فارس نوشت:

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه رانت در اقتصاد کشور ریشه دوانیده گفت: تا کی باید فعالان اقتصادی صادق و درستکار به زیر کشیده شوند و بانک‌ها و رانت‌خواران سر به فلک درآورند؟

غلامحسین شافعی در سی و هشتمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق ایران در دوره هفتم با طرح این سوال که تا کی باید فعالان اقتصادی صادق و درستکار به زیر کشیده شوند و بانک‌ها و رانت‌خواران سر به فلک درآورند؟ از دولت و مسئولان نظام خواست که به طور جدی به حل این معضل توجه کنند.

رئیس اتاق ایران با بیان این نکته که رانت در اقتصاد کشور ریشه دوانیده است، تصریح کرد: تا زمانی که رانت را به طور ریشه‌ای از بین نبریم، چالش‌های اقتصادی کشور برطرف نخواهد شد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با این نظام بانکی، تلاش‌ها برای توسعه اقتصادی بی‌نتیجه خواهد ماند. بدین‌ترتیب اصلاح نظام بانکی یک ضرورت است؛ قدرت بخشیدن به بانک مرکزی و استقلال آن لازم است.

شافعی همچنین با انتقاد از توزیع فله‌ای منابع و بی‌توجهی نسبت به ضرورت‌ها و اولویت‌های مطرح، تشریح کرد: باید در بخش منابع مالی و تسهیلات،‌ اولویت‌بندی کرده و با فکر قدم برداریم. اگر این گونه عمل نکنیم، فعال اقتصادی که در دور دست فعالیت می‌کند و به اتاق یا وزارتخانه دسترسی ندارد، بی‌بهره از حمایت‌ها باقی می‌ماند.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور، توجه به سرمایه‌گذاری در تولید و ظرفیت‌های خالی فراوانی که در این واحدها وجود دارد را ضروری دانست و گفت: باید استفاده از این ظرفیت‌ها به طور جدی دنبال شود.وی از دولت خواست که نقطه آغازی برای بررسی ظهور پدیده دلالی در اقتصاد در نظر بگیرد.

شافعی اظهار کرد: در طول سال‌های قبل واسطه‌گری و دلالی قد برافراشت و تولید سر فرود آورد. در این سال‌ها جاذبه‌هایی برای دلالی در اقتصاد به وجود آمد و تولید مذموم شد.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بسته خروج غیرتورمی از رکود پرداخت.

شافعی عنوان کرد: ۶۷ درصد آنچه که در این بسته پیشنهادی از سوی دولت مطرح شده است، در طول همین سال‌ها بارها توسط فعالان اقتصادی عنوان شده و یا به طور کتبی در اختیار دولتمردان قبلی و امروزی قرار گرفته است.وی تصریح کرد: در بررسی این مسأله باید این نکته را در نظر داشت که در شرایط عادی قرار نداریم و در این وضعیت ممکن است، مسائلی مطرح شوند که در حالت عادی مورد پذیرش قرار نگیرند. اما لازم است که برای خروج از رکود این دست تصمیمات را اجرایی کنیم.

رئیس اتاق ایران درخواست کرد: وضعیت دولت را باید درک کرد. امروز دست‌ها خالی است و چالش‌هایی در پیش‌رو قرار دارد. این زخم عمیق بر پیکره اقتصاد یک شبه با تجویز یک داروی مشخص التیام پیدا نمی‌کند.

رفع چالش‌های اقتصادی با نگاهی متفاوت نسبت به واحدهای کوچک و متوسط نیاز دارد

«حسین طوسی»، رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه این جلسه به جایگاه واحدهای تولیدی کوچک و متوسط برای خروج غیرتورمی از رکود پرداخت.وی در این مورد توضیح داد: در بخش چرایی بروز این معضل در بسته پیشنهادی دولت نگاه‌های دقیقی وجود دارد.

چالش اشتغال در رأس این تحلیل قرار دارد و همه می‌دانیم که بخش عمده اشتغال صنعتی به واحدهای کوچک و متوسط مربوط می‌شود.

این فعال اقتصادی عنوان کرد: با وجود حمایت از صنایع بزرگ شاید بتوان قدم‌های مؤثری برداریم، ولی چالش اشتغال حل نخواهد شد.طوسی، سهم بنگاه‌های کوچک و متوسط را از معوقات بانکی بالغ بر ۶ تا ۷ درصد ارزیابی کرد و گفت: اگر تنفسی 2 تا 3 ساله برای تولید در نظر گرفته شود، این سهم ناچیز به سیستم بانکی بازخواهد گشت.

رئیس اتاق البرز درخصوص سیاست‌های مالیاتی مطرح تشریح کرد: این مباحث به توسعه واحدهای کوچک و متوسط منجر نمی‌شود، چرا که معافیت ۳ ساله برای مناطق توسعه یافته و معافیت ۵ ساله برای بخش‌های کمتر توسعه یافته تنها منجر به سرمایه‌گذاری‌های جدید می‌شود و مشکلی از معضلات موجود را برطرف نمی‌سازد.

طوسی انتقاداتی را نیز در مورد نظام بانکی کشور مطرح کرد، به اعتقاد وی بانک‌ها از بانکداری اسلامی و بدون ربا فاصله گرفته و باید مورد بازنگری قرار گیرند.

این عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران اذعان کرد: برای جلوگیری از قطع علایم حیاتی بنگاه‌های اقتصادی بهتر است که به جای سرمایه‌گذاری جدید از ظرفیت‌های موجود بهره ببریم و با ارتقای سطح بهره‌وری این واحدها به توسعه اقتصادی کشور کمک کنیم.

 

23503

کد خبر 371734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =