فارس نوشت:

منابع آگاه عربی گزارش دادند در پی بی‌نتیجه بودن تلا‌ش‌های امیر کویت برای رفع اختلاف‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با قطر، نشست بعدی شورای همکاری خلیج فارس که قرار بود در دوحه برگزار شود، به عربستان منتقل می‌شود.
 منابع آگاه عربی گزارش دادند که مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای انتقال نشست بعدی شورای همکاری خلیج فارس از دوحه به عربستان و یا کویت رایزنی می‌کنند.

روزنامه عربستانی «الحیاة»، گزارش داد که این اقدام در پی بی نتیجه بودن تلاش‌های شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت برای رفع اختلافات قطر با امارات، بحرین و عربستان صورت می‌گیرد.

امیر قطر هفته گذشته به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس سفر کرده بود تا اختلاف نظرهای موجود میان این کشورها را برطرف کند که بر اساس گزارش الحیات دوحه پیشنهاد دلگرم کننده‌ای به امیرکویت نداده است.

شورای همکاری کشورهای خلیج فارس که با نام کوتاه (GCC) هم خوانده می‌شود، بلوک تجاری‌ای شامل کشورهای پیرامون خلیج فارس و کشورهای عرب منطقه است که با هدف همکاری تجاری و اجتماعی مشترک تشکیل شد.

 این شورا در 25 ماه می 1981 میلادی و با هدف مقابله با آنچه این کشورها آن را «خطر انقلاب اسلامی» می‌نامیدند، تشکیل شد. از جمله اهداف کشورهای عضو، رسیدن به واحد پولی مشترک تا سال 2010 بود که راه به جایی نبرده است.

در زمان حاضر عربستان، بحرین، امارات عربی متحده، قطر، عمان و کویت عضو این سازمان هستند که به نظر می‌رسد با ادامه اختلافات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و احتمال لغو عضویت قطر زمینه برای از هم پاشیده شدن این شورا نیز فراهم شود.

52261

کد خبر 384569

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =