آیت الله جوادی آملی گفت: «تربیت نفس مهمترین اقدام پیشگیرانه برای مبارزه با مفاس است. دبا زندان، جسم را می‌شود تربیت کرد اما روح، با این ابزارها تربیت نمی‌شود؛ به همین دلیل است که برخی از مجرمین وقتی از زندان بیرون می آیند دوباره به فکر انجام جرم می افتند.»

به گزارش خبرآنلاین، آیت الله جوادی آملی در دیدار با اعضای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، تربیت نفس را مهمترین اقدام پیشگیرانه برای مبارزه با این مفاسد ذکر کرده و به نکات زیر اشاره کرده است:

* مسئله تربيت نفوس، کاری زمان‌بر است. مال را مال گفتند براي اينکه «يَميل إليه النفس» يک جاذبهٴ نقد دارد اما پايان تلخش محسوس نيست. مسئله زندان، مسئله مبارزه با مفاسد اقتصادي، اينها نظير درمان موقّت سردرد و مسکّن است اينها معالج نيست، روح را با زندان نمي‌شود تربيت کرد، بدن را با زندان و شلاّق مي‌شود ساکت کرد، اما روح را با زندان و مبارزه و حتي با اعدام نمي‌شود تربيت کرد.

* جامعه ما يا آن فرصت را پيدا نکرد يا ما در صدد آن نبوديم که بدانيم و بگوييم گناه، سم است، رشوه، سم است، اینگونه سموم نظير سموم دنيا نيست، سموم دنيا چند لحظه‌اي با ما درگير است و آدم را مي‌کُشد و تمام مي‌شود اما مال حرام اين‌طور نيست که انسان بميرد و تمام بشود، تا ابد با آدم هست، اين مطلب تا براي مردم جا نيفتد خيال مي‌کنند که رشوه را با دور زدن قانون مي‌شود حل کرد.

* خداوند در سوره مبارکه توبه فرمود بالأخره جهنم و عذابي هست، اما مواد سوخت و سوز جهنم را به طور پراکنده در قرآن مشخص کرد، در يک‌جا فرمود هيزم جهنم، خود آدم ظالم است، اين آدم کجا مي‌تواند فرار کند فرمود: ﴿نارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ ٭ الَّتي‏ تَطَّلِعُ عَلَي الْأَفْئِدَةِ﴾ اگر درون آدم سوخت، آدم نمي‌تواند فرار کند.

* با زندان، جسم را مي‌شود تربیت کرد اما روح، با این ابزارها تربیت نمي‌شود؛ به همین دلیل است که برخی از مجرمین وقتی از زندان بیرون می آیند دوباره به فکر انجام جرم می افتند. اما وقتي انسان به این باور و یقین رسید که دزدي و ظلم مخصوصاً خوردن بيت‌المال، خود آتش است و تاوان آن در آخرت هیزم جهنم بودن است، اینجاست که اثر تربيتي نظام اسلامي محقق شده، و لازم است در این راستا کار فرهنگي گسترده و عمیق انجام بگیرد.

* بيان نوراني حضرت امير(سلام الله عليه) این است که فرمود: «من وجد ماء و ترابا فافتقر فأبعده الله» ملتي که آب، خاک و امکانات دیگر را در اختیار دارد اما باز نیازمند بیگانه باشد خدا او را از رحمت الهي دور کند! اين نفرين علي علیه السلام است. لذا باید همه تلاش و کوشش خود را در جهت رفع مشکلات کشور به کار ببندیم.

* لازم است ارگان شما هم مجلس را آگاه کنيد، که هم طرح‌هاي خودشان را و هم لايحه دولت را، هر دو را مواظب باشند، هم بيوت مراجع را در این عرصه وارد کنید، و هر راهکار دیگری که لازم است تا مفاسد اقتصادی در کشور ریشه کن شود، را دنبال کنید.

/6262

کد خبر 374704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =