فارس نوشت:

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه به فارس گفت: دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ احتمالا پیش از نشست مجمع عمومی سازمان ملل و در محلی که هنوز مشخص نیست، برگزار می‌شود.

مایکل مان سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید ایران و گروه ۱+۵ پیش از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل، مذاکره خواهند کرد.

وی که با خبرگزاری فارس گفت‌وگو می‌کرد گفت هنوز زمان دقیق و محل برگزاری این دور از مذاکرات، مشخص نشده است. پیش از این سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفته بود تا پیش از آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل، احتمالا دیدارهای دوجانبه و چندجانبه‌ای در سطوح مختلف برای هماهنگی بیشتر، برگزار می‌شود.

وی در این مورد گفت: «انتظار داریم یک دور از مذاکرات ۱+۵ (به سرپرستی اتحادیه اروپا) پیش از دیدارهای وزارتی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، برگزار شود. محل این مذاکرات باید مشخص شود.»

نشست مجمع عمومی سازمان ملل روز ۱۶ سپتامبر در نیویورک آغاز می‌شود. آنطور که سخنگوی کاترین اشتون می‌گوید، نشست نیویورک «احتمالا با حضور وزرای خارجه» هفت کشور برگزار می‌شود. وی افزود: «ما همچنین احتمالا نشستی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌کنیم (همانطور که سال قبل این کار را کردیم) و احتمالا وزرا نیز به نحوی در آن شرکت می‌کنند. هنوز جزئیات به طور کامل مشخص نشده است.»

نمایندگان ایران و آمریکا امروز در شهر ژنو مذاکرات دوجانبه‌ای را آغاز کرده‌اند. آقای عراقچی به همراه مجید تخت‌روانچی معاونین وزیر خارجه ایران و ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا در این نشست حضور دارند.

آقای مان در مورد این دیدار نیز گفت: «ما کاملا در جریان این نشست هستیم. این مذاکرات بخشی از روند مذاکرات با ۱+۵ است.»

ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) تیر ماه امسال توافق کردند برنامه مشترک اقدام را که سوم آذر سال گذشته به دست آمده بود، برای ۴ ماه دیگر (تا سه آذر سال جاری) تمدید کنند. طرفین متعهد شده‌اند تا آن تاریخ به مذاکره برای دستیابی به توافقی جامع ادامه دهند.

سخگوی خانم اشتون همچنین در پاسخ به سوال فارس در مورد تأثیرات احتمالی تصمیم مسکو برای لغو واردات از اروپا و آمریکا بر مذاکرات هسته‌ای، گفت این تصمیم «تأثیری بر روند مذاکرات ۱+۵ ندارد.»

نخست‌وزیر روسیه روز پنج‌شنبه در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه مسکو، حکمی را به امضا رساند که بر اساس آن واردات لیست بلندی از مواد غذایی از کشورهای تحریم‌کننده روسیه، ممنوع می‌شود. پیشتر هم «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفته بود مسکو نمی‌خواهد تنش بر سر اوکراین، بر مذاکرات هسته‌ای تأثیرگذار باشد.

 

23503

کد خبر 368837

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =