تسنیم نوشت:

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: ما از اساس با ائتلاف بین‌المللی در سوریه مخالف هستیم حال چه این ائتلاف بخواهد که نظام سوریه را هدف قرار دهد یا داعش یا غیر داعش را هدف قرار دهد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی خود را لحظاتی پیش آغاز کرد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: در ابتدا به خانواده های شهدای ارتش که بدست تروریست ها به قتل رسیدند، صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم و مواضع ملی خانواده های آنها را ارج می نهیم و امیدواریم که سیاستمداران نیز به سطح این خانواده ها برسند.

وی افزود: در خصوص قضیه نظامیان گروگان گرفته شده از سوی گروه های مسلح در منطقه عرسال، در این قبیل قضایا ما از اتخاذ مواضع اجتناب می کنیم زیرا طرف مقابل روش و محاسبات خود را دارد و ما نیز محتاطانه عمل می کنیم آنگونه که در قضیه ربوده شدگان اعزاز عمل کردیم، آنچه گفته می شود مهم نیست بلکه مهم آزادی این افراد است، ما دائما ترجیح می دهیم که مسائل را به دور از رسانه ها بررسی کنیم اما به خاطر اهمیت این قضیه تصمیم گرفتیم به آن بپردازیم.

نصرالله در ادامه با اشاره به ربودن نظامیان این کشور توسط تروریست ها اظهار داشت: متاسفانه برخی این موضوع را به بهانه ای برای بحث و جدل، اتهام زنی های دروغین و اختلافات فرقه ای و نیز وارونه کردن واقعیت ها تبدیل کردند.

دبیرکل حزب الله افزود: از ابتدا باید سیاستمداران و مردم و نیز رسانه‌ها با این موضوع در سطح یک موضوع ملی، اخلاقی و انسانی برخورد می‌کردند و باید همه محور هدف خود را بر بازگرداندن نظامیان به خانواده هایشان در سریع‌ترین زمان ممکن متمرکز می‌کردند و این هدفی است که تا زمانی که تحقق یابد هدف ما باقی خواهد ماند.

نصرالله اظهار داشت: آنچه در چند هفته گذشته رخ داد بسیار دردناک و ناراحت کننده بوده و بیانگر سطح برخورد با چنین موضوعی است؛ موضوعی که در درجه نخست مسئولیت آن متوجه دولت است از همین رو همه باید به دولت برای مقابله با آن کمک کنند.

وی افزود: در چنین موضوعی طبیعی است که یک طرف مشخص وارد گفت وگو می شود و ما نیز در مناسبت های متعدد برای بازگرداندن اسیران خود گفت وگو کردیم از همین رو به هیچ وجه اصل گفت وگو را رد نمی کنیم.
نصرالله گفت: این حق مسئولان سیاسی است که گفت وگو کنند و ما نیز از روز نخست گفت‌وگو از موضع قدرت را خواستار بودیم، هیچ کس خود را تسلیم آدم ربایان نمی کند و در جهان هرکس به دنبال گفت وگو باشد، به دنبال نقاط قوت است که آن را روی میز بگذارد.

باید با قدرت با برای آزادی نظامیان گروگان گرفته شده مذاکره کنیم

وی تصریح کرد: دولت لبنان می داند که نقاط قوتی که در اختیار دارد چیست، از همین رو باید مذاکرات بر اساس همین موضع انجام شود نه از موضع خواهش و التماس.
اگر می خواهیم نظامیان به سلامت بازگردند، باید با قدرت گفت‌وگو کنیم، زیرا مذاکره از موضع ضعف فاجعه بار خواهد بود. هر گروه و طرفی که مذاکره کند، فرقی نمی کند به هر حال هیچ یک از طرفین آشکارا اعلام نمی کند که چه چیزی قبول و چه چیزی مردود است.


دبیرکل حزب الله لبنان افزود: لبنان از چند هفته پیش به خاطر عملکرد سیاسی بسیاری از گروههای سیاسی در حقارت و خفت به سر می برد. این طرف مذاکره کننده است که پیام ها را منتقل کرده و در این خصوص اقدام کرده و وارد گفت وگو شده است، اما ادامه مزایده به حل قضیه منتهی نخواهد شد.

وی افزود: ما نگفتیم که باب مذاکره بسته است، ما با مسئولان و دست اندرکاران گفت‌وگو و اعلام کردیم که موضع ما این است که طرف مذاکره کننده درخواست های عوامل آدم ربایی را مطرح می‌کنند و این درخواست ها بررسی می‌شود و سپس از طریق کانال‌های گفت‌وگو مسائل به بحث و بررسی گذاشته می شود و در نهایت راهکارهایی برای تصمیم گیری وجود دارد.
دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: دولت می خواهد توقف کشتار تضمین شود و البته این حق دولت لبنان است که در شرایطی که کشتار ادامه دارد، وارد گفت وگو نشود. چنانچه دولت به گفت وگو بازگردد طبیعی است که باید خواسته های آن شنیده شود. دولت، ارتش یا ملت نمی توانند تسلیم تهدیدها شوند. در هیچ جای دنیا نیز کسی با چنین موضوعی از یک زاویه و گزینه برخورد نمی‌کند.

نصرالله اظهار داشت: در تمام دنیا هیچ کس با چنین قضیه ای با یک گزینه واحد تعامل نمی کند بلکه ضروری است که چندین گزینه و سناریو دیگر وضع شود و این مسئله در رسانه های خبری بررسی نمی شود بر این اساس و به خاطر ارتش، کشور و ملت می خواهیم که این مسئله خارج از مزایده ها و تسویه حساب ها باشد.
وی تصریح کرد: پس از حادثه انفجار الرویس که به زخمی شدن ده ها نفر منجر شد ما از همه لبنانی ها خواستیم که هیچ آزاری به هیچ یک از پناهندگان سوری نرسانند و اینکه هیچ کس مسئولیت جنایت های تروریست ها و تکفیری ها را متحمل نشود ، ما بارها این سخن را تکرار کردیم که آزار رساندن به هیچ پناهنده بی گناه و یا غیره جایز نیست همچنانکه جایز نیست هیچ کسی مسئولیت جنایت های تروریست ها را متحمل شود.
وی افزود: پس از حادثه سر بریدن افراد، ما برای حمایت از پناهندگان و دور کردن خطر از آنها تلاش های زیادی کردیم، ما از پناهندگان حمایت و از آنها دفاع می کنیم و سعی می کنیم مردم را آرام کنیم.
نصر الله تاکید کرد: مسئله آدم ربایی متقابل، مسئله ای است که از لحاظ شرعی و قانونی جایز نیست و فایده ای هم ندارد زیرا گروه های مسلح ترسی از آن ندارند، آدم ربایی متقابل ما را به جایی نمی رساند بلکه بدتر اهداف گروه های مسلح را که به خطابه های تکفیری و تحریک آمیز متوسل می شوند، محقق می سازد، آنها می خواهند در لبنان فتنه ایجاد کرده و تروریسم را به آن انتقال دهند.

حزب الله مخالف رویکردهای تکفیری است و با آن مبارزه کرده و در این راه قربانی تقدیم کرده است

نصرالله در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با گروهک تکفیری داعش گفت: موضع ما درباره ائتلاف بین‌المللی در مقابله با داعش است، اول آنکه همه می‌دانند که ما با داعش و این رویکردهای تکفیری مخالف بوده و با آنها مبارزه کرده و قربانیانی نیز در این زمینه داده‌ایم. گروه‌هایی که می‌کشند و سر می‌برند تهدیدی برای ملت‌ها و ساکنان این منطقه هستند. موضع ما در قبال این گروه‌ها و ضرورت مقابله با آنها قاطعانه است.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: اما موضع ما در قبال ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا موضوع دیگری است که به موضع ما در قبال داعش ارتباطی ندارد. ما از اساس با ائتلاف بین‌المللی در سوریه مخالف هستیم حال چه این ائتلاف بخواهد که نظام سوریه را هدف قرار دهد یا داعش یا غیر داعش را هدف قرار دهد. ما موضعی اساسی داریم که از جایگاهی به جایگاه دیگر تغییر نمی‌کند و موافق نیستیم که لبنان بخشی از این ائتلاف بین‌المللی باشد.‎

4949

کد خبر 376965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =