یک متخصص پزشکی اجتماعی گفت: بیماریهای قلبی عروقی از اصلی ترین علل مرگ ومیر در جهان است و پیش بینی می شود درصورت کم توجهی به این موضوع تا سال 2020 نیزاصلی ترین علت مرگ در جهان شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دكتر شهناز شاهرخي با بيان اين مطلب گفت: تحقيقات صورت گرفته نشان مي دهد از مجموع 58 میلیون مورد مرگ اتفاق افتاده در سال 2005 سهم بیماری های قلبی _ عروقی حدود 30درصد بوده كه 46درصد از این مرگ ها در افراد زیر 70 سال رخ داده است.

مدیرگروه آموزش وپژوهش نسخه بزرگ با هشدار درباره افزایش روز افزون بیماریهای قلبی، عروقی وکاهش سن بروز سکته های قلبی ومغزی در کشور با توجه به تغییر الگوی زندگی مردم خاطرنشان كرد:شیوع بیماری های قلبی عروقی به خصوص بیماری قلبی کرونری ، به شدت در چین ، هند ، پاکستان و خاورمیانه و از جمله ایران در حال افزایش است.كه دروهله نخست مردم بايد به فكر سلامت خويش باشند ودولت ومتوليان مربوطه نيزهمسوبا توجهات جدي مردم به موضوع سلامت دراين باره گام هاي اساسي بردارند.

وی میزان مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی ، در میان کشورهای استقلال یافته شوروی سابق را بیشترین و در ایالات متحده و اروپای غربی را متوسط ودر ژاپن را کمترین دانست. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که بیش از 50درصد مرگها و ناتوانی های ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی که درمجموع هر ساله بیش از 12 میلیون نفر را می کشند ، می تواند با ترکیبی از تلاشها و عملکرد های ساده و ارزان برای کنترل عوامل خطر ساز اصلی این بیماری ها بر طرف گردند.

به گفته شاهرخی، اگر هیچ اقدامی جهت بهبود سلامت قلبی و عروقی صورت نگیرد و دو روند کنونی ادامه یابد این سازمان تخمین می زند تاسال 2020 در سراسر جهان، 25 درصد از سالهای سلامت زندگی مردم به دلیل بیماری قلبی عروقی از دست برود كه بیشترین این رقم مربوط به کشور های در حال توسعه خواهد بود .

او گفت: موج همه گیری بیماری های قلبی و عروقی در کشور های در حال توسعه در ابتدا افراد مرفه را تحت تاثیر قرار داده بود.اما با پیشرفت همه گیری، این روند اجتماعی معکوس شد و افرادی که از نظر اجتماعی و اقتصادی در سطح پایین تری بودند مستعد آسیب پذیری بیشتری شدند.

به گفته این متخصص پزشکی اجتماعی،‌مطالعات انجام شده در کشور های در حال توسعه نشان داده که فقیران نسبت به ثروتمندان در معرض خطر بالاتر حمله قلبی قرار دارند .حال آنكه فقیران دسترسی کمتری به خدمات بهداشتی داشته وعوامل خطر ساز این بیماری ها در آنها در زمان مناسب تشخیص داده نشده و در نتیجه درمان موثری دریافت نمی کنند: براساس تحقيقات صورت گرفته تخمین زده می شود از مجموع 58 میلیون مورد مرگ اتفاق افتاده در سال 2005 سهم بیماری های قلبی - عروقی حدود 30درصد باشد. حال آنكه 46درصد از این مرگ ها در افراد زیر 70 سال رخ داده است. به همين خاطرپیش بینی می شود که بین سالهای 2006 تا 2015 میزان مرگ از بیماری های غیر واگیر که نیمی از آن را بیماری های قلبی عروقی به خود اختصاص می دهد به 17درصد برسد.

او گفت: در ابتدای قرن بیستم یعنی حدود 110 سال قبل فقط 10 درصد کل موارد مرگ بخاطر بیماری های قلبی عروقی اتفاق می افتاد. اما با توسعه جوامع بشری و توسعه شهر نشینی و ماشینی شدن و تغییر شیوه زندگی مردم از یک طرف و کنترل بیماری های واگیر و در نتیجه افزایش طول عمر مردم دنیا از طرف دیگر ،بیماری های مزمن و در راس آنها بیماری های قلبی عروقی، شیوع بیشتری پیدا کردند. بطوریکه در پايان قرن بیستم میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری ها به بیش از 25درصد رسید .حال آنكه پیش بینی می شود تا سال 2025 مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی عروقی بیش از 35تا 60کل علل مرگها را به خود اختصاص دهد.

شاهرخی گفت: امکان ایجاد بیماری های قلبی عروقی بعد از سن 40 سالگی در مردان 49 درصد و در زنان 39 درصد است. اما با وجود پیشرفت های وسیع تشخیص و درمانی هنوز ۱.۳ بیمارانی که دچار سکته های قلبی می شوند فوت می کنند که نیمی از فوت ها در عرض یک ساعت اول سکته قلبی و قبل از رسیدن به بیمارستان صورت مي گيرد و 3/2 آنها که زنده می مانند هرگز بهبودی کامل نخواهند یافت.

او گفت: از مهمترین بیماریهای قلبی عروقی ، بیماری عروق کرونر قلب یعنی بیماری عروق خون رساننده قلب و عوارض ناشی از آن است. این بیماری در اثر روند آترو اسکلروز یا سخت شدن دیواره عروق ایجاد می شود. مرگ ناگهانی نيز یکی از تظاهرات شایع بیماری قلبی عروقی است كه هزینه های هنگفتی را بر نظام های بهداشتی درمانی کشور ها تحمیل می کند.

مدیر کلینیک چکاپ مرکزپیشگیری وارتقائ سلامت نسخه بزرگ، چكاب هاي دوره اي همسو با رعايت رژيم مناسب غذايي و ورزش وتحرك مداوم را ازمهم ترين راههاي پيشگيري ازبيماري هاي مرگباروفلج كننده زندگي دانست وازمردم خواست همانطور كه به فكر چكاب خودرويا موتوسيكلت شان هستند به فكرسلامت بدنشان نيزباشند وبه اين موضوع توجه جدي کنند.

۴۷۴۷

کد خبر 383788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • m A1 ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
  9 0
  هرچی سنگه پیش پای لنگه...
 • ارش.م A1 ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
  7 2
  غیب گفتیخوب معلومه هر چی سنگه مال پای لنگه دیگه
 • مقیمی A1 ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۴
  7 1
  موقع تقسیم مزایا ما ته صفیم موقع توی تقسیم بلایا اول صف . خدایا بازهم شکرت
 • بی نام A1 ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۵
  6 0
  قصه هامون همه رنگ غصه گرفته اند از بس فكر كرديم و به مغز و روح و قلبمون فشار آورديم و كاسه چه كنم چه كنم دستمان گرفتيم معلوم است كه بايد سكته هم بكنيم و هزار درد بي درمان كه حتي پول براي خرج دوا و دكتر ش نداريم را بگيريم . خدايا ببين