تسنیم نوشت:

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر درجاهایی مجلس به دولت فشارهایی می آورد دولت از این باب تحلیل کند که مجلسی‌ها می‌دانند اجرا سخت است گفت: اما این نباید توقعی را بوجود بیاورد که مجلس صرفا باید دولت را تحسین کند.

محمدرضا باهنر با حضور در برنامه این هفته دیروز، امروز فردا که شب گذشته با حضور حجت‌الاسلام مجید انصاری، معاونت پارلمانی رئیس جمهوری و محمدرضا باهنر، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی به واکاوی «عملکرد یک ساله دولت و تعامل بین قوای مقننه و مجریه» پرداخت، رابطه مجلس با دولت یازدهم را تعاملی‌تر، منظبتانه‌ترو قانونمندتر دانست و تاکیدکرد: دولت همت خوبی در معرفی کابینه و تقدیم بودجه به مجلس داشت، دولت باید فرصت مناسبی را داشته باشد تا گره‌های کوری که زده شده را باز کند و نباید همه اشکالات را به گردن گذشته گذاشت و اگر مشکلی هم هست باید در عمل اصلاح شود.

وی افزود: رهبرمعظم انقلاب در دیداری فرمودند که درست است که فرصت‌ها مثل ابر بهار می‌گذرد اما دوران صدارت امیر کبیر هم سه سال و خرده‌ای بیشتر نبود، ولی کارهای بسیار زیادی انجام داد و این را باید در نظر داشت که می‌توان در همین فرصت کم هم کارهای زیادی کرد.

 

وی در ادامه اظهار داشت: برخی مواقع نگران تمرکز دولت بر یک مسئله‌ای که واجب هم هست می‌شویم چرا که باعث غفلت از موارد مهم دیگر می‌شود، به عنوان مثال گفتگوهای وزیر خارجه را گران‌سنگ و خوب می‌دانیم اما باید رصد هم در این مورد داشته باشیم لذا دولت باید با این رصدهای مجلسی‌ها  با حسن ظن برخورد کند.

باهنر همچنین با اشاره به اینکه در حوزه سلامت کارهای خوبی انجام شده اظهار داشت: اما نمونه حوزه سلامت که باید همین گونه خوب کار شود ۱۵ مورد دیگر داریم که نباید نسبت به آن‌ها غفلت شود.

باهنر در مورد دیدگاه نمایندگان در مطرح شدن استیضاح و سوال از وزاء در مجلس نیز گفت: در این مورد ضمن اینکه نمایندگان را به تسامح فرا می‌خوانیم به وزراء هم می‌گوییم که خیلی نازک نارنجی نباشند؛ لذا معتقدم برخی از تذکرها و سوال‌های مجلس کمک به دولت است.

نائب رئیس مجلس درپاسخ به این صحبت‌های انصاری اظهار داشت: با تمام بحث‌هایی که ایشان مطرح کردند معتقدم که طرح سوال از سوی نمایندگان امری ضروری و خوب است.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان از نماینده‌ای که نسبت به مردم حوزه انتخابیه خودش هم مسئول است و از مردم آن حوزه انتخابیه انتظار داشت که ملی فکر کنند، تصریح کرد: طبیعتا یک نماینده نمی‌تواند صرفا بخاطر اینکه یک طرح در منطقه دیگری پیگیری می‌شود از مطالبه ولی نعمتان خود چشم‌پوشی کند به علاوه باید در نظر داشت که خود این گفتگوها هم روشنگری تلقی می‌شود و تبیین مسائل است که هیچ اشکالی هم به آن وارد نیست.

باهنر در ادامه گفت: اگر نماینده مردم حرف مردم را مطرح نکند آن وقت مردمش می‌گویند نماینده ما خواب است لذا نمی‌توان از مردم توقع ملی فکرکردن داشته باشیم لذا باید خود این سوال‌ها را وظیفه نمایندگان تلقی کرد.

باهنر  درخاتمه با بیان اینکه لازم است  دقت بیشتری در واکاوی بحث‌های مطرح شده از سوی آقای انصاری صورت گیرد، گفت: معتقدم آقای روحانی همانی است که در دوران انتخابات گفته است، و شعارهای آقای روحانی شاید تبلیغات انتخاباتی بود اما ایشان همانی بود که می‌گفت.

وی با اشاره به اینکه آقای روحانی در نهایت احساس کرد که اصلاح‌طلبان در پیروزی ایشان نقش بیشتری داشتند تا اصولگرایان، تاکید کرد: این احساس ایشان هم کاملا درست بود و آن را تکذیب نمی‌کنم لذا اگر قرار باشد کسی وامدار افرادی باشد که به وی رای داده‌اند ایشان احساس کرد که وامدار اصلاح طلبان است.

نائب رئیس مجلس اضافه کرد: از طرفی آقای روحانی با توجه به شاکله‌ای که داشتند نیرویی ملی بود که کارهای ملی انجام می‌داد اما در مجموعه نیروهای سیاسی ایشان مشهورند به اینکه خیلی تشکیلات ندارند.

باهنر همچنین با بیان اینکه اگر بخواهیم در تقسیم‌بندی همین شاکله فعلی کشور بنگریم باید ببنیم در مدیران سطح بالا و وزرای آقای روحانی چند نفر هستند که در گذشته مشهور به اصولگرا بوده‌اند، افزود: علی‌رغم نقدهایی که به دولت سابق داشته‌ایم باید بپرسیم آیا در بین ۳۱ استاندار دولت قبلی یک نفر هم نبود که بتواند دراین دولت استاندار بماند؟

وی در همین زمینه افزود: کسانی بودند که آقای روحانی خیلی قبولشان دارند ودر حال حاضر درحد معاونت وزیر فعالیت می‌کند اما بالاخره سیستم اجازه نداد ایشان استاندار بماند بنابراین در استفاده از نیروها طبیعی بوده که آقای روحانی مدیون اصلاح‌طلبان بود و از آن‌ها استفاده کرده است.

نائب رئیس مجلس همچنین با اشاره به اینکه در ایران حزب نداریم و حداکثر پست‌های سیاسی کشور هم حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ پست است، ابراز تاسف کرد: نمی‌دانم این چه داستانی است که هر کس بر سرکار می‌آید متصدی این ۲۰۰ پست را عوض می‌کند و این رویه به سمت پائین تاجائی ادامه می‌یابد که طی ۴ سال حدود ۳۰ هزار نفر در پست‌های کشور تغییر می‌کنند، این درحالی است که درکشورهای دیگر حداکثر یک وزیر تغییر می‌کند چرا که سایر کارمندان و مدیران دولت را بروکرات و غیر سیاسی می‌دانند.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه مقایسه‌ای قبول دارد که دولت روحانی کمتر از دولت احمدی نژاد تغییرات در سطح مدیرانش ایجاد کرد، گفت: ولی انتظاری که از خرد و تدبیر و اعتدال داشتیم برآورده نشد.

باهنر همچنین در خاتمه گفت: فتنه مسئله‌ای کاملا روشن است، و اینکه بخواهیم درموردش از قانون و استعلام اطلاعاتی دم بزنیم، حرفی نیست اما باید بدانیم که سران فتنه دو نفر بیشتر نیستند و باید در مورد آن‌ها موضع‌گیری صریحی شده باشد.

 

17503

کد خبر 372527

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علیرضا RS ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  39
  پس چرا فقط حرف‌های باهنر رو نوشته ؟ مجید انصاری مگه مهمان دیگر برنامه نبود ؟
 • بی نام DE ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  44
  باهنر عزیز مگه ما در انتخابات ریاست جمهوری به شما و همفکرانتان نفهماندیم دیگه تمام شد شما در انتخابات با اندک رای به مجلس بروید مجلس آینده مجلس مردم عزیز و بزرگوار ایران میباشد
 • بی نام A1 ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  25
  "باهنر:اصلاح طلبان در پیروزی روحانی موثر بودند" موثر بودند ؟؟؟؟ آقای روحانی فقط بخاطر حمایت اصلاح طلبان و آقای خاتمی و فسنجانی و انصراف آقای عارف به نفع ایشان رای آورد...ولی متاسفانه آقای روحانی بعد پیروزی بغیر از وزارت علوم اکثر پستها و وزرا و فرمانداری و استانداری ها و مشاوران خود را دو دستی به اصولگران رقیب خود داد
  • کاوه SE ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   9
   یه کم اطلاعاتتو زیاد کن بعد حرف بزن استاندارا که اکثرا اصلاح طلبن سر همینم وزیر کشور رو که با وزیر دادگستری تنها وزرای اصولگرای کابینن، و بقیه اصلاح طلبن یا از طیف هاشمی و میانه رو ان هی چپ و راست می کشوندن مجلس معاون ها هم از اولیش گرفته تا اخرش تا جایی که ذهن من یاری میکنه اصولگرا نیستن هی حرف بی اساس هی، اعتراض الکی و همیشگی
 • بی نام IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  22
  پ. ن. پ. می گیم بیدارن. شما اگه صدای مردم را نشنوید یعنی خواب هستید دیگه.
 • بی نام IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  26
  از جناب دکتر باهنر باید پرسید ایا در هشت سال گذشته اگر شما بیدار تر بودید این همه مشکل برای ایران بوجود میامد .ایا این همه اختلاس ومعوقات بانکی وبنزین سرطان زا وبورسیه های غیر قانونی رخ می داد.
  • سعدى A1 ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
   4
   ايشان تاديروزمهندس بود، كِى دكترا گرفت. ؟
 • بی نام IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  26
  بيست درصد مردم بتعداد هشتاد درصد ديگر مردم در مجلس نماينده دارند
 • بی نام IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  24
  آقاي باهنر شما و همقطارانت بدانيد كه انتخاب روحاني فقط آراء اصلاح طلبان يا بعبارتي مخالفين شما بوده و مردم ديگه به امثال شما و كوچك زاده ها و يارانش راي نمي دهند
 • بی نام US ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  21
  چرا وقتی دولت سابق تو یه هفته ده تا رییس دانشگاه رو عوض کرد و البته همه استانداران... کسی اعتراض نکرد؟ قابل توجه اقای باهنر ما اصلاح طلبان به اقای روحانی رای دادیم که همین کارا رو انجام بدن نمی دونم کجاش عجیبه؟
 • ایرانی RO ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  11
  ااتمینان داشته باش که اگرروحانی مطالباتمردم را نتواند محقق کند دردور آینده کسی مثل عارف جای گزینوی خواهد شد وبه شما و هم قطارانتان تبریک می گیم که باامدن روحانی بالاخره از اونخواب ابدیت بیدار شدید و چشم های نابینایتان بینا شد آری واقعا شماها در9 سال گزشته هم کور و هم کر و هم خواب بودید هرانچه مردم طلب کردند به نحو دیگری نمایانمی کردید وخودرا مردم و نظام نامیدید
 • بی نام A1 ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  14
  من دیشب گوش دادم به بحث های انها اما سخنان باهنر خیلی سنجیده نبود
 • بی نام IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  0
  روحانی بعد از چهار سال خواهد فهمید چه مدیران ارزشمندی را خانه نشین کرد درست زمانی که ضعف مدیرانش یعنی مدیرا ن همفکر و اصلاح طلبشان روشن شود البته آقای احمدی نژاد هم قدر شان را ندانست و از وجودشان کم استفاده می کرد همانهایی که پالایشگاههایی مانند پالایشگاه ستاره بندر عباس را کلید زدنند و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهند رسید که در آن بنزین یور 5 تولید می شود. در ضمن احمدی نژاد هم از همه ظرفیت مدیران اصولگرا استفاده نکرد تا آن وقت می دیدید که ایران به کجا می رسید
 • علی IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۷
  15
  آقای باهنر اگر حمایت افراطی شورای نگهبان از شماها نباشد و اصلاح طلبان را رد صلاحیت نکنند خواهید که اصول گرایان چگونه شکست حقارت آمیزی خواهند خورد .