فارس نوشت:

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: در جلسه این شورا ضمن طرح مباحث مختلف پیرامون حکم جدید مقام معظم رهبری، مقرر شد کارگروه ویژه‌ای تشکیل شود تا طراحی لازم برای یافتن شیوه‌های مناسب به منظور اجرایی‌تر شدن مصوبات شورا را انجام دهد.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 754 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برگزار شد.

محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح مصوبات این جلسه گفت: دستور جلسه، بحث پیرامون محورهای حکم جدید رهبر معظم انقلاب برای دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در ابتدای جلسه رئیس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از حسن اعتماد رهبر معظم انقلاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی و تایید اعضای این شورا برای دوره جدید سپاسگزاری کردند.

او گفت: در این جلسه شاهد حضور اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بودیم که معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه سه عضو جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.

مخبر دزفولی گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ضمن گرامی داشتن حضور این افراد جدید حضور آنها برای شورا را مفید دانستند.

او گفت: حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در شورای عالی انقلاب فرهنگی موجب همدلی و هماهنگی بیش از پیش بین عرصه سیاستگذاری در شورا و عرصه اجرا در دولت خواهد بود و امیدواریم شاهد اجرایی شدن بیشتر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این حوزه باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همچنین حضور معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور نیز کمک شایانی برای اجرایی تر شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است چرا که تبلور بخش عمده مصوبات شورا در برنامه های سالانه به ویژه بودجه سنواتی و برنامه های پنج ساله که دولت به مجلس عرضه می کند، است.

او گفت: امیدواریم با حضور معاون نظارت راهبردی در شورای عالی انقلاب فرهنگی شاهد آن باشیم که جهت گیری‌های عمده که شورا برای آن تصمیم گیری و تصمیم سازی می‌کند نظیر؛ فرهنگ، علم، فناوری، آموزش و پرورش در برنامه‌های کشور دارای ضمانت اجرایی بیشتری شود.

مخبر دزفولی گفت: همچنین حضور رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه نیز موجب بهره گیری بیش از پیش شورا از پژوهش های این بخش می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به طرح مباحث و نکات مختلف توسط اعضای جلسه پیرامون حکم جدید مقام معظم رهبری گفت: بخش هایی از مطالبات رهبر معظم انقلاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود که ایشان اولویت اصلی را اجرای سریع، دقیق و کامل این مصوبات را دانسته‌اند.

او گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بخش روش‌هایی را مطرح کردند که مصوبات شورا تا صحنه اجرایی شدن از تمام دستگاه‌های دخیل -نه فقط قوه مجریه- که می‌توانند مخاطب شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد، پی گیری شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بخش بعدی جلسه به سایر بندهای حکم به ویژه بخشی که شامل نگرانی‌های رهبر معظم انقلاب در حوزه تحول آموزش و پرورش، مهندسی فرهنگی و تحول علوم انسانی بود اختصاص داشت.

او گفت: در این زمینه نیز اعضا به بحث و تبادل نظر پرداختند که مقرر شد در این خصوص بازنگری و بازآرایی با مشورت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و با توجه به تجربه چند ساله در این حوزه‌ها مورد توجه قرار گیرد و اگر نیاز به اقدامات جدیدی در این عرصه‌ها است، آن اقدامات مورد توجه و در اولویت قرار گیرند.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: برخی از اعضا نیز در زمینه بندهای دیگر حکم رهبر معظم انقلاب به ویژه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و پشتیبانی و حمایت از جوشش‌های گوناگون فرهنگی در کشور که مورد تاکید ایشان بود را مورد توجه قرار دادند که مقرر شد پس از کار کارشناسی و تدوین پیش نویس‌های لازم با اولویت در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.

مخبر دزفولی گفت: امیدواریم طراحی‌های لازم در این زمینه‌ها را بتوانیم با سرعت انجام داده و در این دوره از حکم جدید رهبر معظم انقلاب جهت گیری‌ها، چارچوب‌ها و سیاست‌های تحقق موارد مورد مطالبه را به تصویب برسانیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بر ضرورت تخصیص وقت بیشتر تمام اعضای شورا -اعم از حقیقی و حقوقی- برای فعالیت های شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کردند.

او گفت: این مهم مطالبه مقام معظم رهبری و نخبگان کشور از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی است که وقتی مورد اعتماد واقع می شوند وقت بهتر، بیشتر و با کیفیت تری را به فعالیت های شورای عالی انقلاب فرهنگی اختصاص دهند.

مخبر دزفولی گفت: در این زمینه پیشنهاد شد که در صورت ضرورت و آماده سازی طراحی های لازم در جلسات آینده؛ تمام اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیسیون های جدید مرتبط با این موضوعات شرکت داشته و در تصمیم سازی حضور فعالانه داشته باشند.

او گفت: همچنین مقرر شد که کارگروه ویژه‌ای تشکیل شود تا طراحی لازم را برای پیدا کردن شیوه‌های مناسب به منظور اجرایی تر شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش‌های مختلف انجام دهد و هماهنگی‌های مورد نیاز را نیز در این زمینه با قوه‌های مجریه، مقننه و قضائیه به همراه سایر دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی کشور انجام دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بسیار مباحث خوبی در این جلسه مطرح شد به ویژه کاستی ها نیز مورد توجه قرار گرفت که مقرر شد دبیرخانه شورا روی این موارد کارشناسی لازم را انجام دهد و درخصوص کارهای مثبت و سازنده نیز بحث‌هایی مطرح شد.

مخبر دزفولی در خاتمه گفت: برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز برای ارائه نظرات خود وقت گرفته بودند که به دلیل اتمام وقت جلسه، ادامه بحث به جلسه آینده موکول شد.

 

231

 

کد خبر 382809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =