توصیه هایی برای مواجهه احتمالی با اسیدپاشی/ مصدومان را خوب بشویید

به گفته یک فوق تخصص جراحی ترمیمی هرچقدر مراقبت های اولیه در شرایط اسیدپاشی کامل تر و دقیق تر باشد و مراقبت بیشتری انجام شود، برای این بیماران طبیعتا موارد ناشی از سوختگی های عمیق کمتر خواهد بود.

طهورا شهبازی: ۴ زن قربانی اسیدپاشی های این روزهای اصفهان شده اند. موتورسوارانی اسید به دست، دست به کار شده اند تا اسیدپاشی کابوس هر لحظه مردم این شهر شود. افرادی که با هدف نامعلوم  قصد کرده اند تا روی خوش زنان به زندگی را بگیرند.

واکنش ها در حد اعلام حمایت و پیگیری این مسایل بوده است. به عنوان مثال روز گذشته شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری گفت: لازم است تدابیری به منظور مقابله با خشونت علیه زنان اتخاذ شود و این تدابیر باید در حوزه بازدارندگی قانونی و حمایتی باشد. متلک گویی، اسید پاشی و غیره مصداق خشونت علیه زنان در اجتماع و جامعه است و زنان باید چه در حریم خصوصی و چه در جامعه از خشونت در امان باشند و قربانی یکی از اشکال خشونت قرار نگیرند.

و یا جانشین فرمانده نیروی انتظامی از پیگیری این اسیدپاشی ها خبر داد. 

اسیدپاشی یک روش ناهنجاری انتقام گیری است که معمولا برای انتقام جویی یا از بین بردن زیبایی یا چهره افراد مورد استفاده قرار می گیرد. سال ها بود این موضوع کم کم به دست فراموشی سپرده می‌شد اما در 4-5 سال اخیر مجددا در حال شیوع پیدا کردن است.

اما زنان قربانی اسیدپاشی می شوند و تا اتخاذ تدابیر معلوم نیست چند قربانی دیگر به جمع قربانیان اسیدپاشی اضافه خواهند شد. حال مساله ای که مطرح می شود این است مردم در زمان مواجه با اسیدپاشی  چکاری می توانند برای کاهش آسیب های آن انجام دهند؟ تعداد زیادی از مخاطبان خبرآنلاین، زیر خبرهای مربوط به اسیدپاشی ها از بی اطلاعی برای این موضوع نوشتند. اینکه برای یک مصدوم اسیدپاشی در وهله اول باید چه کرد؟ 

از نظر پزشکی مردم و اطرافیانی که در صحنه اسیدپاشی قرار دارند می توانند نقش به سزایی در کاهش آسیب های این حادثه داشته باشند. ورود به موقع آنها می تواند در ترمیم و عدم ایجاد سوختگی های عمیق در بافت های فرد قربانی موثر باشد. دکتر مجید لاهوتی، فوق تخصص جراحی ترمیمی و پلاستیک، ترمیم بافت های فردی که دچار سوختگی حاد با اسید شده است را مشروط به مراقبت های مناسب اولیه می داند که اگر به موقع انجام شود بدشکلی های پوست فرد کمتر خواهد شد و نیاز به جراحی های سنگین را برطرف خواهد کرد.

گفت و گوی خبرآنلاین با دکتر لاهوتی را در ادامه می خوانید:

