درب رنگ و رو رفته سفارت انگلیس این روزها رنگ آبی پررنگ به خود می بیند. رنگی که با خبر روز گذشته درباره بازگشایی سفارت انگلیس در تهران یعنی اینکه باید منتظر بازگشایی سفارت انگلیس در تهران بود.

محمود عزیزی:آنهایی که این روزها ازمحدوده خیابان استانبول به طرف میدان فردوسی تهران حرکت می کنند می توانند رنگی آبی تر و تمیزی را بر سفارتی ببینید که سه سال قبل در آذر ماه 90 تسخیر شد.
8 آذر در تاریخ ایران بیشتر با دیدار تاریخی ایران و استرالیا و صعود ایران به جام جهانی 98 تداعی می شود، اما این سالها 8آذر به جای مستعمره قدیمی اش با نام خود انگلیس مترداف است.

مقدمات بازگشایی سفارت انگلیس چطور فراهم شد؟

مقدمات بازگشایی سفارت انگلیس در تهران به دیدار ظریف و هیگ در ابتدای تشکیل دولت یازدهم باز می گردد . زمانی که دو طرف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل از تلاش خود برای فراهم کردن مقدمات بازگشایی سفارت سخن گفتند.پس از آن تاریخ، در 27 خرداد هیگ در روزهایی که هنوز وزیر امور خارجه بود در مجلس عوام این کشور از«فرصت مناسب» برای بازگشایی سفارت انگلیس خبر داد و بعد هم گفت:«در این مورد مطالب بیشتری هست که باید اعلام کنم و این مطالب را عنقریب و به زودی اعلام خواهم کرد.»

چراغ سبز مجلس برای بازگشایی سفارت

روز گذشته هم دو منبع خبری توافق دو کشور برای بازگشایی سفارت را تائید کردند. نخست محمدحسن حبیب‌الله‌زاده کاردار غیر مقیم ایران در انگلیس در گفت وگویی خبر از بازگشایی سفارت انگلیس در تهران داد و زمان آن را«به زودی» اعلام کرد. خبری که دقایقی بعد توسط بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مورد تائید قرار گرفت و بروجردی از« توافق ایران و انگلیس» برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داد.
تائید این خبر به معنی چراغ سبز مجلس برای بازگشایی سفارت است. چرا که این امر می تواند موضوع صدور ویزا در ماه های گذشته برای ایرانیانی که قصد سفر به این کشور داشتند رفع کند. صدور ویزا یکی از مشکلاتی بود که ایرانیان برای سفر به انگلیس بدان مواجه بودند و برای این امر باید سفری به ترکیه یا ابوظبی می داشتند.

یکی از کاربران خبرآنلاین هم در ذیل خبر اظهارات کاردار غیر مقیم ایران در انگلیس در خصوص هزینه های ایرانیان در ماه های گذشته، افزوده است:«معلوم نیست چه مقدار از ارز و سرمایه کشور بدون سودی برای کشور صرف اقامت مردم در کشور ترکیه و امارات و ... می شود تا ویزا دریافت کنند. این بخش کوچکی از زیانی است که کشور متحمل می شود.» اینجا
به همین دلیل است که بروجردی در گفت وگوی روز گذشته خود تاکید کرده است که در صورت بازگشایی سفارت انگلیس در ایران،« باید صدور ویزا در تهران صورت گیرد.»

دولت نیازی به مصوبه مجلس ندارد

نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی هم می گوید:«دولت نیازی به مصوبه مجلس برای بازگشایی سفارتخانه انگلیس ندارد.»استدلال نقوی حسینی آن است که مصوبه 2 آذر 90 مجلس هشتم ، دولت را ملزم به کاهش سطح روابط با دولت انگلیس کرده و پس از مصوبه مجلس، و عکس العمل مردم دولت فرصتی پیدا نکرد که این مصوبه را اجرا کند، اما در همان مصوبه تبصره‌ای آوردیم و به دولت اختیار دادیم که هرگاه تشخیص داد دولت انگلیس متنبه شده و در چارچوب وظایف دیپلماتیک و کنسولی خودش عمل می‌کند، دولت بتواند در این سطح روابط را برقرار کند، بنابراین چون این اختیار به دولت داده شده، دولت نیازی به مصوبه مجلس برای بازگشایی سفارتخانه انگلیس ندارد.
آنچه در این میان مشخص نیست پرداخت غرامت و عذرخواهی است که انگلیسی ها برای بازگشایی سفارت خود در تهران از ایران خواسته بودند. ایران برای دریافت غرامت اعلام کرده بود که حاضر است خسارات وارده را پرداخت کند. مبنای تصمیم ایران هم کنوانسیون وین است که حفاظت و حراست از سفارتخانه‌ها را به‌عهده دولت میزبان می گذارد و اگر خسارتی به آن وارد شود، دولت میزبان باید خسارات آن‌ها را بپردازد.

عذرخواهی ایران از انگلیس ممکن نیست

ایران صراحتا اعلام کرده است که حاضر به عذرخواهی از انگلیس نیست و ظاهرا خود انگلسی ها نیز از این موضوع صرفنظر کردند. منصور حقیقت پور نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم عذرخواهی ایران کاری غیر ممکن می داند و می گوید:« ایران به هیچ وجه من الوجوه قصد عذرخواهی از انگلیس را ندارد. سر تا پای تاریخ انگلیس در برابر ایران خیانت است.»

وی به خبرآنلاین تاکید می کند:«همین که به انگلیسی ها اجازه بازگشایی سفارت شان را دادیم از محبت و بزرگواری ایرانی است.»

این تنها بخشی از سیاستمداران ایرانی نیستند که چنین نگاهی به انگلیس دارند. در افکار عمومی ایران هم همچنان انگلیس لقب روباه پیر را با خود به یدک می کشد و کشوری خوش نام نیست. کامنت یکی از کاربران خبرآنلاین شاید بتواند گوشه ای از نگاه گروهی از افکار عمومی ایران به انگلیس را نشان دهد. این کاربر همچنان نقش انگلیس در تحولات منطقه را پر رنگ می بیند و معتقد است:« اعراب و اسراییل و ترکیه با هدایت انگلیس دارند منطقه را به آشوب میکشانند و سنگر به سنگر با چنگال تیز به سمت ایران پیشروی میکنند و آرزویی جز تکه تکه کردن کشور ایران ندارند ، آنوقت قرار است که دوباره سفارت انگلیس در ایران بازگشایی شود.» اینجا

بازگشایی سفارت انگلیس اگر چه پروازهای تهران-لندن را بار دیگر افزایش می دهد، اما حتما نگاه های نظارتی بیشتری به خیابان استانبول تهران معطوف خواهد شد.

/212 29

 

کد خبر 369105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 47
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • لام لام IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  تولید سنگ پای قزوین هم از افتخارات دیگر ایران است که کاربردش در سیاست خیلی بیشتر از نظافت بوده
  • بی نام EU ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   98 7
   میشه اقلیتی برای مملکت هزینه میسازن ، تسخیر سفارت امریکا تسخیر سفارت انگلیس تسخیر سفارت جزایر قمر
 • بی نام A1 ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  يك عده تندرو از ديوار ميرند بالا، بعد دولت با پرداخت غرامت، بايد جريمه ملت رو بده
  • بی نام A1 ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
   ملت؟
  • بی نام IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
   67 5
   اون عده ای که اینکارها رو کردن یا خیلی گیج تشریف داشتن یا دشمن تو لباس دوست بودند
  • بی نام IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
   57 4
   باز شدن سفارت از بزرگواری ایران هست همچنین برای تکمیل بزرگواری مبلغ یک ملیون پوند هم به انگلیس هدیه خواهد شد
  • بی نام IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
   62 4
   یکی که در جوانی از دیوار بالا می رفته قرار بود نماینده ایران تو سازمان ملل بشه
  • بی نام A1 ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   48 2
   جریمه ملت نه ،جریمه تندروهایی که نه از سیاست داخلی چیزی درک میکنن نه از سیاست خارجی ، عین شعبان بی مخ میریزن تو خیابون البته مثلا خودجوش و مردمی که از فقر و نداری آه در بساط ندارن باید جور اینارو بکشن
 • بی نام A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  به اميد بازگشايي سفارت ايالات متحده در ايران. نبودن اين سفارت در ايران "در حال حاضر" بي دليل است.
  • بی نام A1 ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   منظورت لانه جاسوسی دیگراست؟لانه ای که به اذعان اکثر کشورهای اروپایی در سایر کشورها تبدیل به محلی برای شنود مکالمات و جاسوسی تبدیل گردیده؟
  • محمد IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   37 13
   معلمومه هیچ از سیاست خارجی نمیدونی در ضمن اهل مطالعه تاریخ هم نیستی
  • بی نام RO ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   41 8
   حاجی، اسنودن اومد افشا کرد آمریکا تلفنارو شنود میکرده ممکنه کشورها دیگه هم این کارو بکنن منتها اسنودنی تو کشورشون نیست که بخواد افشا کنه
 • بی نام US ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  اين مقاله را بايد يكي از ديوار پيمايان نوشته باشد . تعطيلي سفارت ها مي دانيد براي ايرانيان نه دولت چقدر آب خوره است
  • بی نام A1 ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
   27 2
   راست میگه واسه یه در خواست گذرنامه ایرانیان ساکن انگلیس کلی دردسر کشیدند
 • سپيد A1 ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  12 41
  همین که به انگلیسی ها اجازه بازگشایی سفارت شان را دادیم از محبت و بزرگواری ایرانی است انگليس چه نسبتي با ايران داره كه بايد نسبت بهش محبت و بزرگواري كنيم ؟ اين حرف نتيجه ي سياسي به درد بخور و روشني هم نداره
  • بی نام RO ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   36 7
   استاد بقیه کشورها مگه باهامون نسبتی دارن که اینجا سفارت دارن؟مثلا سوریه پسر خاله مونه آیا؟ درضمن انگلیس هرچی که هست کلی ایرانی داره تو اون کشور زندگی میکنه ولی چندتا کشور هست که اینجا سفارت دارن ولی شاید ۱۰۰تا ایرانی هم تو کشورشون نیست
 • مجید US ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  17 7
  شایسته است نام ایران با تواضع و عقلانیت و مهمان نوازی بدرخشد. درشت صحبت کردن و از دیوار بالا رفتن و مسولیت قبول نکردن جز تحمیل هزینه چیزی برای ملت ایران به همراه نداشته است.اینکه انگلیس و تمام دولت های دیگر بدنبال منافع خودشان باشند چیز غریبی نیست.خردمندانه و سخاوتمندانه رفتار کردن نشانه بزرگی است.اگر سفارت کشوری اعمال غیر دیپلماتیک مثل جاسوسی و ... انجام می دهد که با سند و مدرک قابل اثبات باشد میتوان با احترام و طبق اصول پذیرفته شده جهانی تقاضای ترک کشور را برای فرد متخلف داشت.نه بصورتی لمپن مآبانه حیثیت ملی را خدشه دار کرد و متکبرانه اشتباه را هم نپذیرفت.
 • بیکار US ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  28 1
  «... هرگاه تشخیص داد دولت انگلیس متنبه شده...» معنی متنبه شدن را هم فهمیدیم
 • بی نام A1 ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  15 52
  خانه روباهان و شغالان است این سفارت انگلیس ..
 • بی نام A1 ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  35 3
  پول رنگ در سفارت را حد اقل از شون بگیرید .خدا راشکر من از دیوار کسی بالا نرفتم
 • بی نام A1 ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  23 3
  به هر حال با تعطیلی سفارت های آمریکا و انگلیس و کانادا و ایرلند یک عده ای در همین تهران برای بردن و آوردن پاسپورتها فقط برای زدن مهر ویزا 400 هزار تومان می گیرند که علاوه بر هزینه های اخذ ویزاست. تازه برخی از سفارتهای کشورهای اروپایی در تهران فقط از طریق افرادی که در بیرون سفارت واسطه گری می کنند با گرفتن مبالغ هنگفت 400 و 500 تومان علاوه بر هزینه ویزا کار چاق هستند و کار گرفتن ویزا را راه می اندازند. سفارت هم فقط از این طریق اقدام میکنه. این در حالی هست که پاسپورت خیلی از کشورهای دنیا برای سفر به خیلی از کشورهای مهم دنیا نیاز به ویزا ندارد. اوضاع ما ایرانی ها خیل جالبه مگه نه؟؟؟
 • ملت A1 ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  22 4
  وزارت اطلاعات جلوی افرادخودسر رابگیره
 • احمدی IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  25 1
  البته دوستان عزیز دلیل اصلی بازگشایی سفارت انگلیس کمتر شدن زحمت آقایان و آقازادگان برای مسافرت به انگلیسه.سفارت آمریکا هم چون بعد مسافت بالاست دو کورس هواپیما سوار شدن اشکال نداره. پس نیاری به سفارت آمریکا نداریم. جر زنی نکنید دیگه. ضمنا من و شاید شما که نیازی به اونور آب نداریم.
 • بی نام IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  35 2
  يادش بخير اينها کاغذ پارهاي بيش نيست حالا بدوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو
 • بی نام A1 ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  14 3
  با سلام. پيشنهاد مي كنم تا تعداد افرادي كه از ايران براي گرفتن ويزا به كشورهاي همسايه مسافرت مي كنند از جمله دانشجويان و ... را محاسبه كرده و مقدار ارزي كه اين افراد در اين كشورها هزينه مي كنند را حساب كنيم تا مشخص شود كه اينگونه مبارزه چه سرمايه ي عظيم مالي و وقتي را از اين كشور به هدر داده و در چرخه اقتصادي ديگر كشورها به كار مي برد. به نظر برنده اينگونه مبارزه كشورهاي همسايه مي باشند.
 • علی A1 ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  17 2
  کلا تسخیر سفارت دوست داریم خبر انلاین خواهشا منتشر کن
 • بی نام GB ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  41 8
  واقعا که چه رویی دارید شما. ریختن تو سفارت یعنی ریختن تو خاک اون کشور ... بعد میگید از بزرگواری ماست ؟؟؟؟ آدم اصلا میمونه چی بگه
 • همان A1 ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  18 2
  برتورت برشت فیلسوف شهیر آلمانی میگوید : ملتی که تاریخ را نخوانند محکوم به تکرار آن هستند ، اینکه آمریکا ، انگلیس ، روسیه ، فرانسه و حتی اسراییل در ایران سفارت داشته باشند نباید برای من ایرانی تاریخ خوانده و البته دارای حافظه تاریخی قوی چندان بد باشد ، اگر بدانم در کشورم سیاسیون ، مدیران ، مسئولین و متفکرین و خلاصه تمام آنهایی که سرنوشت سرزمینم در اختیار تصمیم گیریها و عملکرد ایشان است از پاکی و نجابت و اقتدار ایرانی برخوردارند و منافع ملی و رفاه مردم و حفظ منابع و ثروت کشور و خلاصه تمام آرزوهای ندیده من و مردمم برایشان مهم است نه پر کردن جیب یا به رخ کشیدن نادانیها و فکرهای بسته اشان که تا کنون چیزی جز انزوا ، عقب ماندگی ، دلالی و چپاول ثروت سرزمینم نداشته است
 • مجید IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  22 5
  بزرگواری عجب رویی
 • علی A1 ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  27 2
  یکی نیست بگه چرا ملت باید تاوان بی عقلی بعضیا رو بده
 • بی نام A1 ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  17 2
  هزینه ای که ایرانیها برای رفتن به سفارتهایی که در ایران بسته شده میکننددر کل این سالها برابر است با 1 سال درامد کل کشور
 • اشكان NL ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  16 2
  وابستگى و نياز به انگليس باعث شده سفارت انگليس دوباره در ايران گشايش يابد نه محبت و بزرگوارى ايرانى
 • بهزاد A1 ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  14 29
  بزرگترين دشمن مردم و كشورمان همين انگليس خبيس ه ،إز صدها سال پيش تا همين امروز دشمني رو با ايران و ايرانيان و حتي كشورهاي هم فرهنگ با ايران إز اين دشمني ديرينه نسيب برداند،
  • بی نام A1 ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   20 7
   دوست من اول املا درست فارسي ياد بگير بعد ابراز نظرهاي سياسي و اجتماعي و اقتصادي و فرهنگي و..... بكن خبيث نه خبيس
  • بی نام A1 ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
   18 2
   اگه بخوای اینجوری حساب کنی که روسیه که بدتره که
 • مهدي A1 ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  15 3
  ما بايد با كشورها رابطه داشته باشيم و حمله به سفارت خانه هاي كشورها را محكوم ميكنم...انگليس روباه پيره و هميشه بايد ارتابطمون باهاش حفظ بشه...به نظر من انگليس از آمريكا هم قويتره .... چون بيشتر اتفاقاتي كه تو دنيا ميافته چند سال بعدش معلوم ميشه كه انگليس پشت اون كار بوده...
 • اسيه CA ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  20 2
  تورم 42 درصد هم بزرگواری ديگر است.
 • بهزادعباسیوند A1 ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  12 4
  بازگشایی سفارت در تهران از بزرگواری ایران است آره راست میگن چند ماهه وزرای خارجه اروپایی هی میان ایران منت کشی
 • اتابك A1 ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  23 3
  لااقل خسارت رو ازاونايي بگيريد كه اون روز رفتن بالا وحمايت كنندش
 • بی نام FI ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  23 2
  با آمریکایی هام دوست بشید اونام سفارت و پرواز داشته باشن دیگه، تا کی باید با بستن درهای کشورمون به روی دنیا عرب ها و ترکیه رو قوی کنیم؟
 • بی نام IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  14 30
  بوی کیف انگلیسی همیشه در فضای ایران هست بدون انگلیس و فاستونی هایش امورات خیلی ها نمی گذرد 11
 • بی نام IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  14 27
  من فكر نمي كنم هيچوقت بتونيم از دست انگليس و دسيسه هاي آن نفسي راحت بكشيم.
 • بی نام IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  31 3
  يك عده تندرو نادان از يك ديوار بالا رفتند كه باعث يك سوم شدن ارزش ريال و بهتر بگوييم فقير شدن بيشتر مردم شدند. اين واقعيت است واقعيتي تلخ
 • مقدم A1 ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  3 23
  تو این اوضاع احوال سفارت انگلیس را باز نکونید
 • بی نام IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  31 3
  لطفا شهرداری مراقب نیروهای خودجوش باشه . دوباره شب نخوابند صبح بیدار شن برند بالای دیوار ، رنک در رو هم خراب کنند .آخه برادر من به در چیکار داری .بذار تمیز بمونه
 • بی نام A1 ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  19 2
  گروه خودجوش که غمی نداره حقوق شو میگیره ماشینشو داره پول وسبد وهمه چیز هم براش فراهم است هم شهرک چشمه هم داراباد تهران خونه داره من مردم باید هزینه اش را بدم همگی خونه رفاه اسایش سال یک بار هم جوش می یارن می ریزن تو خیابان .من چند تاشون را می شناسم
 • بی نام A1 ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
  23 4
  میگه چرا عاقل کند کاری که بازآرد پشیمانی. چرا باید بسته میشد که حالا بااین همه هزینه بازش کنیم؟