رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آلودگی هوا تاثیری مستقیم و موثری بر افزایش غلظت خون و در نتیجه افزایش سکته های قلبی و مغزی دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معصومه ابتکار که در پنل بررسی نقش آلودگی هوا و عوامل محیطی در بروز بیماری های قلبی و غیرقلبی در شانزدهمین کنگره تازه های قلب و عروق سخنرانی می کرد، با اشاره به گستره و تاثیر وسیع محیط زیست در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سلامت و بهداشت مردم، گفت: نمی توان چنین ارتباط وسیعی را نادیده گرفت.

ابتکار با تقسیم بندی آلودگی هوای کشور به دو گروه آلودگی های ناشی از احتراق سوخت و گرد و غبار، اظهار داشت: متاسفانه شاهد شدت یافتن آلودگی گروه دوم یا آلودگی ناشی از گرد و غبار هستیم که بخش عظیمی از آن از سوی همسایه غربی ما عراق و چند کشور دیگر است و قسمتی از آن نیز متاسفانه منشاء داخلی دارد.

وی افزود: آلودگی ناشی از گرد و غبار بسیاری از شهرها و حتی روستاهای کشور به طور مثال روستاهای سیستان و بلوچستان را درگیر معضلات جدی کرده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر سلامت مردم، همچنین افزایش مرگ و میر مردم، گفت: اگرچه در محاسبه مرگ و میر عوامل متعددی نقش دارد و نمی توان نقش مستقیم عاملی را بررسی کرد ولی متاسفانه طبق آمار موجود تنها در تهران، روزانه شاهد مرگ تعداد زیادی به واسطه آلاینده pm2.5 هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان مخاطرات استفاده بیش از حد استاندارد از بنزن و سایر ترکیبات حلقوی در بنزین، یادآور شد: به واسطه عدم نظارت و افزایش این نوع ترکیبات در بنزین توزیعی سال های گذشته در کشور، شاهد اثرات نامطلوب بر سلامت مردم و افزایش شدید آلودگی هوا در کشور بودیم.

او گفت: آلودگی هوا تاثیری مستقیم و موثری بر افزایش غلظت خون و در نتیجه افزایش سکته های قلبی و مغزی دارد.

ابتکار با یادآوری مصوبه دولت تدبیر و امید در قالب برنامه جامع کاهش آلودگی هوا (اردیبهشت ماه 1393)، گفت: خوشبختانه به واسطه تاکید رئیس جمهور یازدهم بر حفظ سلامت مردم و استانداردسازی سوخت، همچنین همکاری خوب وزارت نفت در این خصوص، بنزین پتروشیمی به طور کامل از چرخه سوخت توزیعی کشور حذف شد و بنزین یورو 4 و استاندارد بر اساس اولویت بندی انجام شده تا پایان سال در سراسر کشور توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به توزیع بنزین استاندارد در تهران، کرج، اراک و تبریز، گفت: اتفاق خوب دیگر در حوزه سوخت، کاهش میزان گوگرد سوخت گازوئیل از 10 هزار ppm به حدود 150 ppm بود که این تغییرات تاثیری محسوس در بهبود هوا و سلامت مردم داشته است.

معاون رئیس جمهور با اعلام خبر به اجرا گذاشته شدن استاندارد یورو 4 در ساخت خودروها پس از مقاومت چندساله خودروسازان و تاثیر آن بر کاهش آلودگی هوا، افزود: البته هنوز کارهای بسیاری باید انجام شود تا شاهد هوایی مطلوب و سالم برای مردم کشور باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مردم و مشارکت عمومی و تخصصی آن ها را یکی از ارکان مهم کاهش آلودگی هوا دانست و اضافه کرد: دولت نقش سیاست گذاری دارد و موظف به تامین زیرساخت ها است اما مردم نیز می توانند با اقداماتی همچون استفاده کمتر از خودوری شخصی، استفاده از حمل و نقل عمومی، معاینه فنی دقیق و منظم خودروهای شخصی خود و بسیاری اقدامات دیگر دولت را در حل این چالش یاری برسانند.

 

افزایش ناگهانی ذرات معلق در هوا در سال 88

بنابراین گزارش، یوسف رشیدی سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست که از دیگر سخنرانان این پنل بود، با اشاره به افزایش ناگهانی و بسیار فراتر از حد استاندارد ذرات معلق در هوای کشور در سال 88، گفت: این تغییر محسوس و ناگهانی تاثیر بسیاری بر سلامت مردم داشت.

سرپرست مرکزملی هوا و تغییراقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: خواب آلودگی، گیجی، سردرد، ناهشیاری، تحریک پوست، چشم‌ها و سیستم تنفسی، اختلالات خونی، اثر بر مغز استخوان و کم خونی، خون‌ریزی بیش ازحد،اختلالات کروموزومی،آسیب به سیستم ایمنی وسرطان خون ازجمله اثرات سوء بنزن است.

وی تأکید کرد: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت،بنزن برای انسان سرطان‌زا بوده و هیچ سطح ایمنی برای مواجهه با آن توصیه نمی‌شود. همچنین به گزارش دپارتمان بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، بنزن از سال 1980 در نخستین گزارش مواد سرطان‌زا قرار گرفته است.

سرپرست هوا و تغییراقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با موثر خواندن حذف بنزین پتروشیمی‌ها در کاهش آلودگی هوا اظهار داشت: سال گذشته ۳ روز هوای پاک داشتیم که این تعداد در سال جاری دو برابر یعنی به ۶ روز رسید و همچنین تعداد روزهای ناپاک کمتر شد.

رشیدی افزود: بر اساس مصوبه دهم اردیبهشت ماه سال 93 هیات دولت، مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست بنزین توزیعی در کلان شهرهای کشور را بررسی و هر سه ماه یکبار وضعیت را اعلام کند که بر این اساس اولین نتیجه آنالیز بنزین توزیعی در چهار کلان شهر کشور مورد بررسی قرار گرفت و نتیجه آن در خصوص مطابق بودن با استانداردهای یورو 4 رضایت بخش بود.

وی ادامه داد: پارامترهای اندازه گیری شده شامل میزان بنزن ، آروماتیک و اولفین ها است که در حد استاندارد بودند. زیرا میزان استاندارد بنزن 1 درصد ، آروماتیک 35 درصد و اولفین ها 18 درصد است که بررسی ها نشان داد این میزان در تهران به ترتیب زیر 1 درصد، درحد استاندارد و 3 درصد است.

رشیدی گفت: در کرج نیز این پارامترها در حد استاندارد بود و در اراک آروماتیک در حد استاندارد و بنزن زیر حد استاندارد را نشان می دهد.

او همچنین از کاهش محتوای گوگرد بنزین از 300ppm به زیر 50 ppm، کاهش محتوای گوگرد دیزل از 7000ppm به زیر 50 ppm خبر داد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست توجه ویژه ای به استانداردسازی سوخت دیزل و توزیع آن در کلانشهرها با گوگرد کمتر از 40 ppm (طبق مصوبه 10/2/1393 هیأت وزیران) دارد و بر اساس همین مصوبه، استفاده از فیلتر ذرات جهت جلوگیری از انتشار ذرات سرطان زای خروجی از خودروهای دیزلی سنگین اجباری شده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تکمیل اجرای طرح کهاب (کاهش، هدایت و انتشار بخارهای بنزین) در کشور شامل مخازن، تانکر و نازل جایگاه را یکی دیگر از اقدامات بسیار موثر در خصوص کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت مردم دانست.

4747

کد خبر 376165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امیر A1 ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  3 8
  حتما تقصیر دولت قبلی بوده
 • علی IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  3 10
  آهان میخوای بگی چون سال 88 زیاد شده تقصیر احمدی نژاد بود؟ گرفتم خانم دکتر حله تقصیر خودش بوده....
 • بی نام A1 ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  15 24
  حرف حرف حرف . . . فقط بلديد حرف بزنيد .
 • بی نام A1 ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  5 3
  چرا به مصوبه ی دولت در همان اردیبهشت مبنی بر حذف تعرفه واردات خودروهای هیبرید و برقی اشاره نمیکنید؟ مگه قرار نبود تاکسیهای تهران برقی یا هیبریدی بشن؟ اگه امیدتون به خودروسازان داخلیه که فقط میتونم بگم مردم رو سر کار گذاشتید
 • بی نام A1 ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  6 1
  سال 88 ساله الودگی
 • بی نام A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  4 0
  پيشنهاددارم مقدار غبارو آلودگي که منشأ آن در داخل ايران است با جنگل و مرتع کاري کنترل شود
 • بهارا IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  3 1
  سلام دلت خوشه شما یه نفر حریف یه شرکت خودرو سازی نمیشی چه برسه به کارخانجات قرون وسطایی تهران اینقدر به عقب نگاه نکن حالا خوبه یه دوره ای قبل از شما بودو دکتر محمود احمدی نژادی بود تا شما توجیه کنی باشه اون بد شما عمل کن هر جا میری یه شعاری میدی
 • بی نام A1 ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  5 6
  اکنون در تمام شهرها ریر گرد ها بیداد می کنند ولی ظاهرا حاج خانم هنوز توی سال 88 گیر کرده اکنون الودگی نفتی تبدیل به الودگی ریزگردها شده ولی ظاهرا خانم ابتکار خودشون دارند گول میزنند
 • بی نام A1 ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۸
  3 0
  واقعا راه حل چیه من یه چیزی بگم اتوبوسهای دولتی خیلی بیشتر از یه ماشین شخصی دود دارن و اکثرا فرسوده هستن. و در سطح شهر هم ماشینهای غیر استاندارد و دودزا زیاده که اید از ترددشون جلوگیری بشه
 • محمد IR ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  4 0
  در شهر شيراز چيزي كه ما مشاهده مي كنيم اين است كه آلودگي در حال ايجاد ، بيشتر متعلق به اتوبوسهاي خط واحد مخصوصا" مسيرهاي خيابان پارامونت وقصردشت است وخيلي هم بيشتر شده و جاي تعجب دارد كه بيشترين آلودگي هم متعلق به اتوبوسهاي نو خط واحد مي باشد.
 • بی نام A1 ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  2 0
  من هر روز میرم سایت کیفیت هوای تهران....هر روز عدد آلودگی رو 92 تا 98 هست...یعنی زیر 100 و سالم...اما میرم بیرون تمام گردن و قفسه سینه ام درد می گیره....این عدد آلودگی خیلی حرف گوش کنه که از 100 بالا تر نمیره ها.
 • بی نام EU ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  3 0
  اولا که محققان دانشگاه شریف می گویند گوگرد بنزین یورو 4 به شدت بالاست.دوما ما تکلیفمون رو با باد تهران نفهمیدیم...تو پاییز و زمستون باید وزیدن بگیره که گوگرد و الودگی بنزین رو از رو شهر ببره...تو تابستان و کمی از بهار باید بادی نباشه تا ریز گردها رو نیاره رو شهر..
 • بی نام IR ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  3 0
  آلودگی هوا تاثیری مستقیم و موثری بر افزایش غلظت خون و در نتیجه افزایش سکته های قلبی و مغزی دارد. عجب کشفی
 • تهرانی A1 ۰۵:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  3 0
  در ماههای اخیر گرد و غبار فاجعه بار افرایش یافته. کافیه برید خیابون، لازم نیست پیراهن سفید تن کرده باشید و به یقه و سر آستین هایتان دقت کنید؛ روی کفشهاتون لایه ای خاک نشسته انگاری که بیایون بودید. از طرفی اوضاع فضای سبزمون هم خوب نیست؛ شهر پرشده از حشره، خیابون کارگر را از راه آهن تا امیرآباد شته جا برداشته
 • بی نام IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۹
  2 0
  چه عجب یکی گفت تاثیر داره . یادمونه قبلنا همه میگفتن هیچ تاثیری نداره. آلودگی هوا، بنزین ناسالم، پارازیت ها که اصلا هیچ تاثیری نداشت