از ابتدا که فرد قربانی اسیدپاشی می شود چه تغییراتی در بدنش اتفاق می افتد؟

اسید از آنجا که از اسمش پیداست یک ماده شیمیایی غلیظ است. بعضی وقت ها این ماده واقعا اسید است و بعضی وقت‌ها قلیای خیلی شدید است. هر دو این موارد چه قلیایی شدید و چه اسید شدید، انهدام و از بین رفتن نسوج بدن را به همراه خواهد داشت. هنگامی که این مواد به بدن ریخته می شود، یک سوختگی عمیق شیمیایی در بدن ایجاد می کنند که تمام لایه های پوست و لایه های زیر پوست را می تواند درگیر کند و این شدت سوختگی بستگی به 3عامل دارد؛ غلظت مواد، مقدار مواد و زمانی که مواد شیمیایی در تماس با بدن قرار می گیرد. یعنی در واقع این سه عامل به شدت ضایعات بدن وابسته است. آثار ناشی از تماس این مواد با بدن به صورت سوختگی های شیمیایی عمیق است. همانطور که می دانیم سوختگی انواع مختلف دارد یک مورد آن می تواند با بخار و حرارت یا مایعات باشد که اینها سوختگی حرارتی نام دارد و یک مورد دیگر می تواند سوختگی شیمیایی باشد که یکی از انواع آن همین اسید پاشی و یا سوختگی های ناشی از مواد اسیدی و قلیایی است. با توجه به اینکه معمولا اسید و این مواد در قسمت های باز بدن مثل دست و صورت ریخته می شود معمولا تبعات بد و بعضا غیر قابل جبرانش در این نواحی به چشم می خورد و در قسمت هایی که پوشیده است چون لباس مانع از ورود و تماس این مواد با بدن می شود ممکن است آسیب کمتری ایجاد کند یا اصلا آسیبی نرساند و حداقل باشد، ولی صورت، دست ها، گردن و سر اینها نواحی ای است که بیشتر دچار آسیب می شود و به دلیل اینکه در دید مردم است نتایج ناشی از این کار خیلی کریه تر می شود.


در روزهای گذشته چند مورد اسیدپاشی در اصفهان گزارش شده است. هنگامی که مردم در کوچه و خیابان با این قضیه روبه رو می شوند اولین کاری که می توانند برای فرد قربانی انجام دهند تا آثار مخرب اسید کمتر شود چیست؟

اسیدپاشی یا سوختگی های شیمیایی به هر نحو (در کارخانه ها یا آزمایشگاه‌ها) که باشد، یک اصول اولیه مراقبتی دارند که باید به آن توجه شود؛ اینکه همانطور که عرض کردم کمک اولیه باید با توجه به همان سه مورد غلظت، مقدار و زمان مواد به این افراد انجام شود. در همه اینها اگر ما این 3مورد را بگیریم طبیعتا ضایعاتی که می تواند خیلی وحشتناک باشد به حداقل می رسد و احتمال و قابلیت درمانی فرد قربانی بیشتر می شود.

طبیعتا برای از بین بردن هر سه مورد وکم کردن اینها که اگر هر یک از آنها کم شود ضایعات کمتر می شود. بهترین کار این است که محل سوختگی با آب فراوان شسته شود تا از غلظت این مواد کاسته شده و حجم این مواد کاهش پیدا کند. آب مورد استفاده آب معمولی می تواند باشد و اگر در مراکز درمانی باشد که با سرم های مخصوص این شست و شو انجام می شود. قدم بعدی انتقال این افراد به اولین اورژانس و به خصوص مراکزی که درمان سوختگی آنجا وجود دارد است تا اقدامات اولیه روی این افراد انجام می شود.


وقتی فرد قربانی به مرکز درمانی منتقل می شود چه اقداماتی روی این افراد انجام می شود و کوتاهی در این زمینه چه تبعاتی برای آنها به همراه خواهد داشت؟

هرگونه سوختگی دو مرحله کلی دارد که یکی مرحله اولیه در سوختگی حاد است. در این مرحله افراد دچار ضایعات حاد و از بین رفتن فوری بافت های سطحی می شوند، در این شرایط اقدامات درمانی شامل جداکردن مواد شیمیایی از بدن این افراد است. مرحله بعد رقیق کردن و شست و شوی فراوان در بدن این افراد و قسمتی که با اسید تماس داشته است. مرحله سوم اینکه معمولا چون سوختگی در نواحی حساس بدن است دچار درد شدید می شوند که درد این افراد باید کنترل شود. احتمال عفونت در این سوختگی ها بالاست. به این افراد باید آنتی بیوتیک مناسب به آنها داده شود. پانسمان لازم است روزانه چندین بار به خصوص در ساعات اولیه تعویض شود و تا آنجایی که می شود بافت های از بین رفته که زمینه ساز بروز عفونت می شود از سطح پوست برداشته شود تا بافت به صورت یک بافت زنده برگردد. اگر چه زخمی است ولی باید بافت های سوخته برداشته شود.

 

بهترین کار این است که محل سوختگی با آب فراوان شسته شود تا از غلظت این مواد کاسته شده و حجم این مواد کاهش پیدا کند. آب مورد استفاده آب معمولی می تواند باشد و اگر در مراکز درمانی باشد که با سرم های مخصوص این شست و شو انجام می شود. قدم بعدی انتقال این افراد به اولین اورژانس و به خصوص مراکزی که درمان سوختگی آنجا وجود دارد است تا اقدامات اولیه روی این افراد انجام می شود.

با عمل های ترمیمی و جراحی پلاستیک تا چند درصد می توان امید به بازگشت زیبایی این افراد داشت؟

هرچقدر مراقبت های اولیه در شرایط سوختگی حاد کامل تر و دقیق تر باشد و مراقبت بیشتری انجام شود برای این بیماران طبیعتا موارد ناشی از سوختگی های عمیق کمتر خواهد بود و به تدریج که بیمار از شرایط سوختگی خارج شد بدن به طرف فاز دوم که ترمیم بافت های سوخته است، می رود. در این شرایط بدن شروع به ترمیم بافت های از دست رفته و بازسازی بافت هایی که دچار سوختگی و آسیب سطحی یا عمیق شده اند، می کند. در بعضی از این موارد این بازسازی کامل و بدون آثار است اما در شرایطی که سوختگی عمیق باشد بسته به شدت آسیب اولیه که باعث بدشکلی هایی در اعضای بدن فرد می شود باید تصمیم گرفت که چه اقداماتی برای فاز ترمیمی آنها انجام شود. در واقع در مرحله دوم بدن این بیماران را ترمیم می کند.

 

معمولا بیشترین آسیب ها در کدام بخش های بدن است؟

کشیدگی هایی در قسمتهای مختلف بدن اتفاق می افتد، حتی ممکن است مواد شیمیایی داخل چشم شده باشد و آسیب های جدی به قرنیه وارد کرده و باعث کوری چشم و در بعضی موارد باعث تخلیه چشم شود. سوختگی پلک ها یکی از شایع ترین سوختگی های صورت است که به دلیل ظریف بودن بافت اطراف چشم اتفاق می افتد. کشیدگی هایی که چانه به سمت گردن خواهد داشت و سوختگی هایی که در ناحیه گردن اتفاق می افتد. در مواردی ممکن است اسید باعث آسیب دهان، لب و بینی شود که در این شرایط فرد ممکن است نتواند غذا بخورد یا در صحبت کردن دچار اختلال شود یا اینکه سوراخ های بینی بر اثر سوختگی ها بسته شود که منجر به اشکال تنفسی در این افراد می شود. از همه اینها که بگذریم ظاهر ناپسندی بر اثر سوختگی های عمیق ممکن است برای فرد به وجود بیاید. این افراد بسته به شدت ضایعات پیش آمده تحت مداوا می توانند قرار بگیرند و در این شرایط از روش های مختلف جراحی پلاستیک می توان استفاده کرد. معمولا این افراد نیاز به جراحی های متعدد و متواتر دارند و گاهی اگر لازم باشد جراحی های پیچیده ای اتفاق می افتد. اما در نهایت آنچه برای قربانیان اسیدپاشی پیش می آید همه به شدت و عمق سوختگی برمی گردد و بستگی به مراقبت های اولیه دارد که اگر به درستی و به موقع انجام گیرد دچار بدشکلی های کمتر و جراحی های سبک تر هستیم.

 

مردم در مواجهه با اسیدپاشی و برای پیشگیری از سوختگی های عمیق چه باید بکنند.

اولا که از نظر اجتماعی باید پدیده ها یا عواملی را که باعث شیوع مجدد این حرکت ناپسند در جامعه می شود از نظر روانشناسی و جامعه شناسی مورد شناسایی قرار دهیم. اینکه چه عواملی باعث این حرکت می شود و این مساله را ریشه یابی کرد، به ریشه های آن به عنوان بهداشت روانی و اجتماعی توجه کرد و اصولا پرهیز کنیم از اینکه کلا چنین مساله ای را ایجاد کنیم. این صحبت ها مربوط به پیشگیری از بروز چنین مساله ای است.

مردم ما بیشتر به دنبال هیاهوی این قضایا هستند و به جای اینکه نقش یک امدادرسان را بازی کنند نقش یک خبرنگار را بازی می کنند. حداقل کار مردم این است که با یک اقدام ساده و با یک شست و شو با آب معمولی می توانند جلوی ضررهای جبران ناپذیر را بگیرند. البته مشروط بر اینکه در هنگام شست و شو باید دقت شود که مواد به جاهای دیگر بدن توسط آبی که شست و شو صورت می گیرد منتقل نشود. مهم این است که فقط موضعی که دچار سوختگی است را شست و شو دهند وگرنه مثلا فردی که در قسمت صورت دچار سوختگی شده و آب را از بالا برصورت این فرد بریزیم، این مواد به گردن و سایر نقاط بدن این فرد که دچار سوختگی نشده منتقل می شود. اگر فرد در ناحیه صورت دچار سوختگی شده باید سر فرد دولا شود یا به طرفین باشد به ترتیبی که آب از کنار بریزد یا اگر آب از بالا ریخته می شود آب به بیرون بچکد، چون شست و شو، مواد شیمیایی را با خود حمل می کند. پس باید خیلی مراقب باشیم که بقایای این شست و شو به قسمت های دیگر بدن ریخته نشود.

47233

کد خبر 381177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 54
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  كسايي رو كه اين كارو كردن بايد زنده زنده پوستشون رو كند...
  • مهرداد IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   11 96
   محل اسیدپاشی شده رو نباید با آب شست واکنش آب و اسید گرماده هستش. این که بدترش میکنه سوختگی رو
  • بی نام IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   55 87
   شماها همون هایی نیستید که می گفتید چرا اعدام؟ جنابان روشنفکر مهربان
  • بی نام EU ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   1 27
   وقتی که اسید روی بدن هست نباید بهش آب برسه ولی وقتی اسید خشک شده و از بین رفته و زخم ایجاد کرده اشکالی نداره
  • مطلع IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   13 5
   شستشوی اولیه محل فقط با شیر
  • كاميار A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
   36 1
   واقعا نشستين دارين راه حل ميدين ؟؟ خجالت داره به خدا. قبحش داره ميريزه. از فردا به هركي بگي نه با 2 ليتر اسيد مياد سراغت. انقد گفتين داره لوث ميشه. اين آدما بايد صحرايي مجازات شن. يعني تا گرفتن قصاص بعدم مرگ. نه اينكه طرف 5 سال زندان باشه بعدش حالا بيهوشش كنن اسيد بريزن بعدم آروم به هوشش بيارن. با حيوون بايد مثله حيوون رفتار كرد.
 • بی نام IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  یکی به من بگه چرا اصلا باید اسید انقدر راحت در اختیار عموم قرار بگیره؟؟؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   174 6
   اسید یه چیزیه که اگر کسی کمترین دانش رو درباره نحوه تهیش داشته باشه میتونه بسازه ولی خب دیگه
 • زينا IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  346 7
  راهحل نشون مىديد چرا سريع اين افراد را پيدا نمىكنن ومجازات نمىكنن. به جاى اين پيگيرى كنيد انيروى انتظامى تا حالا چه كردن؟ خبرنگارهاى ترسو فقط راجع به اراجيف مىنويسن ومى گن هنربيشه ها. پولدارها ماشين اونا وخونه اشون واراجيفهاى سرگرم كننده بى خاصيت
 • بی نام A1 ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  من فکر می کنم آب باعث بال رفتن یون اچ مثبت میشه وسوختگی رو زیادتر می کنه. اگه با پارچه مایع اسیدی خشک بشه اثرش کمتره. خوشحال میشم اگه نظر دوستان رو بدونم.
  • بی نام A1 ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   141 8
   اسید پارچه را هم می سوزاند لطفا از خودتان تز ندهید باید با آب فراوان محل را به مدت طولانی شست
  • سعید A1 ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   118 2
   کنفرانس شیمی دوم دبیرستان میدی؟ آب غلظتو میاره پایین. هر چه سریع تر و با حجم بیشتری شتسشو داده بشه بهتره.
  • بی نام IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   27 3
   عزیز آب زیاد غلظت یونو کم میکنه نه زیاد
  • بی نام A1 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
   7 0
   اینکه شما میگی درسته ولی زمانی ک مقدار اب کم باشد این اتفاق خواهد افتاد اما زمانی ک ای بیاد باشد انم اکسیژن جایگزین هیدروژن اسیدی در اسید شده و باعث میشود خواصیت اسیدی از بین رفته و محل پاک شود
  • ng A1 ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۳
   0 0
   اگر آب کم باشه بله محل سوختگی بیشتر میسوزه ولی اگر مقدار آب قالب باشه و با فشار زیاد شسته بشه میتونه تا حد زیادی جلوی سوختگی رو بگیره ،تأکید میشه که آب باید با مقدار و فشار زیاد محل اسید پاشیده شده رو شستشو بده
 • بی نام IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  288 2
  واقعا متاسفم براي اسيد پاشها اين حيوانات وحشي انسان نما والبته حيف حيوان
 • بی نام IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  303 6
  راستی اونایی که شو اواز و رقصشون توی اینترنت گذاشتن چند ساعته دستگیر شدن
 • جبار A1 ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  275 7
  یادتونه اون دختر و پسرایه خواننده ترانه هپی رو چطور در عرض چند ساعت گرفتن و آوردن تو تلویزیون؟؟ اگه بخوان میتونن بگیرنشون ..اگه
 • بی نام A1 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  266 1
  لطفا به حیوانات توهین نکنید.کدام حیوانی با همنوع خودش چنین کاری میکند. اینها شیطانند
 • بی نام A1 ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  121 1
  باسلام من که یک شهروند فرهنگی هستم ازشما می خواهم به این موضوع رسیدگی کنید من که تمام وجودم را ترس گرفت پناه می بریم از شر شیطان به خدا
 • بی نام A1 ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  198 4
  یکی میشه بگه تو این مملکت چه خبره؟ بیماری مهلک ابولا در دنیا ایجاد شده همه دنیاغیر ماجمع شدن و به مردمشان آموزش مقابله با آن رامیدهند و دنبال راه کارند. تو این مملکت یک مشت دیوانه بجان مردم افتادن و به سر و روی آنها اسید میپاشند و ما به مردم آموزش مقابله با اسید پاشی میدهیم؟
  • علرضا A1 ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   81 4
   به جای اینکه با این عمل وحشیانه مقابله کنن، توصیه های ایمنی میگن واقعا جالبه انگار زلزله س و چاره ای نیست جز توصیه های ایمنی. جهت اطلاع اسید لحظه ای که بریزه می سوزونه حالا شما با آب و تاید شست و شو بده فقط می شه شدت جراحت رو کم کرد. ولی صورت وقتی بسوزه کم و زیادش زیاد فرقی نداره. طرف تا آخر عمر از خودش متنفر می شه. بدترین شکنجه س. خیلیا ترجیح میدن بمیرن. خود من پسرم اگه همچین بلایی سرم بیاد مرگو ترجیح میدم چه برسه به خانما که روی زیباییشون حساس ترن. حالا امکان نابینا شدن و غیره رو در نظر نمیگیرم و می گم...
 • بی نام A1 ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  43 6
  من هروقت دستم ميسوزه از سفيده تخم مرغ روي محل سوختگي استفاده ميكنم اثرش فوق العادست بعد يك ساعت اثري از تاول نيست بخاطر وجود كلازن فراوان اثر سوختگي رو ب حداقل ميرسونه
 • بی نام A1 ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  131 2
  اسیدپاش ها زبون ترین ضعیفترین و وحشیترین موجودات هستند .
 • بنده خدا NA ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  9 67
  تا جایی که من اطلاع دارم وقتی آب با اسید تماس پیدا می کنند فعل و انفعالات اسید خیلی بیشتر می شود . خبر انلاین دقت کن دقیق تر اطلاع رسانی کنید
  • بی نام A1 ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   62 8
   یعنی شما می خای بگی که از یه فوق تخصص جراحی بیشتر می دونید؟؟
  • حسین IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   28 15
   دیگه ابتدایی ترین بحث آزمایشگاه شیمی آلی این هست که آب رو نباید رو اسید ریخت برای ساخت محلول های رقیق اسیدی. یعنی اسید به آب اضافه بشه. در واقع فردی که داره آب رو رو اسید میریزه اون باید خودش مواظب باشه که خودش در معرض بخارات سمی اسید قرار نگیره. اینو هر شیمیستی میدونه. دلیل نمیشه فوق تخصص هرچی گفت کامل و تکمیل باشه
  • بی نام A1 ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   25 6
   بنده هم درس شیمی خوندم و میدونم اگر آب قطره ای روی اسید ریخته بشه واکنشهای شیمیائی به خاطر آزاد شدن یونهای پروتون بیشتر میشه ولی حجم زیادی از آب اسید رو میبره.لطفا" اطلاعات ناقص ندید.
  • بی نام A1 ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   22 1
   دوست عزیز این چه حرفیه؟؟؟ اون برای ساختن محلوله که حجم اسید در ظرف زیاده نه برای وقتی که یه مقدار اسید روی پوست هست، بعد هم هیچکس نمی گه قطره قطره آب ریخت روی اسید، بلکه می گویند باید مقدار زیاد آب را به طور مستمر برروی جای سوخته شده ریخت
  • بی نام IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
   17 2
   بحث اینجا رقیق سازیه پروفسور. پس باید اسید رو نشست و رقیق نکرد تا عمق وجود فرد بره ؟
  • بی نام IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
   3 0
   وای خدای من اینجاست که سواد به دانشگاه و دبیرستان نیست وحتی موجب گمراهی هم میشه اون دختر بدبختم همینو گفتن چشماشو از دست داد اگه شستشو داده بودن اینطوری نمیشد
  • بی نام A1 ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
   0 0
   به نظرم مقدار ناچيز آب زيان بار است اما اگر در او لحظه حجم زيادي از آب به اندازه دو يا تشت خيلي بزرگ را با نيرو و محكم به طور پي در پي بريزيم توي صورت طرف طوري كه اسيد كاملا و سريع با جاري شدن بره درست باشه ، ولي فكر كنم اين روش هم دوباره به چشم آسيب بزنه ولي بقيه جاهاي پوست سطحي تر بسوزه ولي خدايي در خيابان تا بخاي آب و اينا پيدا كنيم چيزي از طرف نميمونه و مقدار كم آب هم بدتر مي كنه ، بايست ديد به چه دليل بعضي ها اين كارها را مي كنن ،
 • سعید IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  4 4
  آخه بستگی به نوع اسید هم داره ، مثلا واکنش اسید سولفوریک با آب بسیار گرمازا می‌باشد. اضافه کردن آب به اسید سولفوریک غلیظ خطرناک است. زیرا در اثر حرارت حاصل از واکنش اسید و آب ، آب داغ ممکن است به اطراف پراکنده شود. فکر نمیکنم راهکار خوبی باشه
 • m.h US ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  86 0
  من نمیدونم چطوری نمیتونن بگیرنشون من اصفهان زندگی میکنم .... اخرین مورد اسید پاشی تو خیابونی به اسم مهرداد اتفاق افتاده .... تو این خیابون که از خیابون های بالا شهر محسوب میشه قدم به قدم دوربین مدار بسته هست ... همه مغازه ها همه مجتمع ها همه بانک ها دوربین دارن ... حتی دوربین های کنترل ترافیک .... موش رد بشه میبیننش
 • یکی A1 ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  53 3
  یکی به من بگه این متن خبری یک شوخیه یعنی انقدر این موضوع تو اصفهان و یا کشور رواج پیدا کرده که شما میاین توصیه هایی برای مواجهه احتمالی با اسیدپاشی به عنوان خبر انتشار میکنید؟ فقط میتونم بگم خجالت آوره
 • بی نام IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  3 9
  آب رو نباید روی مصدوم ریخت واکنش اسید با آب بسیار گرمازا هستش. یعنی سوختگی بیشتر میشه
 • علی A1 ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  39 1
  وای خدا چقدر بدبخت شدیم که باید این چیزا رو هم بدونیم
 • ایرانی A1 ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  46 4
  باید قصاص به مثل بشن تا دیگه کسی جرات چنین کاری نکنه اونم در ملا عام در همون محل جنایت , بعد تلویزیونم پخش کنه البته با هشدار در مورد کودکان.
 • بی نام A1 ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  41 5
  به نظر من مجلس محترم سریعا قانونی رو تصویب کنه که در راستای اون این حیوانات وحشی در ملا عام اعدام بشن . اونوقت دیگه هیچکس جرات نمیکنه چنین عمل کثیفی مرتکب بشه
  • كاميار A1 ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
   16 5
   مجلسه محترم درگيري هاي مهم تري دارن جونه مردم كيلو چند ؟ زن و بچه و خواهر مادر مردم امنيت ندارن كه ندارن به درك مهم اينه بدونن سال 78 مثلا كدوم آقازاده بورسيه گرفته.
 • بار A1 ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  50 2
  یه مشت آدم روانی عقده ای اینکارارو میکنن دیگه پلیس بایستی در اسرع وقت عاملانشون رو دستگیر و به بدترین شکل مممکن در ملا عام مجازات کنه تا باقیشون همچین غلطی نکنن عوضی های بی همه چیز
 • دختر اصفهونی A1 ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  62 2
  خدایا من میترسم....... خودت به مادخترا رحم کن جامعه که رحم و مروت نداره
 • بی نام A1 ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
  39 1
  با انها باید مثل خودشان رفتار کرد.
 • بی نام IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  1 5
  نوع اسید مهمه. بعضی اسید ها اگر آب روشون ریخته بشه به دلیل واکنش انفجاری که ایجاد می کنند ممکنه شدت جراحت رو بیشتر کنه
 • بی نام A1 ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  41 2
  اینها ازداعشی ها پسترند
 • بی نام A1 ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  23 0
  علاوه بر عاملین این جنایت باید با کسانی که با ترویج افکار خشونت امیز این موادر را ترویج می دهند و ریشه مفسده هستند در هر مقامی هستند برخورد شود
 • بی نام A1 ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  64 0
  چطور ریگی رو تو هوا گرفتن ، ولی دو تا موتور سوارو نمی تونن بگیرن ؟ قضیه مشکوکه .
 • هانیه A1 ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  3 1
  خبرانلاین جان به جای این که از متخصص جراحی ترمیمی بپرسی از یه شیمیست سوال کن که این بحث ها خاتمه پیدا کنه .
 • بی نام IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
  10 2
  آ قا شاید از زندون میارنشون بیرون برا بعضی اقداما بعدن دوباره برشون می گردونن .....و هزار تا پدر سوخته گرب دیگه
 • امیر US ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
  3 0
  ما همیشه همینیم از بس کمبود داریم الانم همه یک فرصت پیدا کردن برای به رخ کشیدن معلومات ناقصشون
 • سایه IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
  3 2
  دیگه هر کسی اینو میدونه که آب اسید مایع رو پاک می کنه. خدایا نسل تمام اسید پاش ها رو از روی زمین بردار. و هممون رو در مقابل این پست فطرتا حفظ کن.
 • بی نام A1 ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
  1 5
  به کجا چنین شتابان.....
  • بی نام GB ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۲
   1 1
   چی میگی شما؟
 • بی نام A1 ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  0 1
  با گل چطوری میشه