بانک مرکزی در پی انتشار رشد اقتصادی کشور رشد بخش معدن را 10.5 درصد اعلام کرده است که شواهد موجود هم از افزایش تولید بخش معدن حکایت دارد.

فعالیت معدنی مساوی است با «تولید ثروت». این اعتقاد اکثر صاحب‌نظران بخش معدن است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین اخیراً بانک مرکزی در پی انتشار رشد اقتصادی کشور رشد بخش معدن را 10.5 درصد اعلام کرده است که شواهد موجود هم از افزایش تولید بخش معدن حکایت دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد اکثر سال‌ها رشد بخش معدن نسبت به رشد کل کشور بیشتر از دو برابر بوده است. سال‌هایی هم بوده که 3.5 برابر رشد اقتصادی کشور، بخش معدن رشد داشته است. در حقیقت فعالیت‌های معدنی ثروت‌افزاست و در سال‌های اخیر با اختصاص تسهیلات مناسب به بخش معدن رشد مناسبی برای این بخش فراهم شده است. بنا بر همین دلیل فعالیت‌های معدنی در چند سال اخیر با جذابیت همراه شده و این سرمایه‌گذاری‌ها منجر به رشد مناسبی در اقتصاد کشور شده است.

با انتشار گزارش بانک مرکزی درباره رشد 10.5 درصدی بخش معدن مشخص شد که این بخش در سه ماه ابتدایی سال 1393 به لحاظ تولید رتبه مناسبی برای خود کسب کرده است. بر این اساس بخش معدن در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل رشد 10.5 ‌درصدی را تجربه کرد که از نظر نرخ رشد بعد از دو بخش خدمات موسسات پولی و مالی با 15.9 درصد و برق، گاز و آب با 11.7 درصد در رده سوم قرار گرفت.

آمار بانک مرکزی حاکی از این است که رشد بخش معدن در بهار سال 1392 به 4.2 درصد رسیده بود. این در حالی است که در سه فصلی بعدی سال قبل نیز رشد بخش معدن به ترتیب معادل منفی 4.6، منفی 9 و مثبت 11.3 درصد بود و کل رشد بخش معدن در سال 1392 به نرخ مثبت 0.9 درصد رسید.

طبق گزارش بانک مرکزی سهم بخش معدن از رشد 4.6 ‌درصدی تولید ناخالص داخلی در بهار امسال معادل 0.1 درصد است. بنابراین نظر به عملکرد مطلوب بخش معدن در تحقق رشد مطلوب بهره‌وری، این بخش می‌تواند در تحقق اهداف برنامه‌های توسعه اقتصادی، مبنی بر افزایش سهم رشد بهره‌وری کل عوامل در رشد اقتصادی کشور، کمک موثری کند.

به گفته کارشناسان، بخش معدن به دلیل پیشران بودن صنایع ضرورت دارد که توجه بیشتری را به خود ببیند چرا که همیشه تکیه‌گاه صنعت، بخش معدن است.

3939

 

 

کد خبر 379706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =