لیلاز سیاست های خروج از رکود را تحلیل می کند/ این سیاست ها نقشه راه اقتصاد ایران را مشخص می کند

به نظر من اولین نقطه قوت این طرح انسجام کامل طرح است. در سرتاسر طرح ما می توانیم این انسجام را ببینیم و سیاست‏هایی که این سند به دنبال آن است به نوعی نقشه راه اقتصاد کشور است.

همه جا صحبت از «سیاست‏های اقتصادی خروج غیرتورمی از رکود» دولت حسن روحانی است. سیاست اقتصادی که قرار است چاره ساز بحران اقتصادی کشور شود. بحرانی که سال هاست گریبان کشور را گرفته است و در چند سال گذشته هم بیشتر شده است. حالا هم به عقیده خیلی از کارشناسان اقتصادی، به طور کلی بها دادن به اقتصاد و درصدد حل کردن مسایل آن، خود گامی بزرگی است. گام بزرگی که در دولت قبل وجود نداشت. یکی از این کارشناسان سعید لیلاز است. او می گوید: «دولت‏ قبلی در اقتصاد از علم و تاثیر علم اقتصاد در اجرا خیلی استقبال نمی‏کرد و یا اینکه اصلا به این مسئله باور نداشت.» البته ضعف هایی هم برای طرح های اینچنینی وجود دارد که به قول لیلاز، در نحوه اجراست نه ماهوی و اساسی.

*نظر کلی شما دربارۀ «طرح سیاست‏های اقتصادی خروج غیرتورمی از رکود» دولت که اخیرا به صورت لایحه ای تصویب شده، چیست؟

درباره طرح به طور کلی باید بگویم که وقتی این طرح را دیدم خوشحال شدم. به این دلیل که دولت‏ قبلی در اقتصاد از علم و تاثیر علم اقتصاد در اجرا خیلی استقبال نمی‏کرد و یا اینکه اصلا به این مسئله باور نداشت. این طرح در سه سطح مطرح شده است و سطح اول در وزارت‏خانه است، سطح دوم در دولت و سطح سوم در تعامل قوه مجریه و مقننه بررسی شده است. در بخشی از این طرح به ضرورت تغییر نرخ بهره اشاره شده و یا اینکه ضرورت همخوانی نرخ تورم با دلار است. در واقع درباره کلیات طرح مسئله این است که قبلا به هیچ وجه به رویه علمی در اقتصاد توجهی نمی شد و این بسیار ارزشمند است که الان دنبال رویه های علمی در اقتصاد می رود.

*به نظر شما نقاط قوت این طرح چیست ؟

به نظر من اولین نقطه قوت این طرح انسجام کامل طرح است. در سرتاسر طرح ما می توانیم این انسجام را ببینیم و سیاست‏هایی که این سند به دنبال آن است به نوعی نقشه راه اقتصاد کشور است. به عبارتی با کمک این سند می‏توان اقتصاد را پیش برد. ویژگی دیگر این سند ریشه‏یابی مسائل اقتصادی کشور است. چرا که خواسته‏اند وضعیت فعلی اقتصاد ایران را بفهمند و بعد برای حل مسائل و مشکلات آن اقدام کنند. مسئله دیگر در این طرح آزاد سازی اقتصاد است، البته عده‏ای از منتقدان آن را به سیاست‏های لیبرال تعبیر می‏کنند. اما این سیاست لیبرال اقتصادی نیست بلکه حرکتی آرام و تدریجی به سمت آزادسازی اقتصادی است نه حرکتی شتاب زده و عجولانه. در این طرح به بنگاه های متوسط و کوچک اقتصادی که هسته اصلی اقتصاد کشور  است هم توجه شده است. مسئله بسیار مهمی که در این طرح به آن توجه شده اصلاحات اداری است که با کمک آن می توان رویه‏های اقتصادی کشور را حل کرد. اگر خود این اصلاحات اداری اجرا شود به تنهایی خیلی از مسایل اقتصادی ایران قابل اجرا خواهد بود.

*فکر می‏کنید ضعف این طرح در کدام موارد است؟

ما معمولا در اجرا مشکل داریم نه در تدوین برنامه و نوشتن راهکار. نگرانی من از اجرای سند است نه اینکه سند خوب یا بد باشد. از طرفی برای اجرای این طرح ما نیاز به تصویب بعضی از قوانین داریم که تردید دارم خیلی از این قوانین در این مدت کوتاه و با عملکرد این مجلس به تصویب برسد و اجرا شود. از طرف دیگر ایرادی که به این طرح وارد است این است که خیلی از عوامل موثر در اقتصاد ایران غیرقابل پیش‏بینی هستند و البته تعداد اینها کم هم نیست. اما اشکال بزرگتر به این سند بخش مسکن است. در این بخش برنامه‏ها تا جای ممکن سرهم‏بندی شده است. به طور کلی در اقتصاد ایران دو بخش می‏تواند در کوتاه مدت به رونق اقتصادی منجر بشود اول بخش مسکن هست و بعد بخش خودروسازی که به نظر من به هر دو تا کمتر توجه شده است.

* شما برای اصلاح نقدهای وارده چه پیشنهاد و راهکاری را ارائه می‎کنید؟

باید به سرمایه‏ گذاری‏های کوتاه مدت و زودبازده توجه بشود. اقتصاد زمانی دچار تورم و در نتیجه رکود می ‏شود که نقدینگی در هزینه‏های روزمره و عمرانی بیشتر سرمایه‏گذاری شود و به تولید زود بازده توجه نشود. من بعید می‏دانم که اگر بنگاه‏های اقتصادی زودبازده از چرخه اقتصاد نادیده گرفته شود تورم حل بشود. باید برای سرمایه در گردش بنگاه‏های اقتصادی با جسارت بیشتری عمل کنند. من فکر می‏کنم که باید دولت قیمت حامل‏های انرژی مثل گاز، بنزین و گازوئیل را تغییر بدهد و مابه ازای آن را در احیای سرمایه در گردش بنگاه‏های اقتصادی و تولیدی هزینه و سرمایه‏گذاری کند. اما من واقعا در این مدت از عملکرد دولت در سوخت ناامید شدم. راهکار عملی من این است که دولت با جیره‏بندی سوخت و افزایش قیمت مازاد را به کشورهای شرق و غرب صادر کند و از واردات این محصولات مثل بنزین به کشور جلوگیری کند. در این صورت پیش‏بینی من این است که 6-15 هزار میلیارد تومان به درآمد دولت اضافه می‏شود و دولت می‏تواند این را در بخش‏های متعدد سرمایه‏گذاری کند.

*قرار هست که روز سه‎شنبه درباره این طرح همایشی  برگزار شود شما چه نظری در این باره دارید؟

من بعید می‏دانم که در این همایش‏ها به این مسائل اشاره شود؛ اما به لحاظ روانی و ایجاد تعامل و رفاقت میان اقتصاد‏دان ها و دولت می‏تواند مفید باشد.

*چرا؟

مسئله اقتصاد در کشور ما نبود دانش نیست. ما در حوزه دانش در اقتصاد مشکلی نداریم و ادبیات علمی اقتصاد ما بسیار غنی است. مشکل ما در حوزه اجراست. ما نمی‏توانیم در برنامه‏ریزی‏ها عوامل خارجی را پیش‎بینی کنیم و آنها را مدیریت کنیم. در واقع مدیریت چالش‏های ایجاد شده سخت است. ایراداتی که من به برنامه اقتصادی دولت دارم ایراد ماهوی و اساسی نیست. این ایرادها در اجراست.

3535

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 368976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =