ایسنا نوشت:

نشست مشترک دولت و مجلس و نمایندگان بخش خصوصی به منظور بررسی مشکلات در بخش تولید و صنعت برگزار شد.

روز گذشته (سه‌شنبه) نشست مشترک دولت و مجلس و نمایندگان بخش خصوصی به منظور بررسی مشکلات در بخش تولید و صنعت در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

در این نشست نمایندگان اتاق بازرگانی خانه صنعت و معدن و انجمن کارآفرینان دغدغه‌های خود را طرح کردند و مسئولان دولت و مجلس پس از استماع نظرات کارآفرینان به دغدغه‌های آن‌ها پاسخ دادند.

این نشست با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنعت و معدن و رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی برگزار شد.

نعمت‌زاده: سهم تسهیلات بانکی به بخش صنعت به ۵۰ درصد افزایش یابد

وزیر صنعت و معدن با بیان اینکه اقتصاد ما بانک‌محور است و سرمایه آن کفایت کار را نمی‌کند،‌ گفت: باید سرمایه بانک‌ها افزایش یابد و سهم تسهیلات طی یکی دو سال به ۵۰ درصد افزایش یابد و سهم خدمات از تسهیلات کاهش یابد.

محمدرضا نعمت‌زاده در این نشست اظهار داشت: صنایع کشور مانند بسیاری از بخش‌های دیگر یک‌ سری چالش‌های تاریخی، سنتی و نهادینه دارند که در یک جلسه حل نخواهد شد.

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت از تدوین استراتژی صنعتی در این وزارتخانه خبر داد و گفت: پس از پایان نظرخواهی استراتژی صنعتی را ارائه خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت، وی به چالش‌های پیش‌آمده بر اثر تحریم‌ها،‌ تنگ‌نظری و مشکلات مدیریتی، عدم تخصیص درست منابع در سال‌های ۹۰ تا ۹۲ اشاره کرد و افزود: صنایعی که تا ۲ سال پیش معوقه نداشتند به دلیل شرایط پیش‌آمده دچار مشکلات مالی شدند.

نعمت‌زاده تصریح کرد: پیشنهادات وزارت صنعت و معدن درخصوص خروج تولید از حالت رکود در نشست مشترکی با مشاوران رئیس جمهور روز چهارشنبه (۲۵ تیرماه) نهایی خواهد شد.

وزیر صنعت و معدن با بیان اینکه برای رفع خروج واحدهای تولیدی از رکود، پیشنهاد کردیم سیاست‌های ما در جهت مصرف منابع مالی و صنایع با ارزش افزوده بیشتر و صادراتی بودن محصولات تولیدی چگونه باشد، گفت: ۲ هزار میلیارد تومان از صنعت خودرو به خودش در این چند ماه تزریق کردیم که در نتیجه تولید آن ۹۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت و قطعه‌سازان توانستند ۲۰ هزار نیروی جدید جذب کنند.

وی افزود: اقتصاد ما بانک‌محور است و سرمایه آن کفایت کار را نمی‌کند،‌ از این‌رو باید سرمایه بانک‌ها افزایش یابد و سهم تسهیلات طی یکی دو سال به ۵۰ درصد افزایش یابد و سهم خدمات از تسهیلات کاهش یابد.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه ما نمی‌گوییم به تمام صنایع کوچک وام داده شود، تصریح کرد: ما گفتیم به ۲۰ درصد واحدهای صنایع کوچک اگر ۱۰ هزار میلیارد تومان تزریق شود، بیش از ۱۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

 

23503

کد خبر 365517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =