مشاور رییس کل گمرک ایران با ارزش‌ترین کالای صادراتی در نیمه نخست امسال را میعانات گازی عنوان کرد.

محمود بهشتیان مشاور رییس کل گمرک و نیز مشاور گمرکی اتاق تهران  میزان صادرات غیرنفتی کشور در نیمه نخست سال جاری را حدود 47 میلیون تن اعلام کرد که ارزشی معادل 23 میلیارد دلار داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین بر اساس گفته های وی، حجم واردات نیز در این مدت به میزان 19.5 میلیون تن بوده که ارزشی معادل 26 میلیارد دلار داشته است.

در عین حال به گفته مشاور رییس کل گمرک ایران، صادرات غیرنفتی کشور در مدت شش ماهه اخیر به لحاظ وزنی 10 درصد و از حیث ارزشی 19.64 درصد افزایش داشته است در حالی که طی این مدت، واردات به لحاظ وزنی 46 و از حیث ارزش 30 درصد رشد داشته است.

بهشتیان، با ارزش‌ترین کالای صادراتی در نیمه نخست امسال را میعانات گازی عنوان کرد که بر اساس آمار گمرک این کالای شبه نفتی به ارزش 6.5 میلیارد دلار صادر شده است. صادرات سایر محصولات پتروشیمی نیز در این مدت تا 7 میلیارد دلار برای کشور ارزآوری به همراه داشته است در حالی که سایر کالاهای صادراتی نیز ارزشی معادل 10 میلیارد دلار به همراه داشته است.

به گفته بهشتیان، در مدت شش ماهه نخست امسال حدود 55 درصد صادرات غیرنفتی کشور را محصولات مشتق از نفت تشکیل داده در حالی که 45 درصد این میزان مربوط به صادرات کالاهای غیرنفتی می‌شود.

این در حالی است که به گفته رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران، بررسی آمار تجارت خارجی کشور در مدت نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که حدود 70 درصد صادرات کشور به پنج کشور چین،امارات، عراق، هند و افغانستان محدود بوده است و کمتر از 30 درصد صادرات کالاها و محصولات نیز به سایر کشورها روانه شده است. 

3939

کد خبر 384866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =