سید محمد خاتمی گفت: اعتراف می کنم از جمله مراکزی که توفیق تأمین وعده های جناب آقای روحانی را داشته محیط های دانشگاهی است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی دفتر وی، خاتمی در دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به استیضاح وزیر علوم در مجلس،گفت:آقای فرجی دانا یک دانشمند، یک فرزند ایران که در سطح بالایی دانش را کسب کرده و آمده به ایران برای خدمت.

وی با بیان اینکه نه تنها به عنوان یک استاد عالم به عنوان یک مدیر هم موفق بوده است و اتفاقا توفیق افرادی نظیر فرجی دانا این است که همان محیط را می خواهند فراهم کنند که میرزاخانی ها از آن بیرون بیایند یا میرزاخانی ها بتوانند به اینجا بیایند و در خدمت توسعه علم و دانش و کشور قرار بگیرند.

خاتمی تاکید کرد:آقای دکتر فرجی دانا انسانی است که حتما گرایش سیاسی دارد اصول دارد معیار دارد، فکر دارد اما به عنوان یک مدیر برجسته آموزش عالی بنده شهادت می دهم که به هیچ وجه اعمال گرایشهای سیاسی خودش را در اینجا وارد نمی کند.

مدیر بنیاد باران که می گفت دانشگاه سیاسی است و باید هم سیاسی باشد، افزود:اتفاقا مدیر آموزش عالی باید فضای فعالیت آزاد و امن سیاسی در دانشگاه را فراهم بیاورد. هم آزاداندیشی را و هم فعالیتها و نگاه کردن به مسائل اجتماعی و مسائل دیگری که هست چه کسی شایسته تر از استادها و دانشجویان ما که دغدغه مسائل کشور را داشته باشند. نقد کنند، صحبت کنند، راه حل ارائه دهند این یعنی فضای سیاسی. اما دانشگاه برتر از این است که کسی از بیرون برایش تصمیم بگیرد. جریانها، نهادها، گروهها، دولت، احزاب. آن ها نیستند که تعیین کننده تکلیف فعالیتهای دانشگاه هستند دانشگاه باید خودش تصمیم بگیرد.

وی جلوگیری از دخالت و تعیین تکلیف دانشگاه از بیرون دانشگاه را مهم خواند و گفت: اتفاقا اینکه سرنوشت دانشگاهها، جریانها و گروهها را به دست جریاناتی در بیرون قرار دهیم این یعنی سیاست زدگی غلط. استقلال دانشگاه یعنی ایجاد زمینه ای برای فضای امن و فعالیتهای فکری و اجتماعی در درون دانشگاه و با تصمیم گیری خود دانشجویان و دانشگاهیان. استقلال دانشگاه یعنی مدیریت دانشگاه به دست خود دانشگاهیان باشد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تصمیم مجلس نسبت به وزیر علوم گفت:امیدوارم همه ما ملاحظات اصل مصالح انقلاب، مصالح کشور و مصالح دانشگاهها را داشته باشیم و تصمیم گیری کنیم و امیدوارم به لطف خداوند مجلس که باید عصاره فضائل ملت باشد نماینده افکار عمومی ملت باشد گامی بردارد که معنایش تشویق آقای فرجی دانا و امثال وی باشد نه اینکه برخورد نامناسبی با او شود.
خاتمی با بیان اینکه نخبگان دانشگاهی و استادانی که اصلا هیچگونه وابستگی هم به جریانات ندارند و مجموعه دانشجویان از ورات علوم راضی اند، تصریح کرد:. ممکن است دانشجویان یا استادانی باشند که وابسته به جریانات خاصی باشند حال آقای فرجی دانا را نمی پسندند آنها راضی نباشند ولی آنها در اقلیت محض اند. شما به محض اینکه اعلام می کنید چه کسانی حمایت می کنند در ظرف چند ساعت چند هزار نفر از استاد و دانشجو تآییدیه خود را اعلام می کنند اگر ما واقعا رضایت مردم و رضایت بخشهایمان مورد توجه است این رضایت مردم است و ما باید مطابق رضایت مردم و بالاتر از آن مصالح کشور و مصالح علم تصمیم بگیریم امیدوارم تصمیم درستی گرفته شود.
رئیس جمهور اسبق ایران تاکید کرد: اگر توضیح درست داده شود من معتقدم که مجلس تصمیم مناسب و درستی خواهد گرفت.

دیگر اظهارات خاتمی به شرح زیر است:

*اصلاح طلبی یک تباری دارد یک جریانی است و بعد هم اصلاح طلبی واقعی بالاتر از جریانات و گروههاست.

* الان مسأله هوا، مسأله محیط زیست، وضع اقتصادی و ... که مسائل مردم است مردم باید احساس کنند که اصلاح طلبان نیز دغدغه اینها را دارند گرایشهای مختلفی وجود دارد و کار را انجام می دهند همه اینها را ما به عنوان اصلاح طلبی قبول داریم ولی این به آن معنا نیست که بیاییم در موقعیتی که اصلاح طلبان تحت فشارهای گوناگونی هستند اصلاح طلبی را خراب کنیم تا بگوییم ما اصلاح طلبی درست هستیم. این کار کار غلطی است نباید دوستان ما کاری که این شائبه را ایجاد می کند انجام دهند.
* من مخلص همه جریانات هستم و حتی واقعا بنده از اصول گرایان عاقل و منطقی که وجود دارند و دلشان از آن مسائلی که طی سالهای گذشته در این مملکت بوده خون است و البته ملاحظاتی دارند بنده برای آنها هم احترام قائلم بنده که کوچک همه هستم ولی این درست نیست که اگر کسی هست که مورد توجه است و تا حدودی مورد عنایت و لطف جامعه هست هر جریانی بخواهد بگوید که او انحصار به یک جریان خاص دارد. من نسبت به همه جریانات و همه گروهها همه جریاناتی که به نام اصلاح طلبی کار می کنند ارادت دارم.
*اگر بخواهیم توسعه و پیشرفت داشته باشیم باید نوعی دموکراسی را هم بپذیریم. ما از مردم سالاری دفاع می کنیم و لازمه دفاع از آن صاحب حق دانستن انسان است و ایجاد امنیت برای همه. امنیت را ما وسیع تر از امنیت حاکمان می دانیم اتفاقا می گوییم برخی فعالیتهایی که به نام امنیت می شود ممکن است برای مدتی با رعب و ترس وضعیت اداری مملکت را بتوان حفظ کرد ولی در نهایت این به زیان امنیت حتی خود نظام است.
* آقای دکتر روحانی و دولتش با همه مشکلاتی که داشته موفق بوده است من نمی خواهم بگویم هیچ عیب و نقص و انتقادی نیست مگر دولت ما عیب و نقص نداشت با وجود همه اینها معتقدم که زحمت کشیده و می کشند بر شعارهای خود پابرجا هستند این که برخی از آنها پیاده نشده باید گفت برای برخی از آنها موانع ریشه دار وجود دارد باید زمینه هایش فراهم شود. بخشی از آنها نیز می شد بهتر از این کار کرد ما حمایت خود را از دولت اعلام می کنیم
* جریانی هست که امکاناتی هم کسب کرده امکانات حقوقی امکانات سیاسی، امکانات اقتصادی و ... او نمی خواهد بگوید که اوضاع عوض شده سخت گیریها را فراوان تر می کند بیشتر می کند و جریان دلسوز انقلاب و دلسوز اسلام و دلسوز مملکت دلسوز نظام و رهبری را که البته نظرات خاص خودش را هم دارد تحت فشار قرار می دهد آن جریان هم می ایستد و با این مسائل نباید از میدان بدر رود. هزینه اش را می پردازد .
*پرهیز از تعصبها اصول را فدای فروع نکردن واقع بینانه عمل کردن در عین حال معیارها و آرمانها را از دست ندادن این خودش را در انتخابات و نتیجه انتخابات نشان داد امیدوارم کم کم در همه جامعه خود را نشان دهد البته حق مجلس است سوال و استیضاح کند و نتیجه ای که می خواهد بگیرد ان شاء الله این بلوغ عقلانیت در مسیر مصلحت کل مملکت باشد در مورد استیضاح فعلی خودش را نشان دهد.
* اگر آقای فرجی دانا هم برود، مطمئناً دولت از رویکردهایش بر نمی گردد. یک نفر جای ایشان می آید چه بهتر که خود آقای فرجی دانا با آن سابقه با آن مراتب علمی و با آن تجربه که یک دوره طولانی هم رییس دانشگاه تهران بوده اند بتوانند ادامه دهند. ایشان یک انسان عقلانی است که البته گرایش سیاسی دارد ولی این گرایش سیاسی را در مدیریت اعمال نمی کند.
*ما باید همه سعی خود را بکنیم که دولت جناب آقای دکتر روحانی موفق شود و همانگونه که بارها اظهار امیدواری کرده ام باز هم امیدوارم که به سوی فضای بازتر و به سوی نزدیکتر شدن دلها به یکدیگر و همکاری و همراهی با هر کس و هر نهاد برای جلوگیری از افراط و تفریط برویم، سخت گیری ها کمتر شود، حصرها و حبس ها پایان داده شود و از این عقلانیت و اعتدالی که کم و بیش برای همه حاصل شده است در مسیر پیشبرد اهداف انقلاب و توسعه کشور و رفع مشکلات مردم حرکت بهتر و شتابان تری داشته باشیم.

 

/212 29

کد خبر 370673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 38
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  خاتمی دوست داریم.
  • امیر A1 ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
   سید کار بنده خدا بیش ازاین زار نکن
 • بی نام IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  فقط خاتمی رو عشق است ...........
 • بی نام A1 ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  زنده بادخاتمی
 • رعنا A1 ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  شير مادر گواراى وجودت باد.
 • بی نام IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  سيد جون اينها كه ميرزاخاني نميخان از دانشگاه بيرون بياد .............. و ................ ميخان
 • بی نام A1 ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  یاد وخاطره رییس دولت منطق وگفتگو و پیام آور صلح و عدالت به خیر و نیکی باد
 • امین A1 ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  یکی شهادت بده که کشور رو با کاراش به اتیش نکشیده باشه...ممنون بابت تلطیف فضا
  • بی نام A1 ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
   28 7
   سید کشور رو ساخت. محمود جونت بود که آتیشش زد.
  • حمیدرضا A1 ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
   14 4
   باشه میگم الان احمدی نژاد بیاد....خخخخخ
 • سيد IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  91 9
  زنده باد با اين ديدگاه والا نسبت به دانشگاه
 • سعید IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  چون توشهادت میدی دیگه جای هیچ درنگی نیست حتما باید استیضاح بشه.
 • بی نام IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  6 64
  بعضی ها وقتی که کم میارن مجبورن که از اصلاح طلبان سوء استفاده کنن.
 • بی نام IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  8 93
  سید جان شهادت دادن سال 88 مارا بس.اصلا هر وقت وارد قضیه ای شدی آدم حس بدی پیدا میکنه و یه روزیم گندش در میاد میشه بگین چرا؟
  • بی نام A1 ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
   6 3
   مثل دولت قبل که وارد هرکاری شد خرابش کرد و گند زد. بورسیه ها و اختلاس ها امروز دارن رو میشن.
 • بی نام A1 ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  74 11
  آقای سید محمد خاتمی عزیز ،دانشمند مهربان و ای مرد اخلاق درود خدا بر تو .درود خدا بر انسانهای پاک و نیک اندیشی چون شما
 • بی نام IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  47 5
  درود وسلام برمردان دلسوز انقلاب و لعنت خدا بر کاسبان فتنه و کسانی که به فکر مردم نیستند.
 • بی نام A1 ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  51 4
  نمایندگان بجای دفاع از حقوق ملت چرا به فکر دفاع از فرزندان مسئولین هستند ؟ ما که در دانشگاه درس می خونیم و از این انتصابات راضی هستیم . آقای خاتمی عزیز دستتون درد نکنه که از دکتر حمایت کردین .
 • بی نام IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  51 4
  سیدی عزیز اینها نمی توانند دوری احمدی نژاد را تحمل کنند چنین بی تابی میکنند
 • بی نام GB ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  50 4
  آقای خاتمی عزیز همهدر این مورد با شما موافقند منتهی عده ای بزدل خودفروخته و منفعت طلب میخوان آب رو گل آلود کنند همه میدانند که اینها عده ای خودفروخته هستند که با دولت آقای روحانی مخالفند و در این یکسال اخیر هر طوری توانستند خواستند ضربه ای به دولت روحانی بزنند اما خوشبختانه هر چی این عده تلاش می کنند فقط خودشان را بیش از پیش به مردم نشان میدهند که میخواهند جلوی کار دولت مردمی را بگیرند
 • مجید IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  7 74
  شهادت؟؟؟جالبه
 • بی نام A1 ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۷
  64 5
  درود بر خاتمی
 • بی نام IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  6 73
  قسم روباه باور کنم یا دم خروسو ......
 • باید برم.... A1 ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  49 3
  خاتمی عزیز درود بر شرف و غیرتت.. بخدا لحظه ای که حتی عکست را میبینم ناخداگاه بغض تمام وجودم را میگیرد... نمیدانم...
 • بی نام A1 ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  7 76
  بهرام که عمری گورگرفت دیدی که چگونه گوربهرام گرفت.تا پارسال شادی میکردیدازاستیضاح وزیران احمدی نژاد،حالاچگونه ماتم گرفته ایدازاستیضاح وزیری دردولت خادم به اقازاده ها؟
  • بی نام A1 ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
   26 5
   چون اونها رو مجلس طرفدار خودشان استیضاح میکرد پس جنبه سیاسی نداشت ولی حالا مخالفان استیضاح می کنند پس می توان شک نکرد د آن هم نمایندگان پایداری ؟
 • محسن A1 ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  51 5
  خاتمی عزیزم درود بر تو
 • جاوید IR ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  7 78
  خبر آنلاین اعتبارت رو از دست دادی از امروز تحریمت میکنیم و به همه توصیه میکنم سایت شما رو نگاه نکنن.شما که جرأت ثبت نظر مخالف رو ندارید ارزش مطالعه هم ندارید .شهادت خاتمی هیچ ارزشی نداره .
 • کاکتوس IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  11 76
  جناب خاتمی همینکه جنابعالی پشت ایشونی نشانگر همه چی هست , معلومه که مجددا فتنه ای جدید را طرح ریزی نموده اید و سوراخ جدیدی را برای ورود پیدا کرده اید.
 • بی نام IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  16 95
  جناب خاتمی همین شهادت شما دلیل عدم کفایت وزیر علوم است , وقتی یک فنته گر از وزیری حمایت میکند نشانگر آغاز فتنهای جدید و براندازی یک نظام است
  • بی نام A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
   15 5
   فتنه گر کسانی هستند که نمی خواهند کشور روی آرامش ببیند .
 • علي A1 ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  68 7
  چقدر زيبا انسان باخواندن جملات وكلماتي كه خاتمي گفته يك شارژروحي عقلي رواني وشناختي ميشود كجايي خاتمي باان بيانات زيبا ودلرباو................
 • بی نام A1 ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  76 11
  بلاترین محبوبیت راخاتمی دارد اگر قبول ندارید بروید نظر سنجی کنید
 • بی نام A1 ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  35 6
  سیدِ محبوب خیلی فدااای داری عاشق اخلاق و رفتار و منشتیم♥الهی 140سال زنده باشید♥
 • میثم A1 ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  37 4
  ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار این شعار ما بود در زمان رای دادن به شما و تا ابد هم خواهد بود زنده باشی سید .
 • بی نام A1 ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  23 1
  یادش بخیر......وقتی خاتمی رای اورد ....
 • سیده زهرا IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  21 4
  من وقتی سخنان این انسان فرهیخته را می خوانم به خود می بالم که در کشورم برادران وپدرانی مانند خاتمی عزیز داریم.درود بر عقلانیت وادب واخلاقت ای انسان آزاد منش وراست گو.
 • بی نام A1 ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۸
  21 2
  جونم سيد