تسنیم نوشت:

صندوق بین المللی پول در گزارشی از چشم انداز ۱۵ شاخص کلان اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ تولید ناخالص داخلی ایران براساس شاخص قدرت خرید در این سال را ۱۲۸۳ میلیارد دلار براورد و پیش بینی کرد واردات در این سال ۵ برابر صادرات رشد کند.

صندوق بین المللی پول در جدیدترین برآورد خود از شاخص های کلان اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۴ پیش بینی کرده است تولید ناخالص داخلی ایران در این سال به ۴۰۲ میلیارد دلار افزایش یابد. در سال ۲۰۱۳ تولید ناخالص داخلی ایران ۳۶۷ میلیارد دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی ایران که در سال ۲۰۱۳ منفی ۱.۹ درصد بوده است در سال جاری که کمتر از ۳ ماه دیگر تمام می‌شود به مثبت ۱.۴۵ درصد خواهد رسید.

تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال میلادی گذشته بالغ بر ۱۲۴۴ میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری ۳۹ میلیارد دلار افزایش یابد و به ۱۲۸۳ میلیارد دلار برسد.

سرانه تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید نیز که در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۶۱۶۴ دلار بوده در سال جاری به ۱۶۴۶۳ دلار افزایش خواهد یافت.

با وجود بزرگتر شدن اقتصاد ایران،‌ صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است سهم ایران از اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۴ کاهش یابد و به ۱.۲ درصد برسد. این رقم برای سال قبل ۱.۲۲ درصد اعلام شده بود.

این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده است کل سرمایه‌گذاری انجام شده در اقتصاد ایران طی امسال به معادل ۴۳ درصد تولید ناخالص داخلی برسد در حالی که این رقم طی سال گذشته ۴۴.۷ درصد بوده است.

کل پس‌اندازهای ملی نیز نسبت به تولید ناخالص داخلی کاهش خواهد یافت و از ۵۲.۲ درصد جی دی پی در سال گذشته به ۴۷.۲ درصد در سال جاری می‌رسد.

نرخ تورم از جمله شاخص‌هایی است که در سال ۲۰۱۴ بهبود می‌یابد. نرخ تورم ایران در سال گذشته بالغ بر ۳۴.۷ درصد بوده است. بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول این رقم در سال جاری به ۱۹.۸ درصد کاهش می‌یابد.

واردات ایران در سال میلادی گذشته افت ۸ درصدی داشته است اما انتظار می‌رود واردات ایران در سال ۲۰۱۴ رشد ۱۱.۳ درصد داشته باشد.

صادرات نیز که سال گذشته ۳.۴ درصد کاهش یافته بود امسال ۲.۳ درصد رشد می‌کند. رشد صادرات در این سال حدودا یک پنجم رشد واردات خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول از بدترشدن وضعیت بیکاری در ایران طی امسال نسبت به سال قبل خبر داد و پیش‌بینی کرده است نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۴ به ۱۱.۵ درصد برسد در حالی که این رقم برای سال قبل ۱۰.۴ درصد اعلام شده بود.

این نهاد بین‌المللی کل درآمد دولت برای سال جاری را معادل ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی و کل هزینه‌های دولت را معادل ۱۵.۲ درصد تولید ناخالص داخلی در این سال پیش‌بینی کرده است. درآمد دولت در سال گذشته معادل ۱۴.۵ درصد تولید ناخالص داخلی و هزینه‌های آن معادل ۱۵.۵ درصد برآورد شده است.

پیش‌بینی شده است بدهی ناخالص دولت ایران در سال جاری به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد. این رقم برای سال قبل ۱۰۲ هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

تراز حساب‌های جاری ایران نیز که در سال گذشته بالغ بر ۲۷.۴ میلیارد دلار بوده است در سال جاری به ۱۶ میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

 

23503

کد خبر 379584

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =