اژه ای امروز در نشست خبری خود به دادگاه مهدی هاشمی، تخریب محیط زیست و قربانیان غزه اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود در مورد دادگاه مهدی هاشمی گفت: اتهامات مهدی هاشمی هم اقتصادی و هم امنیتی است.

او گفت: اجمالاً باید بگوییم اتهامات مهدی هاشمی هم اقتصادی و هم امنیتی است. او با بیان اینکه بنا به تشخیص قاضی این دادگاه غیر علنی برگزار شده است گفت: به طور اجمالی می‌توانم بگویم که اتهامات این فرد اقتصادی و امنیتی است واین احتمال وجود دارد که در ادامه رسیدگی به این پرونده با تشخیص قاضی محاکمات علنی برگزار شود.


ساخت و سازهای غیر مجاز
او به با اشاره به آلوده کردن محیط زیست، تخریب جنگل‌ها، اشغال حریم رودخانه‌ها و همچنین تغییر کاربری‌های غیر قانونی و غیر مجاز، گفت: متأسفانه در ساخت و سازهای غیر مجاز در کلان‌شهرها یا در ارتفاعات بالای 1800 متر با مسائل گوناگونی مواجه هستیم.

دادستان کل کشور با درخواست همکاری سازمان‌ها و مقامات دولتی مسئول، گفت: تمام کسانی که در این زمینه مسئولیت دارند باید توجه لازم را داشته باشند و اجازه ندهند محیط زیست آلوده و به منابع طبیعی خسارت وارد شود.

سخنگوی دستگاه قضایی با تاکید بر اینکه اگر از همان ابتدا برخوردهای لازم صورت گیرد مشکلات مردم و قوه قضاییه کمتر می‌شود، گفت: از بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون دستور تخریب 100 مورد از ساخت و سازهایی که در حریم رودخانه‌ها در حوزه تهران بوده صادر شده البته این 100 مورد هنوز تخریب نشده و استاندار گفته که شورای تامین باید روند تخریب را مشخص کند.
محسنی اژه‌ای گفت: در هر صورت دستگاه قضایی مصمم است با متخلفین اعم از دولتی و خصوصی، مدیر و غیر مدیر برخورد کند.

برخورد با اشرار

او در ادامه با اشاره به اینکه اولویت دستگاه قضایی برخورد با کسانی است که امنیت جامعه را بر هم می‌زنند، گفت: برخورد با اشرار و یا کسانی که به اموال و نوامیس مردم تجاوز می‌کنند اولویت قوه قضاییه است و برخی افراد بی‌جهت مدعیان دروغی حقوق بشر را همراهی نکنند.

او ادامه داد : ما با اینگونه افراد برخورد می‌کنیم و اگر لازم باشد آن‌ها را به اشد مجازات در ملاء عام می‌رسانیم.

محسنی اژه‌ای با تاکید بر اینکه در پی برخورد دستگاه قضایی با مجرمان مواد مخدر و سارقان مسلح 3 نفر در شیراز اعدام شدند، گفت: همچنین در تیرماه امسال در استان اصفهان با همکاری وزارت اطلاعات چندین باند مواد مخدر منهدم شد که در یک مورد حدود 60 کیلو کراک و در مورد دیگر 340 کیلو تریاک کشف شد.

جنایات غزه

او در مورد جنایات غزه گفت: متاسفانه این رژیم جعلی، اشغالگر و آدم‌کش همچنان به جنایت‌های خود و قتل زنان و کودکان بی‌پناه ادامه می‌دهد و متاسفانه مجامع بین‌المللی و برخی از کشورهای عربی هیچ اقدام شایسته‌ای را در برابر این اقدامات جنایتکارانه انجام ندادند.

او گفت: امیدواریم با پیروزی نهایی مقاومت رژیم صهیونیستی و حامیان آن‌ها به دست مردم خوب و حزب‌الله محاکمه و به مجازات خود برسند.

 

احکام ۲۴ نفر از متهمان ۸۸ قطعی شد

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه این نشست خبری گفت: 14 نفر از کسانی که در ماجرای سال 88 اتهام داشتند حکمشان قطعی و به اجرای احکام فرستاده شد که فقط میزان حبسشان از یک سال تا 13 سال است.
او گفت: 28 مورد از کسانی که درسال 88 اتهام داشتند کیفرخواست داده شده و به دادگاه رفته است که به تعداد 38 رسیده است.

او گفت: بقیه هم محاکمه شده و در مرحله تشریفات هستند.

 

تکریم بانوان

محسنی گفت: ما باید از اقدام جدید شهرداری تهران در بحث تکریم بانوان حمایت کنیم. چون کرامت و راحتی زن در این است که جایی که می‌تواند از مرد جدا باشد، حضور پیدا کند.

او ادامه داد: اگر بحث شرع را هم کنار بگذاریم، آیا برای زن جایی که مرد باشد کار کردن راحت تر است یا جایی که فقط زنان حضور داشته باشند؟

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه باید از این اقدام شهرداری حمایت کنیم، گفت: من از کسانی که به این موضوع انتقاد می‌کنند و مسئولیت هم دارند تعجب می‌کنم و نمی‌دانم چگونه به موضوع نگاه می‌کنند چرا که این اقدام به هیچ عنوان به ضرر بانوان نیست.

 

ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای

او در مورد افرادی است که با دفاترغیرقانونی و ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای ارتباط دارند گفت: این افراد موجب اختلاف مسلمانان و مسائل ضد امنیتی، ضد اتحادی در مقاطع مختلف و حتی در هفته وحدت در نقاط مختلف از کشور شده‌اند که این افراد مسائلی را برخلاف اسلام نشر می‌دادند که در چند استان با آن‌ها برخورد شد، عوامل اصلی دستگیر و دفاتر پلمب شد.


مهرگان غیاباً محکوم شد

او گفت: مهرگان که در خارج از کشور به سر می‌برد غیابا محکوم شده و حکمش قطعی است و موال مهرگان در ایران شناسایی شده و مورد کارشناسی قرار گرفته و در روزهای آینده به مزایده گذاشته خواهد شد.

او در مورد پرونده متهم شرکت نفت گفت: هم خود او و هم چند نفر دیگر در بازداشت هستند و جمعا 5 نفر در بازداشت قرار دارند که بازپرس در جهت ردیابی اموال قضایا را دنبال می‌کند تا اموال قیمت‌گذاری شود و بابت بدهی به شرکت وابسته به شرکت نفت داده شود تا بار سبک‌تر شود.

پرونده فساد بزرگ بانکی

اژه ای گفت: 18 نفر از متهمان پرونده فساد بزرگ بانکی محاکمه شده و حکمشان قطعی است و هم‌ اکنون در زندان هستند.
او ادامه داد: این پرونده مراحل مختلفی دارد و در این بین 20 نفر از کسانی که کارمند یا مدیر بانک ملی بودند در شعب مختلف و به این پرونده ربط داشتند محاکمه شده، حکم قطعی و احکام اجرا شده است و به زندان رفته‌اند.


8 قاضی تحت تعقیب هستند

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در راستای برخورد با افراد متخلف در خود قوه قضائیه، 8 قاضی و 12 وکیل تحت تعقیب هستند که 10 وکیل محکوم شدند.

او به اولویت‌های قوه قضائیه در برخورد با افراد متخلف در خود قوه اعم از سازمان‌های وابسته و دادگستری‌ها اشاره داد و گفت: 8 قاضی تحت تعقیب هستند که سه نفر محکوم و محاکمه شده و در مرحله تجدید نظرخواهی هستند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: برای سه نفر دیگر کیفرخواست صادر شده و منتظر دادگاه هستند و دو قاضی دیگر نیز هنوز پرونده تشکیل نشده است.

او گفت: 12 وکیل متخلف نیز تحت تعقیبند 10 نفر محکوم شده و 2 نفر در مرحله رسیدگی قرار دارند و چند نفر از سازمان ثبت اسناد تحت تعقیبند که دستگیر شده‌اند که محاکمه یا تحت محاکمه هستند.

معوقات بانکی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: من اسم ۶ نفر را در برخی از سایت‌ها به عنوان بدهکاران کلان بانکی دیده‌ام اما اسامی هیچ کدام از این ۶ نفر در لیستی که ما در اختیار داریم، نیست.

او در مورد اظهارات یک نماینده مجلس در مورد اسامی جدید بدهکاران کلان بانکی اشاره کرد که گفت: زمانی که دادستان در مورد معوقات بانک‌ها وارد شد از بانک مرکزی و تمام بانک‌های دولتی و خصوصی لیستی را در مورد افرادی که بیش از 10 میلیارد بدهی داشتند گرفت.

او ادامه داد: ما مدعی هستیم که اطلاعاتمان دقیق است. البته من اسم 6 نفر را در برخی از سایت‌ها دیدم اما به هیچ وجه هیچ کدام از این افراد در لیستی که ما در مورد معوقات بانکی داریم نبوده‌اند.

او در مورد انتشار کاریکاتور غزه و برخورد دستگاه قضایی گفت: من خبر انتشار کاریکاتور را خواندم، کاریکاتور مربوطه را ندیدم اما من این موضوع را دنبال کردم، هنوز موفق نشدم از دادسرای مربوطه پاسخی دریافت کنم.

 

47232

کد خبر 368350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =