ایرنا نوشت:

تدابیر شدید امنیتی توام با تشریفات گسترده باعث شد که شهروندان پایتخت 25 میلیون نفری هند در جریان ساعت ها ترافیک سنگین متوجه حضور ˈشی جین پینگˈ رییس جمهور چین در کشورشان بشوند.

به گزارش ایرنا، پایتخت دهلی نو با حدود 25 میلیون نفر جمعیت که به طور معمول با ترافیک دست و پنجه نرم می کند روز پنجشنبه چهره متفاوتی داشت زیرا پلیس اکثر خیابان های منتهی به مرکز شهر و کاخ ریاست جمهوری را بسته بود و کلاف سردرگم خودروها تقریبا به اکثر نقاط دهلی کشیده شد.

از سوی دیگر گروه زیادی از مهاجران تبتی خود را برای تظاهرات علیه رییس جمهور چین به مرکز شهر دهلی نو رسانده بودند که پلیس به مقابله با آنها برخواست.

دریک مورد خبرنگار ایرنا شاهد بود که حدود 20 زن تبتی که داخل یک اتوبوس محبوس شده بودند همچنان به شعار دادن علیه چین و آزادی تبت ادامه می دادند.

دیدار سه روزه رسمی رییس جمهور چین از هند روز چهارشنبه با یک وضعیت مثبت در شهر احمدآباد واقع در ایالت گجرات آغاز شد و شی و نخست وزیر 'نارندار مودی' لحظه های دوستانه ای را با هم سپری کردند و سپس مقام های دو کشور دو قرارداد و یک یادداشت تفاهم امضا نمودند.

مودی و شی لحظاتی را نیز پشت یک چرخ ریسندگی که سمبل استقلال هند است گذراندند و به گفت وگو پرداختند.

برخورد صمیمانه بین دو رهبر صحنه را برای انجام گفت وگوها عمیق تر در دهلی نو در روز پنجشنبه هموار ساخت. شی اولین رییس جمهور چین است که از هند در طول هشت سال اخیر دیدن می کند.

مودی نخست وزیر دولت عملگرا با رویکرد بشدت اقتصادی با کنار گذاشتن تشریفات مرسوم به احمدآباد رفت و از رهبر چین که با قصد سرمایه گذاری بیشتر و کاهش تراز تجاری به هند سفر کرده، استقبال کرد.

اما همزمان رسانه های هند به اختلاف های ریشه دار و کهنه مرزی بین دو کشور پرداختند و گزارش کردند که 100 سرباز دیگر چینی وارد منطقه 'چومار' بخش لداخ شده اند.

نیروی زمینی چین روز چهارشنبه ظاهرا تجاوز جدیدی را به منطقه چومار انجام داده و از بازگشت به مواضع قبلی خودداری کرده است.

از سوی دیگر گفته می شود که یک نشست بین مقام های نظامی محلی دو کشور در رفع این بن بست موفق نشده است.

منابع رسمی هند نیز گفتند که عده ای از سربازان چینی دیروز پس از تجاوز چند روز اخیر به مناطق مرزی به مواضع قبلی خود بازگشته بودند و انتظار می رفت که بقیه نیز به پشت خط کنترل واقعی عقب نشینی کنند.

این منابع افزودند، ولی 100 سرباز دیگر چینی به منطقه چومار آمده و تعداد نظامیان چین در آنجا اکنون به حدود 350 نفر افزایش یافته است.

به هرحال در میان تحولات گوناگون بین دو کشور رقیب همسایه، اسناد 12 قرارداد بدنبال مذاکرات بین ناراندار مودی نخست وزیر هند و شی جین پینگ رییس جمهور چین در دهلی نو مبادله شد.

اولین قرارداد به گشایش مسیر جدید به یک زیارتگاه هندویی به نام کیلاش مانساروور در رشته کوه های هیمالیا در خاک چین و دو قرارداد دیگر به افزایش ارزش مبادلات تجاری بین هند و چین مربوط می شوند.

یکی از این قراردادها نیز در مورد همکاری فیمابین در بخش راه آهن است وقراردادهای دیگری به مدیریت مواد دارویی و مبادله موسسات فرهنگی مربوط می شوند.

یادداشت تفاهمی نیز در مورد استفاده غیرنظامی از فضای خارج از جو بین هند و چین امضا شد. هر دو کشور برنامه فضایی جدی و گسترده ای را دنبال می کنند هرچند که چینی ها چندین قدم از هندی ها جلوتر هستند.

رییس جمهور چین بعداز انجام مذاکره با نخست وزیر هند در دهلی نو ابراز اطمینان کرد که دو کشور از توانایی لازم برای مدیریت موثر مشکلات مرزی فیمابین برخوردار هستند.

شی گفت: ما با صمیمت تمام خواهان همکاری با هند در مورد مسایل مرزی هستیم و با این موضوع باید به نحوی برخورد کرد که تاثیری بر سایر ابعاد روابط نداشته باشد.

نخست وزیر هند موضوع تجاوز سربازان چینی را به خاک کشورش در منطقه لداخ کشمیر چهارشنبه شب و طی گفت وگویی که در همان ابتدای سفر با رییس جمهور چین در شهر احمدآباد داشته در میان گذاشته است.

سید اکبر الدین سخنگوی وزارت خارجه هند با تایید این موضوع گفت: نشست ها بین سران فرصت مناسبی را برای رهبران در طرح همه موضوعات مهم در جهت تقویت روابط دوجانبه فراهم می سازد.

براساس گزارش رسانه های هندی، در حال حاضر حدود 350 تن از سربازان چینی در ناحیه چومار منطقه لداخ در جامو و کشمیر در هند مستقر شده اند و رو یا رویی بین سربازان هندی و چینی در ناحیه 'دمچوک' لداخ، جایی که عده ای از خانه بدوش های چینی حدود 500 کیلومتر در خاک هند نفوذ و چادرهایی را در آنجا برپا کرده اند، همچنان ادامه دارد.

4949

کد خبر 376078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =