ایلنا نوشت:

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از خبرنگاران، روزنامه نگاران، نویسندگان، مدیران مسئول روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری و نیز گروهی از فعالان در عرصه‌های مجازی، سینماگران و مستندسازان با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفت و گو کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار ضمن تشکر از حسن ظن و زحماتی که خبرنگاران و روزنامه نگاران در سال‌های اخیر برای حفظ اصالت انقلاب و حمایت از دلسوزان نظام کشیدند، گفت: آزادی بیان، آزادی اظهار نظر و جلوگیری از سانسور و تهدید، حق هر انسان و از مصرّحات اسلام و قانون اساسی است و همه در این موضوع اشتراک نظر دارند. در عمل است که معتقدین واقعی از ظاهرسازان جدا می شوند.

وی با قرائت آیه «فبشّر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه»، به تشریح و تفسیر آن پرداخت و گفت: بستن گوش و چشم مردم در مقابل حقایق، یعنی بستن در سعادت به روی انسان ها و هر کسی این کار را با هر هدف و توجیهی انجام دهد، به اسلام، انقلاب اسلامی و مردم ایران ستم می‌نماید.

آیت الله هاشمی رفسنجانی «لا اکراه فی الدین» را آیه افتخار مسلمانان در همه اعصار، به ویژه در عصر انفجار اطلاعات دانست و گفت: هرکس چنین جملاتی را در فرهنگ دینی خود داشته باشد، از آن تابلو می سازد و به آن می نازد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقسیم سخنان پیامبر(ص) به وحی و جملات ایشان، گفت: رسول مکرّم اسلام به مسلمانان می فرمود که مطالبی که وحی است، انتقادناپذیر است اما تصمیمات خود من می تواند مورد سؤال و اعتراض باشد.

وی آیات موکّد بر مشورت در قرآن را توجه به آرا و نظر مردم در دین مبین اسلام خواند و گفت: مشورت حکومت‌ها با مردم در گذشته بیعت بود و در عصر حاضر انتخابات است که شیوه اداره جامعه را انتخاب می‌کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با استناد به گفتار و نوشتار «جورج جرداق»، به صبوری های حضرت علی (ع) در برخورد با مخالفان عنود اشاره کرد و گفت: شخصیت عظیمی چون آن امام همام در جلسه‌ای که کسی به ایشان توهین کرد و پیروانشان برآشفتند و درصدد تنبیه بودند، دستور دادند که تحمل کنید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری توهین‌هایی که در سال‌های اخیر به شاگردان امام که زبرالحدید مبارزه بودند، گفت: کسانی در جامعه ادعای انقلابی‌گری دارند که در سال‌های مبارزه به خاطر اندیشه‌های متحجرانه مبارزه را تلاش برای برافراشتن پرچم ضلالت می‌دانستند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تبیین اهداف انقلاب اسلامی و مخاطرات ایام مبارزه؛ گفت: مردم به اسلام واقعی روی آورده بودند که در گفتار و رفتار امام راحل متجلّی بود.

وی رشد آگاهی جامعه را دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی خواند و گفت: الان جوانان یک روستای دور افتاده در استان‌های مرزی مانند دانشجویان دانشگاه‌های تهران تحلیل می‌کنند و این نشان می‌دهد که از ابزارهای اطلاع سانی در جهت درست و برای رشد اطلاعات و آگاهی خویش استفاده می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فشارها و اذیت‌های سال‌های اخیر را برخاسته از سیاست‌زدگی بعضی‌ها در جامعه دانست و گفت: مردم ایران با درک عمیق و درست از شرایط، یک روز وارد عرصه انتخابات شدند و سیاسی‌ترین کار ممکن را انجام دادند و نگذاشتند انقلاب اسلامی بیش از این منحرف شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در بیان علل پیروزی اندیشه اعتدال در انتخابات ریاست جمهوری، به نقش رهبری معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: یک جمله ایشان که رأی مردم حق الناس است، فضای اعتماد را به جامعه هدیه داد تا مردم به پای صندوق‌ها بیایند.

وی در بیان اهمیت «حق الناس» در آیات و روایات اسلامی و ضرورت توجه به آن در عصر حاضر، گفت: رهبری با علم و اجتهاد این جمله را گفتند و وظیفه خبرنگاران، نویسندگان و شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشور است تا برای جاودان کردن و گسترش آن در جامعه تلاش کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخنان اخیر آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص اعتدال گفت: دانش ایشان ایجاب می‌کند که به اعتدال عقیده داشته باشند و این افتخار مردم ایران است که دولت اعتدال نیز شکل گرفته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان چرایی و چگونگی نام نویسی خویش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: حقیقتاً نمی‌خواستم بیایم، اما وقتی اصرار مردم را دیدم، با خود گفتم که نباید به این همه تقاضاها، احساسات و استدلات عقلی و سیاسی پاسخ منفی بدهم.

وی با یادآوری اتفاقات پس از نام نویسی و نتیجه انتخابات گفت: خداوند تاریخ ایران در این مقطع به گونه‌ای رقم زد تا مردم نجیبانه و صبورانه انتخاباتی انجام دهند که دنیا را متحیّر کرد و نگاه آنان را به مردم ایران تغییر داد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تقبیح سانسور واقعیت ها در جامعه، گفت: هیچ‌کس با سانسور سود نمی‌برد و سانسورچی ها باید بدانند دل مردم همیشه با حقیقت است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان آیات قرآن در نهی از غیبت و تجسس؛ گفت: در فضای اعتدال باید به این آیات روشن قرآن عمل شود که هم خواسته قانون اساسی و هم مطالبه عمومی است.

وی آگاهی مردم را ستود و با اشاره به نقش خبرنگاران در بیان واقعیت‌ها، گفت: هرچند حقایق بیشتر روشن شوند، جامعه بیدارتر و به تبع آن انقلاب نهادینه‌تر می‌شود.

1717

کد خبر 365503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
  14 0
  فکر می‌کنید بعد از حمایت رهبری از دولت یازدهم حمله‌کنندگان به دولت از حمله و هجمه‌های خود دست برخواهند داشت؟ در تمام دنیا وقتی انتخاباتی برگزار می‌شود انتخابات فصل خطاب و فیصله‌دهنده منازعات سیاسی و رقابت‌هاست اما متاسفانه در جمهوری اسلامی ایران انتخابات فیصله‌دهنده منازعات و رقابت‌های سیاسی نیست.
 • بی نام IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
  3 4
  سانسور بد است خوب است که آقای هاشمی در خصوص فرزندان خود نیز اطلاع رسانی کند تا سانسور از بین برود خوب است که واقعیت های تاریخی دوران ریاست جمهوری او بازگو شود تا سانسور از بین برود خوب است حقایق مسئولین به مردم گفته شود تا سانسور از بین برود خوب است کلیه رانتخواران افشا شوند تا سانسور از بین برود اگر اینچنین شود که نمی شود چه خوب است اما حیف که در شعار باقی می ماند
 • علی A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
  6 2
  رای مردم حق الناس است در انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 به رای ومنتخب مردم خودآقای هاشمی بی احترامی کرد آن رای ها نیز حق الناس بود ولی بی احترامی کردند
 • بی نام A1 ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۵
  4 11
  دورد بر هاشمی، خاتمی و روحانی