ایرنا نوشت:

فاصله حال خوب تا بد می تواند یک اخم باشد اما برای حال خوب باید راه طولانی تری بروی و اینجاست که خنداندن هنر می شود و شاد کردن دل دیگران از جمله والاترین عبادت ها، میهمان امروز ایرنا کاربلد است این را نه خود او بلکه حدود 700 هزار پیامک ارسالی به برنامه اش می گوید ، برنامه ای که شعارش شاد کردن دل هاست. ˈ رامبد جوان هستم ،اینجا خندوانه استˈ.

از نظر جوان خنداندن هنری بی مرز است و با فرایند علمی اثبات شده می تواند به عنوان یکی از میان برهای با ارزش تبدیل حال بد به خوب باشد، این هنرمند هرشب در برنامه خندوانه یادآوری می کند که ˈ هر نخندیدنی ظلم است به خودمان ˈ

این هنرمند کشورمان این روزها بیشتر از گذشته و به بهانه تهیه و پخش برنامه ˈخندوانهˈ سر حال و پر انرژی کار می کند ، حرف زدن با او آن هم در مورد خنده برای من تجربه جدید و البته هیجان انگیزی در پی داشت چرا که راه و روش او برای خندیدن جذابیت های خاصی دارد. منطق و استدلال مصاحبه با یکی از خالقان طنازی در سینما و تلویزیون و صحبت کردن درباره برنامه ای حول محور خنده حکم می کرد که مصاحبه ای شیرین همراه با خنده های گاه و بی گاه داشته باشیم.

بخشهایی از گفتگوی رامبد جوان:
-موضوع ˈخنده ˈ همیشه برایم با اهمیت بوده است. در طول مسیر تجربه کردن و حرفه ای شدنم حس کردم که می توانم کار جدی هم بسازم و هم بازی کنم اما اصرارم از یک جایی به کار کمدی از این جهت است که واقعا بتوانم لحظه ای برای بیننده فضای شاد ایجاد کنم. واقعیت این است که امروزه تعداد کمدین هایی که سهم درستی در خنداندن مردم دارند نسبت به هنرمندان دیگر ژانر های هنری بسیار کمتر است. مقوله ˈخنداندنˈ دارای ارزشهای منحصر به فردی است برای همین وقتی متوجه شدم می توانم در کنار کمدین های دیگر فیلمی بسازم یا در کنار آنها فیلمی را بازی کنم ترجیح دادم تمرکزم را روی این مقوله بگذارم. حدود 13 سال پیش ایده خندوانه به ذهنم رسید. طبق عادت ایده هایم را با یکسری از دوستانم مطرح کردم و از آنها نظر گرفتم. در نهایت و آهسته آهسته خندوانه شکل گرفت. همیشه حس می کردم می توان یک شو تلویزیونی ساخت. یک برنامه تلویزیونی در یک استودیو تیپیکال و با تماشاگران تیپیکال به همراه موزیک با استاندارد های کامل یک شو تلویزیونی برای شاد کردن مردم.

-در مورد کار ˈخندوانه ˈ از دو هزار مقاله ای که درباره خندیدن و خنده در جهان تالیف و نوشته شده بود تقریبا 900 مورد استخراج و بن مایه علمی برنامه ما شد و بارزترین بخش این مقالات توجه به اثرات حیرت انگیز خنده در انسانها بود .

- ما از اسفند سال 92 پیش تولید را شروع کردیم و تصورمان این بود که اول اردیبهشت می توانیم برنامه را روی آنتن بفرستیم، اما نشد. بعد که به جام جهانی و ماه مبارک رمضان خوردیم درخواست کردیم دیرتر شروع کنیم که مدیر شبکه نسیم قبول نکرد و در نهایت برنامه به روی آنتن رفت.

- شبکه نسیم در طول یک سال پخش آزمایشی مخاطب خود را پیدا کرده بود و به نظرم اصلا شبکه ای ناشناخته نبود. همچنین نوع بازخورد شبکه نسیم و سیاستهای دست اندکاران آن مرا به این نتیجه رساند که پخش خندوانه از این شبکه اتفاقا در جذب مخاطبان می تواند اثر گذار باشد به این معنی که قوانین و ضوابط شبکه و نوع نگاه مدیران این شبکه به برنامه من خیلی نزدیک بود.

-هیچ اصراری به خنده رو بودن مهمان هایمان نداریم و مخاطبان ما قطعا این مورد را تایید می کنند.

-ابتدا یک لیست تقریباً 900 نفره تهیه کردیم و آنها را به بخش های مختلف همچون پزشکان، دانشمندان، نخبگان، ورزشکاران، روانپزشکان و هنرمندان و زیر شاخه های فرعی آنها تقسیم بندی کردیم. مهمترین ملاک انتخاب ما توانایی گفت وگوی میهمانان در زمینه شاد کردن دیگران بود، برخی میهمانان وقتی دعوت به حضور در برنامه می شدند از اینکه نتوانند ظاهری خنده رو داشته باشند نگران بودند اما توانایی همین افراد برای انعکاس نکاتی در نحوه شاد کرده زندگی بسیار مورد توجه قرار گرفت و بازخوردهای پیامکی ما موید این مساله بود.

- ما در برنامه هایمان نشان دادیم که انسان های موفق و محبوب در هر تخصصی قطعاً آدم هایی شوخ طبع هستند. ما آدم موفق عبوس نداریم و تحقیقات علمی بیانگر این نکته است که شادی تنها راه رسیدن به موفقیت و محبوبیت است . شک نداریم که آدم دلخور و ناراحت قطعاً در تصمیم گیری هایش دچار اشتباه می شود. بغض داشتن به جهان و موضوعات آن انسان را آهسته آهسته شبیه هیتلر می کند. این انسان ها شاید موفق شوند اما موفقیتشان پلید خواهد بود . این افراد در جهت موفقیت جهان حرکت نمی کنند بلکه مسیرشان به سوی تخریب است.همه ما مشکلاتی نسبت به دنیا در دلمان داریم و تا زمانی که نتوانیم این اعتراضات را نرم کنیم همچون موجودات خطرناکی در اجتماع رفتار خواهیم کرد.

- تصمیم اولیه ما این بود که پس از پخش هر 30 قسمت تغییراتی در برنامه داشته باشیم اما اصرار بر حفظ فرمت کلی برنامه داریم و البته در ابتدا قرار بود برنامه در 70 قسمت به روی آنتن برود اما نظر آقای کرمی به عنوان مدیر شبکه نسیم بود که ساخت برنامه تا 300 قسمت ادامه یابد ، بنابراین من اجازه گرفتم تا در مرحله اول 110 قسمت بسازیم و ادامه ساخت برنامه را به زمان اتمام پروژه سینمایی من موکول کنیم ، در نتیجه ما تا 110 قسمت همین فرمت را با کمی جابجایی در بخشها خواهیم داشت مسایلی همچون دکور و فرمت کلی اجرا ثابت خواهد بود.
- من از ابتدا تاکیدم بر این بود که باید در استودیو تماشاچی وجود داشته باشد و برای این کار یک فراخوان دادیم که علاقمندان در یک روز با حضور در پارک آب و آتش تست خنده بدهند. از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر آنجا بودیم و به لحاظ کمبود وقت تنها توانستیم از 300 نفر از مجموع دو هزارنفر تست بگیریم که از این تعداد در نهایت 80 نفر به عنوان تماشاچی و هیات داوران ما انتخاب شدند.این مجموعه جدای از میهمانان غیرثابتی هستند که با ارسال پیامک درخواست حضور در برنامه را طرح می نمایند و علیرغم تعداد قابل توجه آنها همانطور که بارها اعلام کرده ایم از تمامی آنها برای حضور در برنامه دعوت خواهیم کرد.

-70 نفر برای ساخت خندوانه فعالیت می کنند و من فکر می کنم هنوز هم ما نیرو کم داریم .بخشی از کسانی که در برنامه به ما کمک می کنند افرادی هستند که با بازبینی دقیق برنامه ها کمدینهای ثابت برنامه را در پرهیز از برنامه و حرکات مشابه و ایجاد لحظات ناب طنز راهنمایی می کنند.

-خندیدن باعث تولید یک گلبول سفید در بدن به اسم ˈان کیˈ می شود که به آن قاتلان طبیعی می گویند. کارکرد این گلبول این است که با حمله به بافت های آسیب دیده و سلول های سرطانی آنها را دفرمه می کند تا زودتر از بین بروند و بدن بتواند به آن تسلط پیدا کند. نکته جالب همین جاست که توان سیستم ایمنی بدن با خندیدن بالا می رود و از نظر مغز تفاوت میان خنده مصنوعی و طبیعی انسان معنا دار نیست و به همین دلیل هم ما در ابتدای برنامه به تماشاگران می گوییم 30 ثانیه بخندند. همچنین اگر سیستم ایمنی بدن بالا باشد 85 درصد بیماری ها دفع می شود. به نظر من هر نخندیدنی ظلم به خود است و راحت خندیدن به معنی این نیست که آدم سلیقه اش پایین است.


- خندوانه نیاز به موسیقی زنده دارد تا مناسب با حال برنامه و استودیو موزیک های مختلف اجرا شود. ابتدا از گروه ˈکلمˈ برای انجام این همراهی دعوت کردم اما چون نمی توانستیم آنها را نشان بدیم بعد از مدت کوتاهی موزیک هایشان را ضبط کردند، و برای پخش در اختیار ما قرار دادند . بعد از اینها با گروه موزیک ˈبُمرانیˈ که یک اجرای هم در برنامه داشتند و به نواختن ˈکاخونˈ پرداختند ، همکاری کردیم. جالب است که بدانید بزودی گروه بمرانی با بهره داری از قابلیتی که در دستگاههای ˈآی پدˈ برای نواختن انواع سازها وجود دارد اقدام به اجرای قطعه موسیقی خواهد کرد.

 

23231

 

کد خبر 369407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  82 3
  کاش این برنامه در شبکه های 1 و 2 و 3 پخش میشد که بیننده بیشتری دارند هنوز خیلی از مردم شبکه نسیم را ندارند و یا اصلآ نمیشناسند.
 • قاسیم IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  14 2
  چطوری میشه شبکه نسیما پیدا کرد دیجیتال دارم
  • حامد IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
   15 1
   داداش برو تو جستجوی خودکار، بزن دستگاه دوباره جستجو کنه، خودش میاره :
 • الناز IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲
  18 3
  برنامه شون فوق العاده است . ممنون از همه شون
 • من IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۵
  13 2
  رضا شفیعی‌جم توی این برنامه فوق العادست
 • حمید IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
  8 6
  من از اقای جوان یک سوال دارم ما باید به چه چیزی بخندیم؟به فلاکتمان؟به بدبختیمان؟به اینکه نسل سوخته هستیم؟به ریش جد و ابادمان ؟به کشور عقب افتاده مان؟من دلیلی برای خندیدن در اینجا نمی بینم.تنها چیزی که در اینجا وجود دارد فلاکت است و فلاکت است و فلاکت.
 • محمد علی جتوید A1 ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
  7 1
  من ارادت خاصی دارم به اقای جوان و از برنامه زیبای خندوانه خوشم میاد وچهره خندانی دارم خوشحال میشم از نزدیک ببینمتون اقای جوان موفق باشید
 • شهرام EU ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
  5 1
  خنده برهردردبیدرمان دواست. برنامه خیلی خوبیه انشاالله بیشتر ازاين طنزها ساخته بشه. از آقای جوان تشکر می کنیم همیشه برای مردم شادی میاره..
 • علیرضا اسفندیاری A1 ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
  1 3
  با سلام ,سری اول این برنامه خیلی خوب وجذاب بود,ولی سری جدیدش خیلی بی نمک وکلیشه ای شده همش داره ازخودش ودوستاش تعریف میکنه رامبد جوان هستم ,باید ازطرف همه صحبت کنه نه ازخودش,اینهمه کمدین داریم ما گیر داده به بنفشه خواه و خمسه ورضاشفیعی جم بعدیه آهنگ مسخره روهی تکرارمیکنه وانگارآدمایی که اونجانشستن همه بیخودی هستن ,خلاصه خیلی مزخرف شده
 • مهدیه A1 ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
  0 1
  برنامه قشنگیه دلم میخواد برم تو استدیو خندوانه ........این برنامه همه را شاد می کنه
 • فرشته A1 ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۳۰
  0 1
  من فقط به خاطراقای جوان خندوانه رونگاه میکنم فقط رامبد