معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی کشورمان پیش‌بینی کرد: کلنگ دو نیروگاه جدید اتمی امسال زده شود.

بهروز کمالوندی درباره سفر اخیرش به روسیه و پیش بینی امضای توافقنامه با این کشور برای احداث نیروگاه جدید گفت: ما در حال نهایی کردن توافقات هستیم. این توافقات جنبه های حقوقی و تجاری و فنی دارد. هریک از اینها بحث های مفصلی را دارد. توافقات می بایست کامل و نهایی شود و به همین دلیل، هم آقای اسپاسکی اخیرا در ایران بود و سفر من هم به روسیه و ملاقات با آقای اسپاسکی همتای خودم در روس اتم انجام شد و صحبت های خیلی خوبی داشتیم.

کمالوندی گفت: با آقای کرینکو، رئیس روس اتم صحبت شد و در ارتباط با احداث دو نیروگاه حداقل با قدرت 1000مگاوات مجهز به آب شیرین کن در جوار همین سایت نیروگاه اول بوشهر، نزدیک به تفاهمات قطعی هستیم.

او در استودیوی برنامه "من طهران" شبکه العالم گفت: ملاحظات تجاری تمام شده و ملاحظات فنی هم درحال تمام شدن است و یک یا دو نکته حقوقی وجود دارد که فکر می کنم ظرف هفته های آینده به نتیجه قطعی برسیم.

کمالوندی ادامه داد: پیش بینی ما این است که بتوانیم در طول همین سال میلادی، قرارداد مربوطه - پروتکل- و یادداشت تفاهم را در این زمینه و قراردادهای جنبی متعددی که دارد، امضا کنیم و کار کلنگ زنی دو نیروگاه را در طول امسال داشته باشیم.

کمالوندی درپاسخ به سوالی درباره تعیین هزینه ساخت این دو نیروگاه و تشابه یا اختلاف آنها با نیروگاه فعلی بوشهر گفت: به لحاظ قیمت، مذاکرات ما تقریبا تمام شده است. از نظر مشخصات فنی تقریبا مشابه همین نیروگاه فعلی بوشهر البته با جنبه های تکمیلی بیشتر و پیشرفته تر و مجهز به آب شیرین کن خواهد بود.

او گفت: این امر کمک می کند که ما بتوانیم بخش مهمی از آب شرب و کشاورزی را در منطقه جنوب کشور، تامین کنیم. به نظرم، ظرف یک یا دو هفته آینده بتوانیم مذاکرات تجاری را نیز تمام کنیم.

کمالوندی درپاسخ به سوالی درباره زمان بری احداث این نیروگاهها گفت: ما بین پنج تا هفت سال را پیش بینی می کنیم و به طور کلی، این نوع نیروگاهها در دنیا یک معدلی بین پنج سال تا هفت سال دارند. به طور معمول، کمتر از پنج سال طول نمی کشد.

کمالوندی درپاسخ به سوالی درباره نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و بررسی پرونده ایران در این نشست گفت: جلسه شورای حکام یک جلسه فصلی است و هر چند ماه یکبار برگزار می شود. جلسه ای نیز متعاقب آن برگزار می شود که یک کنفرانس عمومی است که درحقیقت، در این کنفرانس عمومی تصمیمات اساسی که در آژانس توسط اعضا و شورای حکام گرفته می‌شود به تصویب و تایید اعضا می رسد.

او گفت: یکی از موضوعاتی که احتمالا این بار در شورای حکام مطرح خواهد شد، فعالیت‌های هسته ای جمهوری اسلامی ایران است که گزارشی را که آقای یوکیا آمانو مدیرکل آژانس تهیه کردند و اخیرا منتشر شده است، در جلسه شورای حکام به بحث گذاشته می شود و جمهوری اسلامی ایران نیز ملاحظات خود را مطرح خواهد کرد و متعاقب آن، در قالب یک یادداشت توضیحی - که جمهوری اسلامی ایران توضیحات خودش را در آن در ارتباط با موارد و بندهای مختلف این گزارش می دهد- تسلیم شورای حکام و آژانس خواهد شد.

کمالوندی در پاسخ به سوالی درباره شکایت ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اقدام یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی در نقض حریم هوایی و تاسیسات هسته‌ای ایران گفت: (موضوع) نقض حریم هوایی (ایران) توسط رژیم صهیونیستی به وسیله یک فروند پهپاد جاسوسی، از طرف ما از طریق نامه‌ای که نماینده دائم ایران در وین تقدیم آژانس کرده است، درحال پیگیری است و آژانس نیز دریافت نامه را اعلام کرده است، آژانس اعلام کرده که موضوع را رسیدگی خواهد کرد.

او گفت: ما مستنداتی داریم که در آن مسیر پرواز مشخص است و روشن می‌کند که این پهپاد از چه مسیری آمده و ارتفاع و اطلاعاتی را که بدنبال آن بوده، چیست خصوصا با توجه به اینکه نزدیک تاسیسات هسته ای ایران در نطنز بوده است. این اقدام با قطعنامه های کنفرانس عمومی آژانس از جمله قطعنامه 444 و 533 مغایر است.

کمالوندی گفت: جمهوری اسلامی ایران مطالب خودش را مستندا ارایه داده و منتظر است که آژانس به وظیفه خودش عمل کند. ما خواستار محکومیت رژیم صهیونیستی و جلوگیری از تکرار چنین مواردی شده ایم.

معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی با بیان این که نوع مراوده و تعامل با آژانس قالب های خاص خود را دارد، گفت: ما در گذشته اعتراض خود را به کاربرد عباراتی در گزارش‌های آژانس مثل ابعاد احتمالی نظامی اعلام کردیم و گفتیم تا زمانی که بر این اساس باشد ما نمی‌توانیم وارد موضوعات شویم، زیرا شما فرض را بر این گذاشته اید که ابعاد احتمالی نظامی وجود دارد و دنبال این فرض هستید و حتی در بعضی موارد اظهار نظر اضافه کرده و گفته اید اطلاعاتی که ما داریم تا اندازه ای معتبر است، با توجه به پیش داوری شما سخت است بر اساس همان روش بخواهید به حقیقت برسید.

کمالوندی گفت: بعد از صحبت‌های متعدد روش مرحله به مرحله یا گام به گام را مطرح کردیم که این تفاهم در تهران میان آقای "یوکیا آمانو" مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آقای علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، انجام شد و سه مرحله داشت تفاوت آن با مدالیته که در گذشته بین آقای علی لاریجانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی و آقای محمد البرادعی، مدیرکل وقت آژانس بین المللی انرژی اتمی، انجام می شد این بود که آنجا یک موضوع مطرح و بسته می شد بعد وارد موضوع جدیدی می شدند.

او گفت: آژانس اعلام کرد ما نمی توانیم یک موضوع را بسته و وارد موضوع بعدی شویم، لذا ما نیز گفتیم شما چند موضوع را مطرح کنید این چند موضوع را با هم بررسی کنید بعد وارد چند موضوع دیگر شوید.

کمالوندی ادامه داد: در روش گام به گام، در گام اول 5 موضوع مطرح شد، در گام دوم هفت موضوع و در گام سوم هم 6 موضوع مطرح شد که جمعا 18 موضوع می شد؛ که از این 18 موضوع ، 5 تای اول کاملا تمام شد 7 تای دوم مربوط به چاشنی های انفجاری بود و با وجودی که انجام دادیم اما آژانس در اعلام ارزیابی خودش در این خصوص مقداری تاخیر داشت، که حتی بعد از 25 آگوست، اعلام کرده بود که وارد گام بعدی خواهیم شد به همین دلیل پرداختن به موضوعات جدیدی که 5 مورد بود با تاخیر مواجه شد.

کمالوندی با اشاره به پاسخ ایران در خصوص چاشنی های انفجاری و دو سوال باقی مانده دراین باره گفت: ایران اطلاعات اولیه در مورد دو سوال باقی مانده را در اختیار آژانس قرار داده معمولا بعد از ارایه اطلاعات آژانس توضیحات بیشتری می خواهد که این توضیحات بیشتر ظرف یک هفته تا ده روزآینده مطرح می شود و امیدواریم مثل موضوعات دیگر بسته شود.

معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که در گزارش اخیر آژانس آمده است که ایران در پارچین عملیات ساخت و ساز جدیدی آغاز کرده که پیشبرد مذاکرات را دشوارتر می کند، گفت: این مساله فقط متعلق به گزارش اخیر نیست در دو سه گزارش گذشته نیز این مطرح شده متاسفانه اینها مطالبی است که در برخی از سایت های ضد ایرانی مطرح می شود درحالی که پرداختن به موضوعات جزیی اصلا در شان گزارش مدیر کل نیست که در گزارش خود اشاره کند که دیواری در جایی خراب شده یا بخشی از خیابانی آسفالت شده یا ساختمانی در حال ساخت است.

کمالوندی گفت: طبیعی است در سایت نظامی بزرگ که هر روز فعالیت هایی در جریان است اتفاقاتی این چنینی مطرح شود مفهومی ندارد که این موارد را به عنوان ادله بیان کنند. در این خصوص ما معترض هستیم و در توضیح خود به آژانس اشاره خواهیم کرد که پرداختن به مسایل جزیی در شان گزارش مدیر کل نیست.

معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی درباره درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از پارچین، گفت: حتی حقوقدانان متخصص در امور آژانس تأکید دارند که به لحاظ تخصصی، مسائل نظامی در حوزه صلاحیت آژانس نیست.

او گفت: موضوع پارچین مساله جدیدی نیست در گذشته هم مطرح شده است سالهای 2003 و 2005 دو بار از این سایت بازدید شده است و هر نقطه ای که مایل بودند رفتند دیدند و حتی نمونه گیری هم کردند.

کمالوندی گفت: ما اعتقاد داریم طرفی که قصد دارد سیاهنمایی و بزرگنمایی کند "حتی حقوقدانان متخصص در امور آژانس تأکید دارند که به لحاظ تخصصی، مسائل نظامی در حوزه صلاحیت آژانس نیست".

23231

 

کد خبر 375512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  21 3
  فعلا بياند اين نيروگاهي كه برايمان ساختند را درست راه اندازي كنند،اين نيروگاه بوشهر كه همش خرابه و نقص فني دارهبه گفته مسئولين ذي ربط
 • فرهاد IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  19 1
  واییییی بازم نیروگاه روسی شروع کار 2015 اتمام کار 3015
 • ايراني IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  17 1
  انشاالله چهل سال بعد به نيرو گاهمون مينازيم.
 • ata IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  16 1
  همین امسال شروع میکنند پول 10تا نیروگاهم همین امسال ازمون میگیرن اما خدا میدونه کذام سال تحویل میدن...
 • بی نام UA ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  15 1
  روسها فریبتان میدهند. انجام نخواهد شد ... آزموده را آزمودن خطاست
 • بی نام US ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
  6 0
  هر نيروگاه اتمي چند؟ قيمتش را اعلام عمومي كنيد.