شدیدترین مجازات برای حفاری غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی صادر شد

سنگین‌ترین مجازاتی که تا کنون برای حفاران غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی در نظر گرفته شده، در خوزستان صادر شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان، در دو سال اخیر یک باند 15 نفره حفاری غیرمجاز با حفر تونل‌های زیرزمینی اقدام به تخریب تپه‌جنگل از تپه‌های تاریخی نزدیک به چغازنبیل کرده‌ بودند که همگی با با همکاری نیروی انتظامی و مساعدت قوه قضاییه دستگیر شدند.

افشین حیدری خبر داد: حفاران غیرمجاز تپه‌جنگل حدود 11 میلیارد تومان به این تپه تاریخی خسارت وارد کرده‌اند.

او درباره نحوه رسیدگی به پرونده این حفاران غیرمجاز نیز تاکید کرد: این پرونده خلاف معمول پرونده‌هایی که یک طرف آن میراث فرهنگی است، خوب پیش رفت و در مجموع مجازات حدود 85 سال زندان برای این حفاران غیرمجاز صادر شد.
به گفته حیدری، این مجازات شدیدترین حکمی است که تا کنون برای حفاران غیرمجاز در سراسر کشور و در طول تاریخ درگیری میراث فرهنگی با حفاران غیرمجاز صادر شده است.

همچنین از حفاران غیرمجاز تپه‌جنگل در شهرستان شوش، دو دستگاه لودر و یک دستگاه بیل مکانیکی کشف و به نفع میراث فرهنگی ضبط شد.

تپه جنگل تپه‌ای یاستانی در استان خوزستان است که آثار سطح‌الارضی اشکانی و آثار عمیق‌تر دوره ایلامی دارد. این تپه در ۵ کیلومتری ضلع شرقی موزه هفت تپه واقع شده و در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۸۷۹ به‌عنوان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ماجرای دستگیری حفاران غیرمجاز در این تپه باستانی از این قرار است که در ابتدا یگان حفاظت ویژه میراث فرهنگی متوجه حفاری‌‌‌های عمیقی در تپه‌جنگل شد. پس از اطلاع یگان حفاظت، کارشناسان خود را به‌محل رساندند اما تنها با یک حفاری ساده مواجه نشدند. به گزارش شاهدان عینی تیغه‌های بیل‌مکانیکی نه‌تنها خاک بکر را به‌کناری زده که به حوزه‌های آبی تپه هم رسیده‌اند. درحال‌حاضر ۶ متر از عرض تپه جنگل خاکبرداری و عمق حفاری بیش از ۸ متر است.

ماده 562 قانون مجازات اسلامی تاکید می‌کند: هرگونه حفاري و كاوش به قصد بدست آوردن اموال تاريخي، فرهنگي ممنوع بوده و مرتكب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشياء مكشوفه به نفع سازمان ميراث فرهنگي كشور و آلات و ادوات حفاري به نفع دولت محكوم مي شود. چنانچه حفاري در اماكن و محوطه‌هاي تاريخي كه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است يا در بقاع متبركه و اماكن مذهبي انجام می‌شود علاوه بر ضبط اشياء مكشوفه و آلات و ادوات حفاري مرتكب به حداكثر مجازات مقرر محكوم مي‌شود.

همچنین در این ماده قانونی صراحتا اعلام شده که «هر كس اموال تاريخي، فرهنگي موضوع اين ماده را برحسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات سازمان ميراث فرهنگي كشور نسبت به تحويل آن اقدام نکند به ضبط اموال مكشوفه محكوم مي شود.»
از سوی دیگر در تبصره 2 همین ماده قانونی آمده: خريد و فروش اموال تاريخي، فرهنگي حاصله از حفاري غيرمجاز ممنوع است و خريدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگي مذكور به حبس از 6 ماه تا 3 سال محكوم مي شوند. هرگاه فروش اموال مذكور تحت هر عنوان از عناوين به طور مستقيم يا غيرمستقيم به اتباع خارجي انجام می شود مرتكب به حداكثر مجازات مقرر محكوم مي‌شود.

4646

کد خبر 375317

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =