اظهارات شمخانی درباره نامه‌نگاری اوباما، حمایت غرب از تروریسم، فشار آمریکا به لبنان و بحران سوریه

دبیر شورایعالی امنیت ملی با بیان اینکه دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای به سرعت قابل حصول خواهد بود، گفت: ایران به طور قطع در جریان مذاکرات هسته‌ای، تعهداتی فراتر از ان‌پی‌تی را نخواهد پذیرفت.

به گزارش ایرنا، علی شمخانی در نشست سیاسی هفتگی با مدیران و کارشناسان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ضمن تشریح آخرین وضعیت تحولات منطقه، روند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ را تبیین کرد.

وی افزود: مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته ای مجددا به رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به روند گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ ضمن تاکید بر تداوم پای‌بندی جمهوری اسلامی ایران به سیاست گفت‌وگوها و شفافیت کامل در برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور خاطر نشان کرد: همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبتنی بر شفافیت عملکرد و در چارچوب ان‌پی‌تی (NPT) و حتی در برخی موارد فراتر از آن بوده و بازرسی‌های بی شمار آژانس از تاسیسات هسته‌ای وحتی نظامی جمهوری اسلامی این موضوع را تایید کرده است.

شمخانی افزود: ایران به تمام تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک عمل کرده و با حسن نیت وارد گفت‌وگوها شده است، در صورتی که طرف مقابل رویکرد منطقی، غیر سیاسی و مبتنی بر واقعیت‌ها داشته باشد دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای به سرعت قابل حصول خواهد بود. وی با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری برنامه صلح آمیز هسته‌ای به منظور تامین نیازهای واقعی اظهار داشت: در مسیر همکاری گسترده و پردامنه ایران و آژانس کلیه تحریم‌های اعمال شده که غیرقانونی و ظالمانه است باید برداشته شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، یکی از دلایل اصلی کند بودن روند دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را تعهد مطلق آمریکا به جلب رضایت رژیم صهیونیستی ذکر کرد و افزود: تداوم این سیاست ضمن ایجاد موانع جدی در مسیر دستیابی به توافق، اثرات بازدارنده خود را بر فضای مذاکرات تحمیل خواهد کرد.

نامه‌نگاری اوباما دارای سابقه چندین ساله است

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی درباره نامه اخیر اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز گفت: نامه‌نگاری رییس جمهوری آمریکا دارای سابقه چندین ساله است و در برخی موارد نیز پاسخ‌هایی به این مکاتبات ارایه شده است.

شمخانی با انتقاد از رویکردهای دوگانه هیات حاکمه آمریکا که در مکاتبات محرمانه و مواضع اعلامی دارای تناقض‌های آشکار است، این روش را صرفا اقدامی با هدف تاثیرگذاری بر فضای داخلی این کشور عنوان کرد و افزود: مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای مجددا به رییس جمهور ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی‌سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است.

وی مشکل اصلی هیات حاکمه آمریکا را هزینه کردن حیثیت، وجهه و منابع مالی این کشور برای حفظ منافع اسرائیل دانست و افزود: متاسفانه سیاست‌های آمریکا در منطقه توسط رژیم صهیونیستی مدیریت می‌شود و این رژیم نیز در مقابل از هیچ ابزاری برای تحقیر آمریکا فروگذار نکرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: اگر فهرستی از هزینه‌هایی که رژیم صهیونیستی برای مردم آمریکا ایجاد کرده و منافع ملی این کشور را به مخاطره انداخته است برای افکار عمومی آمریکا ارایه شود، بعید به نظر می‌رسد که دولت این کشور بتواند همچنان به صورت افسار گسیخته از این رژیم حمایت کند.

پنج نوبت بارریزی مهمات برای داعش از سوی نیروهای ائتلاف

شمخانی شکل‌گیری بحران فزاینده در منطقه و ظهور موج سوم تروریسم را ناشی از تلاش غرب و به ویژه آمریکا برای شکل‌دهی هندسه سیاسی جدید در خاورمیانه، فارغ از واقعیت‌ها و ضرورت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ذکر کرد و اظهار داشت: تنها رهاورد سیاست‌های اشتباه غرب برای مردم منطقه، بی ثباتی، ناامنی و نابودی سرمایه‌های اقتصادی و انسانی بوده است.

وی با بیان اینکه ناامنی‌های امروز در عراق، سوریه، فلسطین و لبنان به طور قطع با هدف تامین امنیت رژیم صهیونیستی و درگیر ساختن ظرفیت‌های عظیم جهان اسلام دنبال می‌شود، گفت: سیاست‌ها و رفتار آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن که زمینه‌ساز ایجاد داعش شد و همچنین پشتیبانی از آن برای تحقق اهداف منطقه‌ای نظام سلطه، موضوع پنهانی نیست.

شمخانی با اشاره به پنج نوبت بارریزی مهمات برای نیروهای داعش از سوی نیروهای ائتلاف در منطقه جلولا در استان دیالی عراق، افزود: تکرار این عملیات از سوی ائتلاف به اصطلاح مقابله با داعش، فرضیه سهوی بودن این اقدام را به کلی منتفی کرده است.

احترام به دموکراسی و اراده مردم تنها راه حل سوریه

دبیر شورای عالی امنیت ملی تداوم اتخاذ رویکرد دوگانه در برابر تروریسم و به ویژه حمایت از معارضان مسلح برای مداخله در امور داخلی سوریه را موجب توسعه بحران و بی نتیجه ماندن ائتلاف‌ها و کنفرانس‌ها دانست و ادامه داد: تنها راه حل موضوع سوریه احترام به دموکراسی و اراده مردم این کشور در تعیین سرنوشت خود و کمک به تقویت امنیت به منظورفراهم شدن زمینه گفتگوهای فراگیر میان طرف‌های سوری است.

شمخانی افزود: اولین گام در مسیر برقراری آرامش، جلوگیری از ورود تروریست‌های خارجی به سوریه و قطع کمک‌های مالی و تسلیحاتی به تروریست‌ها است.

فشار آمریکا به لبنان برای نپذیرفتن هدیه تسلیحاتی ایران

وی فشارهای آمریکا به مسوولان لبنانی برای نپذیرفتن هدیه تسلیحاتی ایران در مقابله با تروریسم را نمونه دیگری از تمایل این کشور به استمرار ناامنی در منطقه و در تناقض با ادعای مبارزه با ترریسم عنوان کرد و اظهار داشت: بی شک اتخاذ این رویه نمی‌تواند خارج از چارچوب سیاست محوری حمایت از رژیم صهیونیستی و ضعیف نگاه داشتن ارتش لبنان ارزیابی شود.

 

45503

کد خبر 384958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =