«گنگ خوابدیده» آغاز شد / آتیلا پسیانی: 14 سال پیش این نمایش را در انبار گازوئیل اجرا کردیم

زنگ آئین افتتاح نمایش «گنگ خواب دیده» نوشته و به کارگردانی آتیلا پسیانی با حضور هنرمندان، مدیران و اهالی رسانه در تماشاخانه ایرانشهر زده شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در ابتدای مراسم مسعود فروتن - نویسنده و کارگردان تلویزیونی - ضمن اشاره به  مراسم افتتاح نمایش‌ها در تماشاخانه ایرانشهر گفت: «مدت سه سال است که برای نمایش‌ها زنگ افتتاح زده می‌شود و پس از آن،‌ کارگردان و نویسنده به ارایه توضیح در مورد اثرشان می‌پردازند که این امر باعث می‌شود صدای زنگ، به گوش اهالی تئاتر برسد.»

وی سپس به سابقه هنری آتیلا پسیانی اشاره کرد و اظهارداشت: «یکی از افتخارات کاری‌ام،‌ همکاری با خانم جمیله شیخی در تولید تله تئاتر است. آتیلا هم در کنار مادر هنرمندش، از نوجوانی، بازیگری را شروع کرد؛ بزرگ شد و اکنون نسل سوم هنرمند، در خانواده وی، در حال تربیت شدن است.»

سپس آتیلا پسیانی با حضور روی جایگاه، در توضیح نمایش «گنگ خواب دیده» تصریح کرد: «14 سال پیش این نمایش را در انبار گازوئیل تئاترشهر موسوم به سالن خورشید با کمک محمد چرمشیر و گروه تئاتر «بازی» اجرا کردیم. پس از  آن با  120 اجرا در خارج از کشور داشتیم و حالا دوباره برای نسل جدیدی که نمایش را ندیده‌اند؛ دوباره روی صحنه می‌رویم. البته نمایش "گنگ خواب دیده" مربوط به زمان و مکان خاصی نیست. نمایشی از ابد تا ازل است.»

پسیانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از دکترمجید سرسنگی رئیس تماشاخانه ایرانشهر، رضا حداد و همه کسانی که نامشان در بروشور نمایش آمده؛ بیان داشت: «فاطمه نقوی طی سالها، باعث حفظ و تحکیم گروه تئاتر بازی بوده و خیمه گروه را برافرشته است که من  در اینجا ازاو تشکر می‌کنم .»

محمد چرم‌شیر به عنوان دراماتورژ نمایش «گنگ خواب‌دیده» در ادامه مراسم اظهار داشت: «آتیلا پسیانی با اجرای نمایش «گنگ خواب دیده» در سال 1379 به اوج کار هنری خود رسید. این نمایش چیزی داشت که تا آن زمان تجربه نشده بود، ساختار، فرم ، روایت و بازی متفاوتی داشت که به نظرم نقطه اوج کارنامه آتیلا به حساب می‌‌آید. این نمایش به قدری تأثیرگذار بود که می‌توان تئاتر را به دو نیمه زمانی قبل و بعد از اجرای این نمایش تقسیم کرد. این نمایش جا دارد سالها در موردش صحبت شود. سال 1379 من مدیر صحنه اجرا بودم و شاهد بازخورد  تماشاگرانی بودم که با شگفتی از سالن خورشید خارج می‌شدند. در آن زمان من با هم با پدیده عجیبی در تماشاگر رو به رو شده بودم.»

چرم‌شیر درخصوص دیگر خصوصیات شاخص این نمایش در زمان اجرای اول اظهار داشت: این نمایش همچنین باعث جدایی نوگرایان و کسانی که بر عادتها پای می‌فشردند؛ شد. پس از اجرای این نمایش،‌ جوانان نوگرا پشت سر آتیلا قرار گرفتند اما کسانی هم بودند که بر سیاق گذشته خود باقی ماندند و توپ‌های سنگین عادت‌پذیرها روی این نوجویی و نوجوها فرود آمد.

نویسنده نمایش "کبوتری ناگهان" در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحول ایجاد شده توسط پسیانی، گفت: آتیلا پسیانی نوعی تئاتر به جامعه هنری عرضه کرد که جای خود را در میان جوانان باز کرده است. ممکن است مورد بی‌مهری برخی هم قرار گرفته باشد اما ما قدردان او هستیم. شاید آیندگان بهتر در مورد خدمات او قضاوت کنند.

محمد چرم‌شیر ضمن بازشماری برخی از موفقیت‌های جهانی این نمایش، تصریح کرد: «این نمایش با 120 اجرا در کشورهای دیگر, به نوعی شناسنامه تئاتر کشور ما شده است. باید قدردان اویی بود که راهی همراه با بلوغ برای تئاتر کشور، هموار کرد. ما وظیفه داریم فکر بلند آتیلا را به سرانجام خوبی برسانیم.»

همایون غنی‌زاده نویسنده و کارگردان جوان کشورمان قبل از به صدا درآوردن زنگ افتتاح نمایش «گنگ خواب دیده» درخصوص برداشت خود از کارگردانی متفاوت آتیلا پسیانی اظهار داشت: «آتیلا کارگردانی است که تمام‌قد در برابر معیارهای آشنا می‌ایستد؛ او حتی در مقابل خودش هم می‌ایستد! او با هر اجرا، سرزنش‌ها و تخریب‌شدن از سوی تماشاگر و منتقد را هم برای به جان می‌خرد.»

کارگردان " در انتظار گودو" به تجربه‌گرایی در آثار پسیانی اشاره کرده و اظهار داشت:« آتیلا به نوعی تجربه شخصی در تئاتر، دست پیدا کرد. حتی گاهی تمرین نمایش‌ها را به 15 جلسه می‌کشاند. از تمرین زیاد در نمایش پرهیز می‌کرد.»

غنی‌زاده در ادامه، مهمترین مشکل تئاتر کشور را نه کمبود بودجه و نه سالن بلکه جعل تاریخی دانست و گفت: «به نظرم چیزی که در حال تخریب تئاتر است، جعل تاریخی است.  به دلیل اینکه تئاتر هنر میرایی است و پس از اتمام اجرا، برای آیندگان در دسترس نیست. جعل، می‌تواند خطر وحشتناکی برای حیات آن باشد. اینقدر که جعل تاریخی در مورد یک اثر مرا آزار می‌دهد در مورد صاحب اثر آزار نمی‌دهد. آتیلا  جزو هنرمندانی است که دست به جعل چیزی نمی‌زند.»

او در ادمه درخصوص همین موضوع و تفاوت جعل در سایر هنرها اظهار داشت: «در مورد هنرهای مانا مثل نقاشی و یا داستان که مخاطب، خودش با درک و دیدن اثر به قضاوت می‌پردازد، مشکل کمتر است اما من نگران قضاوت آیندگان در مورد تئاتر کشور هستم. اطلاعات واقعی به آنها داده نمی‌شود. نگرانم کسانی ناشایست اسمشان کنار اسم حمید سمندریان و علی رفیعی قرار گیرد.»

همایون غنی‌زاده در پایان سخنانش از آتیلا پسیانی به خاطر اینکه دایره رفتار نامتعارفش را به قدری گسترده کرد که راه را برای جوانان نوگرا باز کرد؛ تشکرکرد و زنگ افتتاح نمایش را به صدا درآورد.

مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران و تماشاخانه ایرانشهر پس از سخنان غنی‌زاده در جایگاه حاضر شد و گفت: «یکی از بهترین شب‌های افتتاح نمایش را امشب تجربه کردم. چون هم از هنرمندان و مشخصات کاری آنها صحبت شد و هم بخشی از وظیفه این مرکز هنری در مقام آموزش محقق گشت. 14 سال پیش، این شانس را داشتم که شاهد اجرای نمایش «گنگ خواب دیده»  باشم و خوشحالم دوباره این اثر برای نسل جوانی که آن را ندیده‌اند؛ روی صحنه می‌رود.»

مدیرعامل خانه هنرمندان ایران یکی از مهمترین فاکتورهای یک نمایش موفق را  شناخت زمان دانست و اظهار داشت: «گاهی یک کارگردان شناخت درستی از زمان خود ندارد و با این عدم شناخت، نه نمایش موفقی به صحنه می‌برد و نه در جذب مخاطب، موفق می‌شود. تئاتر کشور ما در مرحله گذار است. گروه‌های نمایشی پس از دو دهه در حال شکل‌گیری و شاداب شدن هستند.»

سرسنگی ضمن اشاره به برخی انتقادات درخصوص بازتولید آثار نمایش، تصریح کرد: «برخی نمایش‌ها نسبت به زمان خود، بسیار جلوترند مثل همین نمایش «گنگ خواب‌دیده». هضم این نمایش 14 سال پیش، برای تماشاگر و فضای جامعه، سخت بود. این آثار می‌توانند دوباره پس از سالها، حرفی برای گفتن داشته باشند.»

وی به قولی که برای اجرای جوانان در تماشاخانه‌ای حرفه‌ای چون ایرانشهر داده بود، اشاره کرد و اظهار داشت: «از اواخر مهرماه فصل اجرای کارگردانان جوان آغاز می‌شود. ضمن اینکه قبلا هم دو نمایش برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی در همین مجموعه روی صحنه رفته بود. قرار است سه نمایش به کارگردانی اشکان خیل‌نژاد، محمد مساوات و جابر رمضانی در تالار استاد ناظرزاده به اجرا درآید. ما از همه هنرمندان دعوت می‌کنیم با دیدار این نمایش‌ها، اطمینان خاطری به جوانان برای ادامه مسیرشان بدهند.»

سپس از هنرمندان حاضر خواسته شد به رسم یادگار،‌ پوستر نمایش را با امضای خود برای گروه تئاتر بازی ماندگار کنند.

در این مراسم هنرمندانی همچون مسعود فروتن، همایون ارشادی، رضا فیاضی، محمد ساربان، حسین پارسایی، منصور خلج، نصرالله ناصح‌پور، فریون محرابی و .... حضور داشتند.

نمایش «گنگ خواب دیده» تا 5 آبان ماه هر روز - به جز شنبه ها - ساعت 18:30 در تالاراستاد سمندریان بازی فاطمه نقوی و ستاره پسیانی  روی صحنه است.

57۲۴۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 377504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =