دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه اندازی انستیتو تحقیقات ملی و مرکز بین‌المللی تحقیق و توسعه در زمینه گیاهان دارویی تا سال 1404 خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، محمد حسن عصاره، تحقق سیاست های کلی علم و فناوری کشور در بند یکم و نحوه دستيابي به علوم و فناوري‌هاي پيشرفته با سياستگذاري و برنامه‌ريزي ويژه را مستلزم حمایت از فناوران و ارتقای توانمندی بنگاه‌های اقتصادی یا شرکت های دانش بنیان دانست.

وی با بیان اینکه جذب، انتقال و بومی‌سازی علوم و فناوری‌های پیشرفته سایر کشورها در حوزه گیاهان دارویی به تحقق این بند از سیاست ها می انجامد، افزود: در این راستا افزایش فروش و سهم از بازار برای محصولات گیاهان دارویی، داروها و فرآورده‌های گیاهی و طب سنتی دانش بنیان و توانمند در بازارهای بین‌المللی با فعالیت كارگروه تخصصی توسعه تجارت، صادرات و بازاريابي در ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در دستور کار قرار گرفته است.

عصاره به برنامه ریزی برای دعوت از شرکت‌های خارجی فعال در عرصه بین‌الملل با هدف تسهیل‌گری و زمینه‌سازی برای افزایش ورود فناوری‌های جدید به بازار توسط این ستاد اشاره کرد و گفت: حمایت از تهیه و تنظیم آئین نامه‌ها، طرح‌ها و لوایح به منظور اصلاح و ساده سازی قوانین و ارائه آن‌ها به مراجع ذیصلاح برای تصویب از جمله اقدامات این ستاد برای تحقق بند دوم سیاست های کلی علم و فناوری است.

به گفته وی حمایت از تهيه و تدوين استانداردهاي ملي برای محصولات حوزه گياهان دارويي و صادرات و واردات آن و ارائه آن به مراجع ذیصلاح برای تصویب نیز پیرو این بند و در راستای سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی برنامه ریزی شده است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت ساماندهي و تقويت نظام هاي نظارت، ارزيابي، اعتبارسنجي و رتبه بندي در حوزه‌هاي علم و فناوري قید شده در سیاست های کلی علم و فناوری، افزود: به منظور تحقق بند یادشده ساماندهی فرآیندها و ساختارهای نظارت و ارزیابی بر کلیه فعالان و فعالیت‌ها در حوزه گیاهان دارویی در این ستاد آغاز شده است.

وی همچنین عنوان کرد: ساماندهی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مجاز این حوزه مبتنی بر تأییدیه‌های معتبر و ممانعت از فعالیت‌های غیر مجاز و ايجاد سيستم نظارت بر بازار و مراکز عرضه محصولات و خدمات در حوزه گیاهان دارویی به ویژه عطاري‌هاي سنتي در ذیل بند دوم سیاست های کلی علم و فناوری با جدیت بیشتر در این ستاد اجرایی می شود.

 

سالانه 20 مرکز رشد فعال در حوزه گیاهان دارویی تاسیس و تقویت می شوند

عصاره با بیان اهمیت حمايت از تأسيس و توسعه شهرك ها و پارك‌هاي علم و فناوري در تحقق منویات رهبری، از تأسیس و تقویت حداقل 20 مرکز در سال مطابق با چشم‌انداز سند راهبردی این ستاد خبر داد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی حمایت از بسترسازي مناسب در جهت افزایش تعداد مراکز رشد مستقر در شهرک‌های علمی وتحقیقاتی و پارک‏های علم و فناوری در زمینه گیاهان دارویی فرآورده‌های طبیعی، داروهای گیاهی و طب سنتی را از جمله عوامل تاثیر گذار در تحقق بند دوم این سیاست ها دانست.

وی در ادامه گفت: ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی برای تحقق بند پنجم سیاست های کلی علم و فناوری تلاش گسترده‌ای در جهت هماهنگي لازم در صادرات مواد گیاهی، محصولات دانش‌بنیان، فرآورده‏های ثانویه، داروهای انسانی ودامی با منشأ گیاهی با هدف افزايش جهش‌دار در صادرات و ساماندهی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی مجاز این حوزه مبتنی بر تأییدیه‌های معتبر و ممانعت از فعالیت‌های غیر مجاز را در دستور کار خود قرار داده است.

عصاره با بیان اینکه افزايش نقش و مشاركت بخش‌هاي غيردولتي در حوزه علم و فناوري قید شده در بند پنجم سیاست های کلی علم و فناوری با سیاست های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و این ستاد همخوانی دارد، گفت: حمايت از تجاری‌سازی و تولید صنعتی دستاوردهای بخش گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی منطبق بر شاخص‌های مصوب رسالت مهم ستاد است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در ادامه گفت: مطالعات جامع انجام شده با كمك همه دستگاه‌هاي دولتي و خصوصي با هدف ایجاد بسته‌های کارآفرینی در زمینه گیاهان دارویی، داروهاي گياهي و ساير فرآورده‌های طبیعی وحمايت همه جانبه در جهت توسعه كمي و كيفي و نيز افزایش تعداد شرکت‏های دانش‌بنیان در زمینه گیاهان دارویی، داروهای‏گیاهی، فرآورده‏های طبیعی و طب سنتی نیز در راستای تحقق این بند در حال انجام است.

به گفته وی این ستاد به منظور جامه عمل پوشاندن به بند هفتم این سیاست ها راه اندازی انستیتو تحقیقاتی ملی و مرکز بین‌المللی تحقیق و توسعه در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی تا سال 1404 را در دستور کار خود قرار داده است، تا از این طریق بحث تعامل بین‌المللی محقق شود.

عصاره همچنین تصریح کرد: جذب، انتقال و بومی‌سازی علوم و فناوری‌های پیشرفته سایر کشورها در حوزه گیاهان دارویی وایجاد مرکز مطالعات بازرگانی بین‌المللی، بسته‌بندی و برندسازی در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی در راستای تحقق این بند و به همت این ستاد اجرایی می شود.

۴۷۴۷

کد خبر 384287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =