ایسنا نوشت:

در پی تشدید وخامت اوضاع امنیتی در اراضی اشغالی، شرکت‌های هواپیمایی آمریکا، فرانسه، آلمان، کانادا، هلند، ترکیه، کره جنوبی و اردن تمامی سفرهای خود به فرودگاه بن گوریون تل‌آویو را لغو کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، در پی افزایش حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، مسئولان خطوط هوایی اردن اعلام کردند که تمامی پروازهای خود به فرودگاه بن گوریون در تل‌آویو را به حالت تعلیق درآورده‌اند. دولت اردن دلیل این اقدام را اعلام نکرده است.

از سوی دیگر، ریاست سازمان راه و ترابیری ترکیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی پروازهای خود به فرودگاه بن گوریون اسرائیل را به خاطر مسائل امنیتی به مدت 24 ساعت به حالت تعلیق درآورده است.

همچنین دو هواپیمای وابسته به خطوط هوایی ترکیه به دلایل امنیتی پرواز خود را به فرودگاه بن گوریون لغو کرده و به آنکارا بازگشتند.

از سوی دیگر، وزیر راه و ترابری رژیم صهیونیستی اعلام کرد که هیچ دلیلی وجود ندارد شرکت‌های هواپیمایی پروازهای خود را به اسرائیل لغو کنند.

وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی نیز از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی و اروپایی خواست از تصمیم خود برای لغو پروازها به تل‌آویو صرف نظر کنند.

وی گفت: فرودگاه بن گوریون در حال حاضر امن است و امکان پرواز و فرود آمدن در آن وجود دارد.

همچنین شرکت هواپیمایی "کوریا ایر" کره جنوبی تمامی پروازهای خود را به تل‌آویو لغو کرد.

شرکت‌های هواپیمایی آمریکا و آلمان نیز به دلایل امنیتی تمامی پروازهای خود را به تل‌آویو لغو کردند.

جن ساکی،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: جان کری، وزیر خارجه آمریکا به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده که لغو پروازها از آمریکا به تل‌آویو تنها به دلایل امنیتی صورت گرفته است.

این اقدام شرکت‌های هواپیمایی آمریکا پس از شلیک یک موشک به نزدیکی فرودگاه بن گوریون صورت گرفت.

شرکت‌های آمریکایی "دلتا"، "یواس ایرویز" و "یونایتد ایرلاینز" در حال حاضر پروازهای خود از/به فرودگاه بن گوریون را لغو کرده‌اند.

در پی ادامه درگیری‌ها٬ اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) در اقدامی کم‌سابقه با توجه به نگرانی‌های امنیتی موجود٬ پروازهای خطوط هوایی آمریکایی به/از فرودگاه بین‌المللی بن‌گوریون در تل‌آویو را دست‌کم برای ۲۴ ساعت متوقف کرده است.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که یکی از راکت‌های شلیک‌ شده از غزه در مجاورت فرودگاه (در فاصله شش مایلی) منفجر شد و دو تن را مجروح کرد.

به این ترتیب در ۲۴ ساعت آینده سه خط اصلی هواپیمایی در آمریکا (دلتا٬ یونایند ایرلاینز و یواس ایرویز) اجازه پرواز به/از اسرائیل را نخواهند داشت.

همچنین هیات اروپایی مسئول برقراری امنیت هوایی اعلام کرد که از تمامی شرکت‌های اروپایی خواسته تا اطلاع ثانوی پروازهای خود را به فرودگاه تل‌آویو لغو کنند.

شرکت هواپیمایی لوفتانزا آلمان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی پروازهای خود به تل‌آویو را به مدت 36 ساعت به دلایل امنیتی به حالت تعلیق درآورد.

در این بیانیه آمده است که این اقدام به خاطر حفظ سلامتی مسافران و مسئولان صورت گرفته است.

شرکت هواپیمایی "ایرفرانس" فرانسه نیز اعلام کرد که به خاطر تنش‌ها و خشونت‌ها در منطقه تمامی پروازهای خود را به تل‌آویو تا اطلاع ثانوی لغو کرده است.

ایر کانادا و بسیاری از خطوط اصلی هواپیمایی اروپا٬ از جمله لوفتانزا (آلمان)٬ ایرفرانس٬ کی‌ال‌ام (هلند)٬ ایر ساس (نروژ) و ترکیش ایرلاینز نیز اعلام کرده‌اند که تصمیم به لغو پروازها به/از فرودگاه تل‌آویو گرفته‌اند.

با توجه به حادثه‌ای که هفته گذشته برای هواپیمای مسافربری مالزی رخ داد٬ حالا حساسیت‌ها نسبت به امنیت پرواز بیش از پیش هم شده است. حالا با توجه به وخامت اوضاع٬ فقط پروازهای هواپیمایی ملی اسرائیل (El Al) طبق روال معمول انجام خواهد شد.

لغو این پروازها آسیب‌های جدی به اقتصاد متکی به توریسم اسرائیل وارد خواهد کرد.

یکی از مقامات اسرائیلی به شرط افشا نشدن هویتش به نیویورک‌تایمز گفته است که هیچ‌یک از این خطوط هوایی پیش از اتخاذ تصمیم مبنی بر لغو پروازها٬ اسرائیل را در جریان ماجرا قرار نداده‌اند.

به گفته این مقام اسرائیلی، شرایط برای پرواز به/از اسرائیل همچنان کاملا فراهم است و همه موشک‌هایی که به سمت تل‌آویو شلیک می‌شود توسط سیستم دفاع ضدموشکی «گنبد آهنین» خنثی خواهد شد.

او معتقد است، این بهترین جایزه‌ای است که این کمپانی‌ها می‌توانستند به تروریست‌ها بدهند.

اسرائیل دو فرودگاه بین‌المللی دیگر هم در ایلات و حیفا دارد که عموما پروازهای داخلی و گاه اروپایی را پوشش می‌دهند. هیچ یک از خطوط هواپیمایی آمریکا به این دو فرودگاه پروازی ندارند.

مقامات اسرائیل ابراز امیدواری کرده‌اند که پروازهای بین‌المللی پس از ۲۴ ساعت از سر گرفته شود.

5252

کد خبر 366603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =