ایسنا نوشت:

مسیحیان عراقی ساکن موصل به دلیل تهدیدهای داعش مجبور به ترک این شهر و خانه و کاشانه خود شدند.

 به نوشته روزنامه تلگراف،داعش به خانواده‌های مسیحی ساکن موصل عراق گفته است یا جزیه دهند یا دینشان را عوض کرده و مسلمان شوند یا منتظر مرگ باشند.

لوئیس ساکو، اسقف عراق همزمان با فرار دسته جمعی و گروهی مسیحیان از موصل گفت: برای نخستین بار در تاریخ عراق موصل خالی از مسیحیان شده است.

در بیانیه داعش آمده است: ما به مسیحیان سه گزینه را پیشنهاد می‌کنیم. یا خراج دهید، یا به دین اسلام بگروید یا با مرگ مواجه شوید.

ابوبکر البغدادی، رهبر داعش نیز گفته مسیحیانی که نمی‌خواهند تحت لوای خلافت اسلامی زندگی کنند، شهر را ترک کنند.

روز شنبه ساکنان موصل اعلام کردند که مسیحیان این شهر گروه گروه در حال ترک شهر هستند که بیماران و سالخوردگان نیز در این گروه‌ها دیده می‌شوند.

اسقف شهر تلکیف در همسایگی موصل نیز اعلام کرد که مسیحیان رانده شده از موصل در کلیسای وی ساکن شدند.

داعش بسیاری از اموال و دارایی‌های مسیحیان موصل را ربوده و به سرقت برده و باعث شد تا این افراد با پای پیاده در گرمای تابستان به سمت خارج موصل حرکت کنند و در شهرهای همجوار پول زیادی برای ساکن شدن نداشته باشند.

جامعه مسیحیان موصل که جزو قدیمی‌ترین‌ها در جهان محسوب می‌شود از زمان حمله نیروهای خارجی تحت رهبری آمریکا به عراق در سال‌های اخیر به شدت دچارکاهش شده است. تا پیش از 2003، تعداد مسیحیان 60 هزار تن بود اما در ژوئن 2014 این تعداد به 35 هزار تن کاهش یافت. همچنین 10 هزار مسیحی دیگر پس از آغاز حملات خصمانه داعش در سراسر عراق در 9 ژوئن 2014 موصل را ترک گفتند.

برخی از مسیحیان می‌گویند که تمایل دارند تا با داعش بجنگند اما اولتیماتوم اخیر داعش به مسیحیان امیدها برای هرگونه همزیستی یا مقاومت مقابل این شبه نظامیان را از میان برده است.

52261

کد خبر 366124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۹
  7 1
  داعش وحشی نامرد خدا لعنتتون کنه
 • مسلمان A1 ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۳۱
  6 1
  با سلام متاسفانه اسرائیل دیگری در قلب عراق و سوریه در حال ایجاد است و اگر دیر بجنبیم داعش تبدیل به اسرائیل دیگری خواهد شد که روی صهیونیسم یهودی را سفید کرده و صهیونیسم سلفی را ایجاد خواهد کرد . کمی دقت کنید طرح نیل تا فرات در حال اجرا است.