۰ نفر
۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۷

برای دومین بار در مهر امسال و برای هشتمین روز در سال ۹۳، شاخص کیفیت هوای تهران در محدوده پاک قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ درحالی که هرسال در مهرماه هوای تهران در بهترین حالت سالم بود، امروز و برای دومین بار در این ماه، هوا پاک است.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد که شاخص کیفیت هوای تهران روی عدد ۴۶ قرار دارد. یعنی در محدوده پاک و ۵۴ واحد از حد استاندارد، تمیز تر. 

روز گذشته هم هوای تهران پاک بود (اینجا). در مهر امسال، چند روزی هوا آلوده شد که عمده دلیل آن گرد و خاک محلی در غرب و جنوب غربی استان تهران بود که به دلیل خشکسالی، به سمت بیابانی شدن پیش می روند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره کاهش روزهای آلوده پایتخت گفته است: نسبت روزهای هوای پاک تهران از ابتدای سالجاری تا 20 مهرماه نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ( 1392 ) سه برابر شده است.

سعید متصدی گفت: برآوردها نشان می دهد نسبت روزهای سالم سالجاری در مدت مشابه سال گذشته حدود 10 درصد افزایش یافته و روزهای ناسالم حدود 25 درصد کاهش داشته است. این آمار درباره نسبت وضعیت هوا در سالجاری در مدت مشابه سال 90 نشان می دهد روزهای پاک 6 برابر شده، روزهای ناسالم 60 درصد کاهش و روزهای سالم 50 درصد افزایش داشته است. برآوردها نشان می دهد از ابتدای سالجاری تا 20 مهرماه 6 روز هوای پاک، 146 روز سالم و 53 روز ناسالم داشتیم ، در سال 92 در مدت مشابه دو روز پاک، 132 روز سالم و 71 روز ناسالم و سال 91 در مدت مشابه روز پاک گزارش نشده بود، 135 روز سالم و 70 روز ناسالم بود. همچنین در سال 90 نیز روز پاک نداشتیم ، 72 روز سالم و 133 روز ناسالم گزارش شده بود.

به گفته او امسال نیز بیشتر روزهای ناسالم بعد از بروز توفان در تاریخ 12 خرداد ماه در تهران گزارش شده است زیرا بیشتر روزهای ناسالم مربوط به وجود گرد و غبار بوده است: «عوامل متعددی در بهبود وضعیت هوا تاثیر داشته اند. توزیع سوخت استاندارد، حذف بنزین پتروشیمی و استاندارد سازی خودروها از جمله اقداماتی است که کاهش آلودگی هوا در کلان شهر ها از جمله تهران را به همراه داشته است.»

همچنین مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده که تعداد روزهای پاک در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، چهار برابر شده است. 

البته گفتنی است علاوه بر تغییر سوخت، ناپایداری های جوی و نمه بارانی که در چند روز گذشته در استان تهران بارید و بادی که این روزها می وزد،‌ در پاک شدن هوای تهران بی تاثیر نبوده است.

۴۷۴۷

کد خبر 381141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حميدرضا IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  7 7
  اصلا ربطي به تغيير سوخت نداره ، خودتون هم خوب اينو ميدونيد . . باد عامل اصلي هستش ، فقط باد و ديگر هيچ . . . . .
 • راننده A1 ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  0 3
  ماشینهای نازنین و مطمئن ر وبه بهونه فرسوده بودن، آلوده بودن و پر مصرف بودن از دست صاحبانش خارج کردند، حالا که بنزین عوض شد خبری از فرسودگی و آلایندگی و مصرف زیاد نیست
 • مریم A1 ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  13 0
  همیشه زنده و پاینده باشی شهر قشنگم٬ تهران.
 • بی نام IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 0
  از بنزین مهمتر وضعیت بیابان زایی و رشد آن در مناطق غرب و جنوب غربی تهران است. بنزین رو خیلی زود میشه عوض کرد یا بهینه کرد ولی اگه تهران بیابانی تر از این بشه هر ساله باید کلی گرد و خاک نوش جان کنیم بدتر از اون که خاکی که از بین میره دیگه نمیشه به همین راحتی برگردوند و احیاش کرد