ایسنا نوشت:

در پی انتشار فهرست جدیدی از تحریم‌ها علیه چند شرکت و موسسه از سوی آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور با صدور بیانیه‌ای تایید کرد در اعمال تحریم‌ علیه پنج موسسه نقش داشته است. این وزارتخانه در بیانیه‌اش مدعی شد این موسسات در فعالیت‌های هسته‌ای ممنوع ایران نقش داشته‌اند.

به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، در این بیانیه آمده است: دولت آمریکا روز جمعه تحریم‌هایی را علیه چند شخصیت و شرکت به دلیل نقشی که در فعالیت‌های ممنوعه مربوط به تحریم‌های ایران داشته‌اند وضع کرده است. این اقدامات اراده آمریکا را برای اجرای تحریم‌ها هم‌زمان که ایران و گروه 1+5 تلاش می‌کنند برای پایان دادن به نگرانی‌های جامعه بین‌الملل در مورد برنامه هسته‌ای ایران به راه‌حلی جامع برسند نشان می‌دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه نوشت: گروه 1+5 به عنوان بخشی از برنامه اقدام مشترک که در ماه ژوییه تمدید شد، به ارائه کاهش محدود تحریم‌ها به صورت موقت و هدفمند در ازای گام‌هایی که ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش برداشته متعهد شده است. اکنون وزارت امور خارجه تحریم‌هایی را علیه مجموعه‌ای از موسسات که از فعالیت‌های هسته‌ای ممنوع ایران حمایت می‌کنند وضع کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: وزارت خزانه‌داری آمریکا تحت اختیارات خود تحریم‌های جدید را وضع کرده است. اقدامات روز جمعه فعالیت‌های قابل تحریم را به عنوان بخشی از برنامه اقدام مشترک فراتر از حوزه کاهش‌های ارائه شده هدف قرار داده است.

همچنین در این بیانیه به نام پنج شرکت و موسسه‌ای اشاره شده که وزارت امور خارجه آمریکا در تحریم‌شان دخالت مستقیم داشته است.

1 - سازمان پژوهشی و نوآوری دفاعی (سپند): وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به محل استقرار این سازمان در تهران و زمان تاسیس آن در فوریه 2011 مدعی شد که این مرکز مسوول تحقیقات در حوزه پیشرفت سلاح‌های هسته‌ای است.

2 - موسسه تحقیقات علوم و فنون هسته‌ای: وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه خود مدعی شد این موسسه با پیگیری پروژه‌های هسته‌ای به ویژه در راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک به فعالیت‌های هسته‌ای ایران کمک می‌کند. این راکتور حجمی از پلوتونیوم را تولید می‌کند که می‌تواند در سلاح‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

3 و 4 - شرکت جهان تک رویان پارس و ماندگار بسپار کیمیا؛ در بیانیه این وزارتخانه ادعا شده است که این دو مرکز ایرانی در تهیه مواد حساس اشاعه به ویژه فیبر کربن برای برنامه هسته‌ای‌ ممنوعه ایران مشارکت دارند. این دو مرکز از سال 2010 تا اواخر 2013 تلاش کردند تا از شرکت‌های تامین‌کننده مستقر در آسیا فیبرکربن با استقامت بالا تهیه کنند.

5 - شرکت گلدن تکس: این بیانیه نوشت: گلدن تکس یک شرکت مستقر در امارات متحده عربی است که در بخش کشتیرانی از ایران حمایت کرده است.

بر اساس این بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا علاوه بر این علیه یک شرکت ایتالیایی به نام دتین اس. پی. ای به این بهانه که در بخش پتروشیمی از ایران حمایت می‌کرده هدف تحریم قرار داده است. وزارت امور خارجه آمریکا نوشت حمایت‌های این شرکت از مرز 250 هزار دلار فراتر رفته است.

 

23231

 

کد خبر 372734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امین A1 ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۰۸
    16
    آمریکا فابل اعتماد نیست و همیشه این رو نشون داده.