واحد مرکزی خبر نوشت:

گزارش های منتشر شده حاکی است جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای سنای این کشور در روز سه شنبه اکثریت را به دست آوردند، نتیجه ای که یک ضربه به دموکرات ها محسوب می شود که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز از این حزب است.
شبکه های تلویزیونی آمریکایی گزارش دادند جمهوری خواهان با پیروزی در ایالت های کارولینای شمالی و آیوآ توانستند دست کم هفت کرسی را از آن خود کنند تا بدین ترتیب با کسب دست کم 52 دو کرسی در سنا اکثریت را به دست آورند.
رسانه های آمریکایی گزارش دادند جمهوری خواهان همچنین در آستانه گسترش استیلای خود بر مجلس نمایندگان آمریکا هستند .
گزارش ها نشان می دهد تام تیلیس نامزد جمهوری خواه در ایالت کارولینای شمالی کی هاگان نامزد جمهوری خواهان را شکست داد و جودی ارنست نیز در ایالت آیوآ بروس برالی دموکرات را از پیش رو برداشت.
گزارش ها همچنین حاکی است در ایالت کلرادو ، کوری گاردنر جمهوری خواه سناتور دموکرات مارک اودال را شکست داده است.
پیشتر رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند نامزدهای جمهوری خواهان در ایالت های مونتانا، آرکانزاس، داکوتای جنوبی و ویرجینیای غربی نامردهای دموکرات را شکست داده اند.
جمهوری خواهان با کنترل بر سنا و مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار از سال 2006 ، دو سال پایانی ریاست جمهوری باراک اوباما را با دشواری هایی همراه کرده اند.
شبکه تلویزیونی سی بی اس پیش بینی کرد جمهوری خواهان 245 کرسی از 435 کرسی مجلس نمایندگان را از آن خود خواهند کرد. این در حالی است که ان بی سی اعلام کرد حزب جمهوری خواه 242 کرسی مجلس نمایندگان را به دست خواهد آورد.
جمهوری خواهان با پیروزی شلی مور کاپیتو بر جی راکفلر در ایالت ویرجینیای غربی یک کرسی دیگر در سنا را از آن خود کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، در ایالت آرکانزاس تام کاتن جمهوری خواه سناتور دموکرات مارک پریور را در زادگاه بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین آمریکا شکست داد.
و در داکوتای جنوبی، مایک راوندز جمهوری خواه ریک ویلند دموکرات را شکست داد تا کرسی متعلق به تیم جانسون سناتور دموکرات را از آن خود کند.
در ایالت مونتانا نیز استیو دینس بر آماندا کورتیس دموکرات غلبه کرد.
در کنتاکی ، سناتور جمهوری خواه میچ مک کانل - رهبر اکثریت جمهوری خواهان در سنا - بار دیگر انتخاب شد. بدین ترتیب این احتمال وجود دارد تا او بار دیگر رهبری جمهوری خواهان را بر عهده بگیرد.
شبکه های تلویزیونی سی ان ان و سی بی اس گزارش دادند در ایالت جورجیا، دیوید پردو جمهوری خواه بیش از 50 درصد آراء‌ را از آن خود و بر میشله نان دموکرات و آماندا سوفورد غلبه کرد و بدین ترتیب انتخابات در این ایالت به دور دوم کشیده نخواهد شد. شبکه های تلویزیونی فاکس و سی بی اس گزارش دادند جمهوری خواهان همچنین کرسی ایالت کانزاس را از آن خود کردند و پت رابرتز بر گرگ اورمان غلبه کرد.
همچنین پیش بینی می شود انتخابات در ایالت لوئیزیانا به دور دوم کشیده شود زیرا مری لندرو دموکرات و بیل کاسیدی جمهوری خواه از میان نه نامزد پیشرو هستند.
در ایالت نیوهمپشایر سناتور دموکرات ین شاهین بار دیگر انتخاب شد . او بر اسکات براون سناتور سابق ایالت ماساچوست غلبه کرد.
شبکه های تلویزیونی آمریکا همچنین گزارش دادند رقابت در ایالت ویرجینیا تنگاتنگ است و سناتور دموکرات مارک وارنر و اد گیلسپی جمهوری خواه شانه به شانه یکدیگر حرکت می کنند.


5252

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 383778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس A1 ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
    18 4
    لابی های ایرانی باسران هردوحزب آمریکارایزنی کنند.