رییس قوه قضاییه گفت:برخورد غرب با مقوله حقوق بشر برخوردی دوگانه است و این جای تأسف دارد که یکی از مهمترین مقوله‌های انسانی یعنی حقوق بشر به عنوان ابزاری در دست کشورهای غربی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،آیت‌الله آملی لاریجانی صبح امروز در همایش حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه گفت: امروز کشور غاصب و جعلی صهیونیست غزه را تحت وحشتناک‌ترین بمباران‌ها قرار می‌دهد و بیش از 10 هزار کشته و زخمی بر جای گذاشته است. اما همین کشور مورد حمایت مدعیان حقوق بشر است، آمریکایی‌ که فریاد حقوق بشرش گوش فلک را کر کرده از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند و به آنها جایزه 250 میلیون دلاری می‌دهد.

آملی لاریجانی همچنین گفت: وقتی این خبر منعکس شد من به یاد سرنگون کردن هواپیمای ایرانی افتادم که نزدیک 300 نفر شهید بر جا گذاشت.

وی همچنین گفت: برخورد غرب برخوردی دوگانه است و این جای تأسف دارد که یکی از مهمترین مقوله‌های انسانی یعنی حقوق بشر به عنوان ابزاری در دست کشورهای غربی قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه این کشورها سالهای سال به بهانه‌های واهی به کشورهای اسلامی حمله کردند، گفت: این وضعیت حقوق بشر در صحنه عمل است اما نباید مسئله مهم حقوق بشر را به خاطر این سوء‌استفاده‌ها کنار بگذاریم.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر اینکه بحث حقوق بشر یک بحث نظری و فلسفی است، گفت: وقتی وارد بحث‌های فلسفی می‌شویم بسیاری از اختلاف نظرها شروع می‌شود بنابراین بدون داشتن مبانی محکم، دقیق و قابل پذیرش نمی‌توانیم اقدام مؤثری داشته باشیم مثلا از جمله مسائلی که در بحث حقوق بشر با آن روبرو هستیم تبیین حق بشر و ماهیت آن است، کسانی که اعلامیه جهانی حقوق بشر را نوشته‌اند برای همه بشر حقی را الزام کرده‌اند و دیگران را ملزم به رعایت قانون کرده‌اند.

وی همچنین گفت: آنچه در اعلامیه آمده مخلوطی از حقوق مختلف است، آیا می‌توانند این حقوق را به همه متحمل کنند.

آملی لاریجانی همچنین تاکید کردد: ما باید به دنبال تصویر حقوق بشر اسلامی باشیم، آیا مقوله کرامت انسانی که در اعلامیه حقوق بشری آمده می‌تواند مشکلات را حل کند.

4646

کد خبر 368471

برچسب‌ها