذر خود در مسائل منطقه‌ای بگذرند و علیه تروریسم متحد باشند که امنیت را از همه می‌گیرند.

هاشمی‌رفسنجانی، اوضاع امروز مصر، لیبی، یمن، سوریه و تا حدودی عراق و افغانستان را مصداقی برای نفرت مردم از تندروی‌ها دانست و افزود: مردمی که دو سال پیش علیه دیکتاتوری به خیابان‌ها آمده بودند، وقتی برنامه‌های افراطیون را دیدند، دوباره به نظامی‌ها پناه آوردند.

 

لومیت یاردیم نیز در این دیدار، برنامه‌های دولت متبوع خویش را گسترش همکاری‌ها با ایران خواند و با اشاره به نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تأسیس گروه دی ۸ که همکاری خوبی کشورهای اسلامی در حال توسعه بود، گفت: متأسفانه آن همکاری‌ها جای خود را امروزه به منازعات داد.

سفیر ترکیه در ایران شرایط امروز را «دوره‌ای تلخ در تاریخ اسلام» دانست و گفت: اگر راهکار مناسب سیاسی پیدا نشود، مسائل کشورهای اسلامی پیچیده‌تر می‌شود.

وی اوضاع امروز عراق را نگران‌کننده خواند و گفت: سیاست ما در مسائل دوجانبه و منطقه‌ای، رایزنی و گفت‌و‌گو با ایران است، چون جبهه پیش روی خود را بسیار گسترده می‌دانیم.

 

503

کد خبر 362765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد A1 ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۸
    4 0
    درود بر هاشمی ستون انقلاب ایران . مرد سیاست و درایت . نابود باد افراطی گری و تفکر طالبانی.