۰ نفر
۱۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۹

سایت صدای اقتصاد نوشت:

زمانی که دولت یازدهم در حال بستن بودجه 93 با نفت 100 دلاری بود، نگرانی هایی از جانب کارشناسان در خصوص احتمال بروز کسری بودجه بیشتر با احتساب نفت 100 دلاری مطرح بود.
اما دولتی ها ترجیح دادند روی حرف خود بمانند و با نگاهی که معتقد بودند مبتنی بر واقعیات است، اعداد و ارقام گنجانده شده در بودجه برای نفت را حفظ کنند.
امروز اما کسری بودجه با کاهش قابل ملاحظه قیمت جهانی نفت امری اجتناب ناپذیر است؛ هرچند که دولتی ها سعی بر عدم پذیرش این واقعیت دارند.
گرچه کاهش یکباره قیمت نفت چندان قابل پیش بینی نبود اما شاید نگاهی محتاطانه تر به بازار استراتژیک نفت، مانع از تحت الشعاع قرار گرفتن این چنینی درآمدهای سالانه می شد.
در حال حاضر باتوجه به عزم دولت برای تحویل به موقع لایحه بودجه 94 خود به مجلس همچون سال قبل، زمان زیادی برای برآوردها و گنجاندن اعداد و ارقام کلیدی بودجه باقی نمانده است.
بدون شک تجربه سال قبل و البته فضای کنونی حاکم بر بازار جهانی نفت، این نکته را مسلم می سازد که قیمت نفت در بودجه امسال دیگر رنگ 100 دلار را نخواهد دید. اما دولتی ها هنوز تصمیمی در خصوص قیمت نهایی مورد نظرشان برای بودجه سال آینده نگرفته اند.
البته طبق یک روال همیشگی و همچون قبل، بازار گمانه زنی ها در این خصوص داغ است.
چندی قبل نیز یکی از مسئولان وزارت نفت عنوان کرده بود که باتوجه به شرایط بازار نفت و پیش بینی ها از وضعیت عرضه و تقاضا در سال آینده، قیمت نفت در بودجه 94 احتمالا حدود 70 دلار در نظر گرفته خواهد شد.
این در حالی است که پیش بینی های مختلفی از آینده قیمت نفت مطرح است. برخی از مقامات اوپک از احتمال کاهش قیمت نفت در سال آینده تا حدود 70 دلار خبر داده اند که در این صورت حتی نفت 70 دلاری برای بودجه 94 ما نیز، حساسیت ها از ایجاد کسری بودجه را مرتفع نمیکند.
اما در عین حال امروز عبدالله البدری از مقامات اوپک عنوان کرده که پیش بینی های این سازمان حاکی از آن است که قیمت نفت از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ با آغاز روند افزایشی به ۱۱۰ دلار برسد.

سهم درآمدی صندوق توسعه ملی سال آینده کاهش می یابد؟
تعیین قیمت نفت در بودجه سال آینده جدا از تاثیر مستقیم آن بر منابع درآمدی کشور؛ بخش های مختلفی از جمله منابع صندوق توسعه ملی را نیز تحت الشعاع خود قرار خواهد داد. به ویژه آنکه همزمان با کاهش قیمت نفت، موضوع احتمال کاهش سهم درآمدی این صندوق در سال آینده نیز مطرح شد.
سال گذشته طبق بودجه، حدود 31 درصد از درآمدهای نفتی کشور به برای صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شد که این سهم براساس قانون سالانه افزایش می یابد. براین اساس دور از ذهن نیست که نخستین جایی که سهم درآمدی اش به دنبال کاهش قیمت نفت تحت تاثیر قرار گیرد، همین صندوق باشد.
قیمت دلار از دیگر ارقام کلیدی بودجه است که در بودجه سال آینده احتمالا تغییر خواهد کرد. اخیرا پیشنهاداتی در برخی محافل از جمله مجمع تشخیص مصلحت مطرح شده مبنی بر اینکه می توان با افزایش نرخ ارز بخشی از کسری بودجه را جبران کرد.
در بودجه سال جاری دلار با نرخ 2650 تومان تعیین شد که احتمال دارد این نرخ نیز در قالب بودجه پیشنهادی سال آینده افزایش یابد.
3535

کد خبر 384412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ریتا CA ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
    0 1
    خدا را شکر که این دفعه بودجه و هزینه ها درست از آب درآمد .پيشاپيش به همه تبریک میگوییم .سال جدید مبارک .همیشه موفق باشید .