تسنیم نوشت:

قائم مقام وزیر صنعت در امور تجارت با اعلام اینکه خبرهای خوشی از توافقات جدید بانکی و تجاری ایران و روسیه درراه است، از موافقت کلی دو کشور برای برقراری فاینانس، فعال شدن یک بانک روسی برای مبادلات و حضور ایرانی‌ها در پروژه‌های روسی خبر داد.

تأمین منابع مالی مورد نیاز اجرای پروژه‌ها و خرید تجهیزات طرح‌های تولیدی (سرمایه‌ای) و همچنین خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی میان‌مدت و وفق قراردادهای مالی منعقده با اعتباردهندگان خارجی که به عنوان فاینانس در پروژه‌های اقتصادی مطرح است، این روزها یکی از چالش‌های توسعه اقتصادی و تکمیل پروژه‌های در برنامه قرار گرفته وزارتخانه‌های اقتصادی دولت است. همچنین بسیاری از پروژه‌های برون مرزی را شرکت‌های ایرانی از دست می‌دهند چرا که با وجود توانمندی فنی در اجرای این پروژه‌ها، در تأمین مالی پروژه‌های EPCF لنگ می‌زنند که تأمین فاینانس می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

گفته شده تأمین فاینانس از چین با گذر از چالش‌های داخلی و خارجی پیش آمده برای تخصیص آن تا دو هفته آینده دوباره از سر گرفته می‌شود. از سوی دیگر در برخی پروژه‌های صنعتی، کشورهای اروپایی و آسیایی گوناگون اقدام به ارائه فاینانس کرده‌اند، اما اینکه کشور روسیه در توافقات جدید تجاری خود با ایران به دومین فایناس‌کننده بزرگ خارجی پروژه‌های صنعتی در ایران تبدیل می‌شود یا نه را از مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت در امور تجارت جویا شدیم. آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح مصاحبه خبرنگار تسنیم با این مقام مسئول است.

توافق کلی برای حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه های روسی

در کمیسیون همکاری‌های صنعتی و تجاری ایران و روسیه، چه مطالبی در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی مطرح کردید؟

در کمیسیون همکاری‌های صنعتی و تجاری که من مسئولش بودم، به طرف روسی گفتیم که ایران در بخش خدمات فنی و مهندسی از ظرفیت خوبی برخوردار است که می‌تواند پروژه‌های عمرانی را چه در بخش مهندسی، چه در بخش ساختمان و چه در بخش تدارک، به تعبیری EPC، به خوبی انجام دهد. به طرف روسی اعلام کردیم که هم اکنون شرکت‌های مهندسی ایرانی در همسایگی روسیه، در بلاروس و قزاقستان پروژه اجرا می‌کنند، این ظرفیت‌ها در ایران وجود دارد و علاقه‌مندیم که اجرای پروژه‌های مهندسی را در خاک روسیه توسعه دهیم. مواردی بین دو طرف طرح شد که چطور می‌توانیم در پروژه‌هایی که در روسیه انجام می‌شود؛ شرکت‌های ایرانی فعال شوند. در همین زمینه با طرف روسی توافق کردیم که چهارچوب‌هایی که شرکت‌های ایرانی می‌توانند در روسیه فعال شوند را متعاقبا به ما اعلام کنند و دستورالعملی تهیه شود که شرکت‌های ایرانی در چه زمینه‌هایی می‌توانند وارد پروژه‌های عمرانی و تجاری روسیه شوند، تا ما این دستورالعمل را به شرکت‌های ایرانی ابلاغ کنیم.

تهیه چهارچوب‌فعالیت‌های شرکت‌های مهندسی ایرانی و تدوین دستورالعمل آن در قالب یکی از بندهای تفاهم‌نامه ذکر شده؟

بله، به صورت یکی از بندهای یادداشت تفاهم‌نامه همکاری‌های اقتصادی دو کشور آمده، طرف روسی هم در جلساتی که داشتیم از حضور شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی در روسیه استقبال کرد، اما آنچه مورد توافق دو طرف بود این است که بنگاه‌ها باید شرایط رقابت را داشته باشند. یعنی ما بستر حضور شرکت‌های ایرانی را در پروژه های روسیه فراهم می‌کنیم، اینکه شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی تا چه حد در گرفتن پروژه‌ها و حضور در مناقصات موفق عمل کنند به عملکرد خودشان برمی‌گردد.

نباید انتظار داشت روسیه پروژه‌ها را دودستی به شرکت‌های ایرانی بدهد

پس بر اساس توافق کلی مانعی برای حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های روسیه نیست؟

بله، روس‌ها هم استقبال می‌کنند. بنابر توافق کلی، از طرف آن‌ها هیچ مانعی نیست و حمایت هم می‌کنند. منتها اینکه ورودشان چگونه باشد، بخشی از آن برمی‌گردد به اینکه خود شرکت‌ها بتوانند در روسیه، در وزارتخانه‌های مختلف این کشور، در جاهایی که اطلاعاتی مربوط به پروژه‌ها هست، استاندارای‌ها، شهرداری‌ها و سازمان‌ها و وزارتخانه‌هایی که پروژه‌های مختلف عمرانی دارند را شناسایی کنند. بایستی بخش خصوصی ما بتوانند با داشتن نمایندگی در آنجا و با داشتن فرد در آنجا این اطلاعات را به دست بیاورند و در زمان مناسب برای حضور در پروژه‌ای اعلام آمادگی کنند. درست است توافق کلی برای حضور شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی در پروژه‌های روسیه انجام شده و هم آن‌ها حمایت می‌کنند و هم ما حمایت می‌کنیم اما کسی نمی‌آید پروژه‌ای را دو دستی تقدیم شرکت ایرانی کند. شرکت‌های ایرانی باید رایزن‌های بازرگانی داشته باشند و بتوانند توان فنی و مهندسی خود را با ارائه نمونه کارها و رزومه مناسب ارائه دهند. البته رایزن‌های بازرگانی ما هم که به این کشور می‌روند می‌توانند به بخش خصوصی کمک کنند، اما این برعهده بخش خصوصی است که اطلاعات را پیدا کنند و بعد مشارکت کنند.

خبرهای خوش از روابط جدید بانکی ایران و روسیه در راه است

در مرحله مشارکت نیز حمایتی از سوی دولت‌ها از بخش خصوصی می‌شود؟

در مرحله مشارکت، در مناقصه و غیره، یکسری ضوابط کلی حاکم است، مثل ضمانت‌نامه مناقصه یا پیش پرداخت برای مناقصه که ما بایستی در چارچوب ترتیبات بانکی به کمک صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی برویم. ما در کمیسیون صنعت و معدن و تجارت با روس ها این مسائل را مورد طرح و بررسی قرار داده ایم و توسعه ترتیبات بانکی و توافقات بانکی به طوری که بتوانند خدمات بانکی را به بخش خصوصی دو کشور بدهند، چه در صادرات و چه در واردات پیش بینی شده است. اینها را در جلسات مشترک کمیسیون صنعت، معدن و تجارت با حضور من به عنوان نماینده صنعت، معدن و تجارت ایران و معاون وزیر صنعت روسیه به نمایندگی از آن‌ها، پیش بینی کردیم و امیدوار هستیم به زودی خبر خوش آن را به همه صادرکنندگان و تجار بدهیم. به زودی شاهد این خواهیم بود که روابط بانکی بین بانک‌های روسیه و بانک‌های ایران برقرار می‌شود و شرکت‌ها می‌توانند در قالب این روابط کار انجام دهند.

روابط بانکی هنوز نهایی نشده؟

بخشی از آن شده و بخشی نشده.

آن بخشی که نهایی شده به گشایش اعتبارات اسنادی (LC) برمی‌گردد؟

بله

یعنی می‌توانیم از این پس از طریق روسیه، هم برای پروژه‌های داخل خاک آن کشور و هم برای پروژه‌های داخل خاک ایران ال‌سی داشته باشیم؟

در واقع هنوز به مرحله ال سی نرسیده، ولی یکی از بانک‌ها می‌تواند اکنون در زمینه دریافت و پرداخت‌ها فعال شود.

توافق با یک بانک روسی برای مبادلات پولی

یکی از بانک های روسیه؟

بله، یکی از بانک‌های روسی. ولی این را باید به بانک‌های بیشتری توسعه بدهیم که بتوانیم دریافت‌ها و پرداخت‌ها را با فعال شدن شرکت‌ها بدون مشکل و وقفه انجام دهیم.

ما می‌توانیم اعلام کنیم که از این پس فاینانس روسی برای پروژه‌های ایرانی هم در خاک ایران و هم در خاک روسیه ارائه می‌شود؟

موقعی که می‌خواهیم بخش فاینانس را توسعه دهیم نیازمند این است که شرکت‌های پوشش دهنده ریسک و بیمه در قالب توافقاتی به بنگاهای دو طرف اطمینان دهند که می‌توانند از پوشش ریسک بیمه‌ای برخوردار شوند و این باعث می‌شود که ظرفیت‌های فاینانسینگ که تأمین اعتبار می‌شود بالا برود. ما می‌دانیم همه این‌ها در بخش توسعه صادرات برای کشور لازم و ضروری است. باز این هم یکی از بندهایی بود که با معاون وزیر روسیه امضا کردیم و به همین موضوع اشاره کردیم که در واقع بایستی سازمان‌های ضمانت دو طرف وارد گود شوند. از طرف روسیه شرکتی هست به نام EXAR که مثل صندوق ضمانت صادرات ما است، که پیش بینی کردیم این شرکت بتواند با صندوق ضمانت صادرات ما توافق‌نامه‌ای را امضا کند که در قالب آن توافق نامه، دو طرف می‌توانند پوشش بیمه‌ای و ریسک دو کشور را پوشش دهند و این می‌تواند زمینه‌ساز این باشد که شرکت‌های روسی بیایند و با اعتبار خریدی که ایرانی‌ها می‌توانند از آن پوشش EXAR بگیرند، حجم قراردادهای بالاتری ببندند. بنابراین، پس به این ترتیب سوال شما در مورد فاینانسینگ را پاسخ می‌دهم که فاینانسینگ نیازمند پوشش صندوق‌های ضمانت دو کشور است که این مطرح شده و توافق کردیم که انجام شود.

اینکه توافق کردید انجام شود، می‌توانیم بگوییم نهایی شده یا موکول کردید به مذاکرات آتی؟

خب این مسائل باید در سطح وزارتخانه‌ای مطرح شود بعد سازمان‌های ذیربط ورود پیدا کنند، توافق‌نامه‌های مربوطه به امضا برسد و بعد اجرایی شود. بالاخره روس‌ها از یک بروکراسی شدید دولتی برخوردارند که از شوروی سابق باقی مانده است. بایستی اول این‌ها بیاید در سطح وزارتخانه توافق شود، بعد برود در سطح بنگاه و شرکت اعلام شود. الان ما در حد وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت طرفین توافق کردیم که توسعه روابط لازم است و قرار شد که شرکت‌های ذیربطِ این قضیه، توافق را انجام دهند.

پس ما می‌توانیم بگوییم که توافق اولیه انجام شده و توافق نهایی به بررسی این مسئله در خاک دو کشور بر می‌گردد؟

دو دولت موافقت کردند که از پوشش ضمانت صادرات دو کشور استفاده کنند و موافقت کردند که سازمان‌های ذیربط در این خصوص هر چه سریعتر قراردادهای فی مابین را امضا کنند تا بتوانیم زمینه توسعه فاینانسینگ یا همان گرفتن اعتبار را بالا ببریم.

 

45503

کد خبر 376114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  0 1
  هردم ازین باغ بری می رسد
 • رضا ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  3 0
  تا كي ميخوان اين پول بي زبون رو تو دهن اين روسيه تزاري و استعمارگر بريزن