ایسنا نوشت:

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: اگر خدای ناکرده دانشگاه‌های ما تبدیل به ابزار سیاسی برای یک جناح شد، اعتبار و ارزش و کارآیی خود را از دست می‌دهد.
این مرجع تقلید در شب شهادت امام صادق(ع) در صحن جامع رضوی بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء بحث مشروح و جامعی درباره نهضت علمی امام صادق(ع) و آثار و برکات آن بیان کرد و گفت: لازم می‌دانم در اینجا چند جمله‌ای نیز درباره نهضت علمی دانشگاه خودمان عرض کنم تا با الهام از برنامه امام صادق(ع) بتوانیم راه صحیح را پیدا کنیم.
او گفت: بدون شک دانشگاهیان اعم از استاد و دانشجو برای ما محترم هستند ولی دانشگاهی مطلوب است که چهار شرط داشته باشد. شرط اول این است که دانشگاه استقلال کامل داشته باشد، یعنی ابزار سیاسی این جناح و آن جناح نگردد، اگر خدای ناکرده دانشگاه‌های ما تبدیل به ابزار سیاسی برای یک جناح شد اعتبار و ارزش و کارآیی خود را از دست می‌دهد.
او ادامه داد: شرط دوم این است که غرب زده نباشد یعنی فرهنگ غربی، هرگز حاکم بر دانشگاه اسلامی ما نگردد. ما ملتی هستیم با سابقه تمدن درخشان، آن روز که ما تحول علمی را در دنیا ایجاد کردیم اروپا دوران قرون وسطی خود را طی می‌کرد، بنیان‌گذاران بسیاری از علوم تجربی و طبیعی و پزشکی علمای اسلام بودند، با این حال چرا غرب زده باشیم؟ البته از علوم دیگران باید استفاده کنیم زیرا علم وطن ندارد، اما فرهنگ بیگانگان نباید حاکم بر نهادهای علمی ما گردد.
مکارم‌شیرازی گفت: سوم اینکه دانشگاه باید تولید علم کند همان طور که رهبر انقلاب فرمودند، شما عزیزان دانشگاهی البته قناعت به ترجمه آثار دیگران نخواهید کرد، ترجمه در جای خودش خوب است ولی تولید علم وظیفه مهم دیگری است که بحمدالله در این اواخر می‌بینیم که دانشگاهیان ما به این سمت و سو حرکت می‌کنند.
این مرجع تقلید گفت: و اما شرط چهارم این است که دانشگاه اعم از استاد و دانشجو باید دارای ایمان و تقوا باشد، اگر خدای ناکرده پایه‌های ایمان و تقوا در دانشگاه متزلزل گردد ما غرق مشکلات فراوان خواهیم شد. یک مثال ساده عرض کنم: افراد کنگره آمریکا همه از تحصیل‌کرده‌های بالای مملکتشان هستند اما وقتی جنگ غزه پیش می‌آید و آن همه جنایات وحشتناک را اسرائیل مرتکب می‌شود آنها به دفاع از اسرائیل بر می‌خیزند و حتی تصویب می‌کنند که کمک‌های بیشتری به اسرائیل برای این جنایات بی سابقه یا کم سابقه بشود.
او گفت: آری آنها علم دارند، چیزی که ندارند ایمان و تقواست، منافع مادی برای آنها حرف اول را می‌زند ولی استاد و دانشجوی باایمان حرف اولش اخلاق اسلامی و احترام به حقوق انسان‌هاست.
این مرجع تقلید گفت: در اینجا لازم می‌دانم به این نکته حساس نیز اشاره کنم. همان طور که ملاحظه کردید اکثریت نمایندگان ملت وزیر علوم را نپذیرفتند، چرا؟ البته کارهای خوب کرده، اما کارهای نامناسبی نیز انجام داده بود. به او مهلت دادند تا اصلاح کند، متأسفانه نکرد. نمایندگان ملت گفتند حالا که این طور است شخص دیگری بیاید تا اصلاح کند.
او گفت: اما این‌که شنیده شد بعضی در گوشه و کنار گفتند اگر دیگری هم بیاید باید همان خط را ادامه دهد، متأسفانه این نوعی لجاجت است، مگر می‌توان با لجاجت مملکت را اداره کرد. وقتی می‌بینیم نقاط ضعفی در کار بوده و اکثریت نمایندگان ملت انگشت روی موارد مختلف گذاشته‌اند باید بنشینیم و بررسی کنیم و اصلاح کنیم.
مکارم‌شیرازی گفت: من خوشوقت شدم که رئیس‌جمهور محترم گفت به رأی مجلس احترام بگذارید، واقعا اگر ما دموکراسی و قانون داریم باید احترام بگذاریم معنی احترام این است که فرد بعدی که می‌آید باید اصلاحاتی در دانشگاه‌ها انجام دهد، ما نباید تعصب داشته باشیم دانشگاه قلب مملکت است همان گونه که حوزه‌های علمیه نیز قلب مملکت می‌باشد اگر قلب بیمار شود کل کشور بیمار می‌شود.
این مرجع تقلید گفت: من امیدوارم این پیامی را که در کنار مرقد ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(علیه السلام) برای مسئولین محترم می‌فرستم مورد توجه قرار بگیرد.


45231

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 371599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۲
    38 0
    اگر استیضاخ درست نبوده باشد حکم چیست؟