۰ نفر
۱۰ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۰

تسنیم نوشت:

رئیس جمهور مصر تاکید کرد که امنیت خلیج فارس خط قرمز است و چیزی جدای از امنیت ملی مصر نیست.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عبد الفتاح السیسی» در مصاحبه با خبرگزاری کویت(کونا) گفت که امنیت خلیج فارس خط قرمز است و جدای از امنیت ملی مصر نیست و به عنوان مثال هر آسیبی به شهروندان کویتی و سعودی برسد، برادران مصری نیز آزرده شده و برای کمک به آنها و دفع خطر قیام خواهند کرد.
وی بر اهمیت اتحاد بین کشورهای عربی در این مرحله سرنوشت ساز و تلاش برای بازسازی کشورهای عربی خسارت دیده و جلوگیری از تضعیف دیگر کشورهای عربی تاکید کرد.

السیسی درباره آینده روابط کشورهای عربی با ایران گفت که اگر ایران خواهان توسعه روابط است باید حسن نیت خود را نشان دهد.
وی افزود که توسعه روابط باید دوجانبه باشد و برای تحقق این امر مجموعه عواملی لازم است که توان رشد، استمرار و شکوفایی روابط را ممکن می سازد و از جمله این عوامل نیز وجود اراده سیاسی است.

السیسی بدون اشاره به اقدامات عربستان برای گسترش تکفیری و دامن زدن به جنگ طائفه ای در بین کشورهای منطقه این سوال را مطرح کرده است که آیا هیچ یک از کشور عربی خاک ایران را اشغال کرده و از اختلافات مذهبی به عنوان ابزاری برای دخالت در امور کشورهای دیگر استفاده کرده است.

وی تصریح کرد که با وجود سرگرم شدن به اوضاع داخلی و مبارزه با تروریسم در داخل کشور اما از مسائل منطقه ای دور نمانده اند و برای دور کردن منطقه از تنش های بیشتر تلاش می کنند.
رئیس جمهور مصر در ادامه تصریح کرد که طرف های خارجی از انقلاب های عربی سوء استفاده کرده و از گروه های تروریستی و افراطی در لیبی و سوریه حمایت مالی بعمل آوردند.

وی تاکید کرد که تشدید خطر گروه های تکفیری در سوریه و عراق و تلاش های آنها برای گسترش نفوذ باعث خواهد شد که دیدگاه کشورهای عربی برای حل و فصل بحران سوریه به یکدیگر نزدیک شود.

السیسی درباره اوضاع لیبی نیز تصریح کرد که عملیات ناتو در لیبی ناقص بود و این کشور را بدون ارتش و پلیس ملی رها کرد و همین امر در کنار دیگر عوامل مانند درگیری های قبیله ای و دخالت های خارجی و اقدام برخی طرف ها به بحرانی کردن درگیری ها از طریق کمک های مالی و تسلیحاتی به گروه های لیبی باعث بوجود آمدن اوضاع کنونی این کشور شده است.
رئیس جمهور مصر همچنین گفت که این کشور با وجود شرایط اقتصادی در حال بهبود و بازیابی جایگاه منطقه ای و بین المللی خود است.
وی درباره تظاهرات های اخوان المسلمین در دوره اخیر نیز اظهار داشت: دولت مصر با کمک ملت این کشور سیاست «نفس طولانی»[سیاست صبر و بردباری] را در پیش گرفته است.
وی بار دیگر تاکید کرد که برخی طرف های خارجی از عملیات های تروریستی در سینا حمایت می کنند و تعقیب عناصر تروریستی در سینا و دستگیری آنها همچنان ادامه دارد.
السیسی درباره پروژه حفر کانال جدید سوئز نیز تصریح کرد که حفر کانال جدید طی یکسال به پایان می رسد و با پایان یافتن این پروژه، درآمدهای سالانه این کانال به میزان 4.7 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

5252

کد خبر 383381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =