اقتصاد نیوز نوشت:

مجوز پرواز هواپیمای ایران 140 در ناوگان مسافری حمل‌ونقل هوایی کشور زمان وزارت حمید بهبهانی در دولت نهم مطرح شد. در آن مقطع هنگامی که این موضوع مطرح شد علی‌رغم هشدارهای فعالان صنعت هواپیمایی و مخالفت‌های شرکت‌های هواپیمایی این هواپیما مجوز پروزا گرفت. 

حتی در آن زمان واکنش‌های منفی نسبت به استفاده از هواپیمای ایران 140 اوج گرفته بود، با این حال حدود شش سال قبل وزیر راه دولت محمود احمدی‌نژاد از ساخت هواپیمای داخلی که محصول مشترک ایران و اوکرین بود، سرسختانه دفاع کرد و درباره ایمنی هواپیمای ایران 140 اعلام کرد: «هواپیمای ایران 140 حتی از فوکر هم بهتر است و حاضرم کتبا بنویسم.» 

بهبهانی هر وقت سخن از ایران 140 به میان می‌آمد به آن آب و تاب داده و حتی یک بار نیز در جمع خبرنگاران گفته بود: «از ابتدا طوری توی سر این هواپیما زده شد که من فکر می‌‏کردم این هواپیما نیست و گاری پرنده است. ولی به وحدانیت خدا این هواپیما از فوکر هم بهتر است.من خودم تاکنون بیش از 20 پرواز با این هواپیما انجام داده‌ام و کاملا هم از آن راضی هستم».

اما حالا پس از شش سال بهبهانی می‌گوید ما مخالف استفاده از هواپیمای ایران 140 در ناوگان مسافری کشور بودیم. 

وزیر راه دولت محمود احمدی‌نژاد درباره اینکه چرا در زمان وزارتش به هواپیمای ایران 140 علی رغم مخالفت‌های شرکت‌های هواپیمایی و کارشناسان این صنعت مجوز داد؟ گفت: در زمان بنده هم من و هم سازمان هواپیمایی کشوری مخالف استفاده از هواپیمای ایران 140 بودیم. علی‌رغم فشارهایی که وجود داشت ما حاضر نبودیم از این هواپیما استفاده کنیم.

بهبهانی درباره اینکه چرا آن زمان که وزیر راه و ترابری بود گفته بود که ایران 140 هواپیمای ایمنی است و حاضر کتبا بنویسیم این هواپیما از فوکر هم بهتر است، تصریح کرد: بنده منظورم این نبود که این هواپیما از فوکر بهتر است. بلکه در مقایسه با هواپیماهای توپولف روسی گفتم. 

وزیر راه دولت نهم گفت: چرا نمی‌گویند در زمان بنده هواپیمای توپولف روسی که آن همه سانحه داده بود و سقوط بسیاری داشت از ناوگان حمل‌ونقل هوایی کشور خارج شده است؟ ما کار بزرگی در این زمینه انجام دادیم.

3939

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 369490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  225 7
  آقای بهبهانی شما حتی اگه این هواپیما رو از ناوگان خارج نمی کردی باز هم مردم سوار نمی شدند بعد از این همه سقوط کمترین کاری که شما می تونستید بکنید همین بود.
 • بی نام A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  203 6
  همیشه استادا به شاگرداشون شگرد یاد میدن در اینمورد شاگرد به استاد
 • بی نام IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  كي بود كي بود من نبودم
 • بی نام IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  124 1
  اين سخن قصار از ايشان نبوده كه وقتي پرواز تهرانشيراز رفت كيش نشست گفتند:"سرعت هواپيما زياد بود،نتونست شيراز نگه داره،رفت كيش نشست" خبر جان خواهش مي كنم بدرج يا اگر درسته اين حرف را تاييد كن
 • نيما CA ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  192 1
  والله تعجب مي كنم كسي كه فرق فوكر و توپولف رو نمي دونه چه جوري وزير راه بوده. جالب تر اين كه توي اخبار ديروز كه كلا به جاي ايران 140 مجري خبر همش ميگفت انتوتنوف. موقع افتتاح اسمش با غرور و افتخار ميشه ايران 140 ولي موقع سقوط ميشه انتونوف
 • سينا A1 ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  83 23
  جناب دكتر شما زماني استاد راه سازي پدرم در دانشگاه بودي.هميشه از شما به عنوان يكي از بهترين هاي گرايش راه سازي حرف ميزد.ولي اززمان وزارت شما در اون دولت ديدگاهش عوض شد.ايكاش شخصيت خودتون رو حفظ ميكرديد و وزير شاگرد سابقتون نميشديد.شما مرد درس ودانشگاه بوديد و نه سياست. حيف حيف حيف
 • بی نام IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  123 6
  پس منظورش از فوکر توپولوف بوده. فکر کنم تو دیکشنری روسی این دو تا کلمه مترادف باشن. متشکر که دایره واژگانمون رو زیاد کردید.
 • بی نام A1 ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  8 1
  از چنین استاد دانشگاهی خوب احمدی نژاد از آب در میاد
 • مهران RO ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  4 0
  آقای وزیر اسبق الان دیگه چه فرقی داره که بگی مخالف پرواز این نوع هواپیما که نفهمیدیم آنتونوفه یا ایران 140 بودی یا موافق.تا دو روز پیش این هواپیما ایران 140 بود حالا از دیروز شده آنتونوف 140 خدایا چی بگم . تعداد زیادی از هموطنان کشته شدن تعدا زیادی خانواده داغدار شدن و تا سالها باید حسرت از دست دادن عزیزانشون رو بخورن. کلاً توی کشور ما رسم هر چهار پنج سال یه حادثه هوایی اتفاق بیوفته تا تلنگری باشه به این ناوگان فرسوده.
 • بی نام A1 ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  6 0
  وزیر احمدی‌نژاد بوده‌ها، اینو نگه چی بگه
 • بی نام A1 ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  5 0
  کلا دولت قبلی همشون به هم میومدن و همشون استاد گند زدن بودند....چه حیف و میلهایی که تو خریدن خط مونتاژ این هواپیما نشد و پول بیت المال مثل همیشه دود شد رفت
 • بی نام A1 ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
  6 0
  بد نبود در مورد شاهکار راه آهن تهرانشیراز هم نظرشون رو می پرسیدید.
 • بی نام IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۲
  1 0
  همش تقصیره اوکراینه