مدیر کل دفتر بازرگانی عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: میزان صادرات غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران به قاره آفریقا از نظر ارزشی 14 درصد رشد کرده است.

به گزارش موج، سیدحسین حسینی اظهار داشت: در 9 ماه امسال، 228 میلیون و 627 هزار دلار از جمهوری اسلامی ایران به قاره آفریقا کالاهای غیرنفتی صادر شده، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، 200 میلیون و 899 هزار دلار بوده است.
وی اظهار داشت: میزان صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به قاره آفریقا در مدت یاد شده نیز از نظر وزنی 40 درصد رشد داشته است.

وی میزان صادرات کالاهای غیرنفتی ایران در 9 ماهه امسال را از نظر وزنی حدود 495 هزار تن ذکر کرد و گفت: این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال قبل، 352 هزار تن بوده است.
حسینی با بیان این که قاره آفریقا از قابلیت‌های ویژه‌ای برای فروش محصولات ایرانی برخوردار است و به همین لحاظ در سال‌های اخیر بدان توجه بیشتری شده، گفت: علاوه بر این، سیاست دولت برای توسعه روابط با قاره آفریقا و همسوسازی روابط سیاسی و اقتصادی، از دیگر دلایل این جهش صادراتی به شمار می‌رود.

مدیر کل دفتر بازرگانی عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، عمده ترین شرکای صادراتی ایران در قاره آفریقا را آفریقای جنوبی، مغرب، سودان، نیجریه، لیبی، مصر، ساحل عاج، کنیا و الجزایر عنوان کرد. وی در خصوص عمده ترین اقلام صادراتی ایران به این قاره اظهار داشت: اقلامی چون قیرنفت، کفپوش، گلیم، مصالح ساختمانی، روغن های صنعتی و معدنی، وازلین، خمیرهای غذایی، تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، وسایل نقلیه، کاشی و سرامیک از مهم ترین کالاهای صادراتی ایران به این قاره است.

گفتنی است قاره آفریقا با وسعت 30 میلیون کیلومترمربع و 950 میلیون نفر جمعیت متشکل از 54 کشور است که از این تعداد 27 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی است که 70 درصد از منابع زیرزمینی و معدنی دنیا را داراست.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 37928

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =