رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر و مدیران ارشد وزار ت صنعت معدن و تجارت در نشستی مشترک تاکید کردند محیط زیست و صنعت دو مقوله جدا از یکدیگر نیستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست؛ در این نشست معصومه ابتکار گفت: رشد اقتصادی ملازم با ملاحظات زیست محیطی است و این رشد می‌بایست بدون آلودگی محیط زیست، تخریب منابع طبیعی، آلودگی هوا و اتمام سفرهای آبهای زیرزمینی صورت گیرد.

معاون رییس جمهور افزود: امروزه ما نیازمند انقلابی در بخش مدیریت مصرف آب و انرژی در کشور هستیم وگرنه نمی‌توانیم پاسخگوی نیاز نسل آینده فرزندانمان باشیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در دولت پیگیری موضوع اقتصاد سبز با رعایت جدی ملاحظات زیست محیطی مطرح است و هرگونه تولید و کارآفرینی می‌بایست با این رویکرد صورت گیرد.

ابتکار با بیان اینکه محیط زیست و صنایع و معادن کشور جملگی بر یک کشتی سوار هستیم، گفت: دغدغه همه ما رسیدن به رشد بالای اقتصادی، رفع بیکاری و بهبود وضع معیشت مردم است. اما باید رعایت ملاحظات زیست محیطی، رعایت الگوی مصرف آب و پرهیز از بهره‌کشی گسترده از طبیعت همانند کشورهای پیشرفته دنیا به رشد اقتصادی قابل قبول نایل آییم.

وی در ادامه گفت: فعالیت‌های صنعتی و معدنی می‌بایست خود را با اقتصاد کم آب معطوف کنند و قبل از ایجاد شهرک صنعتی ابتدا مسایل زیست محیطی و ممیزی آب و انرژی دنبال شده و سپس اقدام به احداث واحد صنعتی و ادامه تولید نماییم.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در جلسه بررسی موضوعات مشترک سازمان محیط زیست با بخش صنعت، معدن وتجارت گفت: یک درصد تولید ناخالص ملی ناشی از فعالیت‌های معدنی است و با برنامه‌ریزی و تلاش مضاعف می‌توانیم آن را به 5 درصد برسانیم.

به گفته نعمت‌زاده؛ برای کشوری که ادعای فراوانی ذخایر معدنی را داشته این میزان بسیار کم بوده و می‌بایست با رعایت اصولی فنی و زیست محیطی سهم فعالیت‌های معدنی را در تولید ناخالص ملی بالا ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: 3 درصد زمین های کشور در آن عملیات بهره‌برداری معدن و نیز 4 درصد در بخش اکتشافات معدنی استفاده شده است.

وی در ادامه گفت: حدود یک و هشت دهم درصد منابع آب کشور در بخش صنعت و 92 درصد در حوزه کشاورزی و چیزی حدود 7 درصد مابقی در مصارف خانگی کشور مصرف می‌شود.

مهندس نعمت‌زاده در ادامه اعلام داشت: ارتباطات و تعاملات بسیار مناسبی میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و واحدهای تحت پوشش با سازمان محیط زیست وجود داشته و می‌بایست ادامه یافته بطوری که امروز می‌توان به جرأت اذهان داشت که در هر واحد و سازمان تحت پوشش این وزارتخانه 3 الی 5 نفر کارشناس HSE فعالیت می‌نمایند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: مدیریت پسماندها و مدیریت منابع انسانی در حوزه محیط زیست در واحدهای صنعتی و معدنی امری الزامی است.

4747

کد خبر 363387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =