فارس نوشت:

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به شرایط خوبی که جمهوری قرقیزستان دارد، ایران می‌تواند آینده خوبی در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشد؛ ضمن آنکه بخش ارتباطات بویژه حمل‌ونقل ریلی بین ۲ کشور توسعه می‌یابد.

محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در نمایشگاه اختصاصی ایران در جمهوری قرقیزستان به پایتخت این کشور سفر کرده در گفت‌وگو با فارس در بیشکک تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه فرصتی شد تا به بیشکک سفر کنیم و از نزدیک با ظرفیت‌ها و مشکلات سرمایه‌گذاری در اینجا بیشتر آشنا شویم.

وی ادامه داد: به موازات این نمایشگاه، ملاقات‌هایی را نیز با مقامات قرقیزستان انجام دادیم از جمله دیدار با معاون نخست وزیر، وزیر حمل‌‌و‌نقل و وزیر اقتصاد این کشور و همچنین موفق شدیم بازدیدی از منطقه آزاد تجاری «سز» در بیشکک داشته باشیم که در این بازدید ضمن گفت‌و‌گو با مدیر این منطقه، تقریبا با فعالیت چندین شرکت از حدود ۱۰ شرکت فعال ایرانی در آنجا از نزدیک آشنا شدیم.

صالحی‌نیا گفت: با توجه به شرایط خوبی که جمهوری قرقیزستان دارد، فکر می‌کنیم بتوانیم آینده خوبی را در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم ضمن آنکه ظرفیت‌هایی که در زمینه ارتباطات ۲ کشور وجود دارد، بویژه در حوزه حمل‌و‌نقل ریلی باید توسعه یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: با توجه به فعال شدن اتحادیه گمرکی و حضور آتی قرقیزستان در آن، این امر می‌تواند بازار بسیار گسترده‌ای را پیش‌روی ما باز کند.

این مقام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد: در مذاکراتی که با معاون نخست وزیر قرقیزستان داشتیم، مهم‌ترین نکته‌ای که مطرح شد با توجه به برقراری پرواز مستقیم بین ۲ کشور، سهولت در بخش ارائه روادید به شهروندان ایرانی و تلاش برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قرقیزستان تا پایان سال جاری بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت: در این کمیسیون مشترک، بر روی سرفصل‌هایی که مشخص شده بین مسئولین ۲ طرف که وزارت راه و ترابری جمهوری اسلامی ایران و وزارت حمل‌ونقل جمهوری قرقیزستان می‌باشند، تفاهم خواهد شد.

صالحی‌نیا همچنین بیان داشت: در این کمیسیون، مواردی در ارتباط با بخش‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی، صنعت، فعالیت‌های زیرساختی، اجرای پروژه‌ها و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی مدنظر قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در پایان تصریح کرد: فکر می‌کنیم هم‌اکنون سرفصل خوبی در مناسبات اقتصادی ۲ کشور باز شده و امیدواریم با همت و تلاش ۲ طرف بویژه بخش خصوصی ایران و قرقیزستان در رابطه با توسعه فعالیت‌ها و همچنین در پرتوی هماهنگی و حمایت ۲ دولت، روند توسعه مناسبات ایران و قرقیزستان به نتایج و اقدامات خوبی منجر شود.

نمایشگاه اختصاصی ایران در تاریخ ۳۰ مهرماه در محل کاخ «ورزش» واقع در پایتخت قرقیزستان افتتاح شد و تا پایان ۳ آبانماه در این مکان برقرار بود.

 

45503

کد خبر 382382

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =