مهر نوشت:

در آستانه نشست عادی اوپک در وین، وزیر نفت ایران پس از مذاکره با کشورهایی همچون عراق، ونزوئلا و اکوادر، پیام رئیس جمهوری ایران را برای مدیریت قیمت نفت در بازار تقدیم امیر قطر کرد.

در آستانه برگزاری نشست عادی و سالانه اعضای اوپک (6 آذر ماه به میزبانی وین برگزار می شود)، ایران به عنوان یکی از کشورهای موسس این سازمان نفتی یارگیری نفتی خود را آغاز کرده است.

بر این اساس پس از مذاکرات پشت درهای بسته بیژن زنگنه و عادل عبدالمهدی وزرای نفت دو کشور که اواسط آبان ماه سال جاری به میزبانی تهران برگزار شد، وزیر نفت ایران با سفر به دوحه مذاکراتی را با رئیس جمهور و وزیر صنایع و انرژی قطر آغاز کرده است.

در این سفر زنگنه وزیر نفت ایران پیام کتبی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را تسلیم "شیخ تمیم بن حمد آل ثانی" امیر قطر کرده که توسعه همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه انرژی و ایجاد ثبات در بازار جهانی نفت مهمترین محور این نامه رئیس جمهوری ایران بوده است.

همزمان با آغاز مذاکرات رسمی و دیدارهای پشت درهای بسته وزیر نفت ایران با عراق و قطر به عنوان دو کشور عربی تاثیر گذار در اوپک، مذاکرات و مکاتبه‌هایی هم با وزرای نفت و انرژی اکوادر و ونزوئلا انجام شده است.

در طول حدود 6 ماه گذشته تاکنون قیمت طلای سیاه در بازار جهانی یک سقوط آزاد را تجربه کرده است به طوری که بهای هر بشکه نفت خام در بازار جهانی از محدوده 110 دلار به حدود 80 تا 84 دلار در هفته جاری کاهش یافته است.

سقوط آزاد طلای سیاه هر چند تاکنون واکنشی را از سوی عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک و برخی از متحدان سنتی این کشور در اوپک همچون امارات متحده عربی و کویت به همراه نداشته اما واکنش کشورهایی همچون ایران، ونزوئلا، عراق، لیبی و اکوادر را نسبت به موضع انفعالی اوپک در دفاع از قیمت نفت به همراه داشته است.

از این رو پس از آنکه "نیکولاس مادورو" رئیس جمهوری ونزوئلا رسما خواستار برگزاری نشست فوق العاده اوپک برای بررسی و تحلیل سقوط قیمت‌های بازار نفت شد. "رافائل کوریا" رئیس جمهوری اکوادور هم اعلام کرد کشورش به همراه ونزوئلا به اوپک فشار می‌آورند تا برای حفظ قیمت نفت، تولید خود را کم کند.

رئیس کابینه دولت اکوادر تاکید کرده است: برای تثبیت قیمت نفت موضع مشترکی می‌گیریم که این به معنی کاهش تولید نفت خام است، پیچیده است اما موضعی است که اکوادور و ونزوئلا اتخاذ می‌کنند.

پیش از آن هم حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستار استفاده از دیپلماسی انرژی و ظرفیت و پتانسیل کشورهای عضو اوپک برای مدیریت قیمت نفت در بازار جهانی شده بود، ضمن آنکه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان نسبت به سقوط آزاد قیمت‌ها و تبعات آن بر رشد اقتصاد جهانی هشدار داده بود.

 

2323

کد خبر 384687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =