مربی تیم ملی و دستیار کارلوس کروش به حرف های علی دایی در برنامه 90 که گفته بود علاقه ای به ارتباط با علی کریمی ندارد و معتقد است کبوتر با کبوتر، باز با باز باید پرواز کند، واکنش نشان داد و حرف های جالبی به زبان آورد.

مهدي يكتا: زنداني شدن محمد مايلي‌كهن همه دوستداران و اهالي فوتبال را غافلگير كرد، طرفداران فوتبال در كشور مي‌خواستند به هر نحوي كه شده از صحت اين مطلب و ادامه ماجرا باخبر شوند. دوستان و آشنايان و شاگردان مايلي‌كهن نگران‌تر از ديگران از پاسخگويي به مردم عاجز بودند... راستش را بخواهيد چگونگي اين داستان هنوز براي صاحب‌نظران جاي سؤال است كه چرا علي دايي روي شكايت خود ايستاد و به چه دليل محمد مايلي‌كهن براي رفتن به زندان اين قدر عجله داشت و اصرار ورزيد؟!

طي روزهاي اخير خيلي‌ها پيرامون اين اتفاق مصاحبه كردند و به اظهار نظر پرداختند اما علي كريمي به‌رغم گفت‌وگوي تلويزيوني پرسروصداي خود با برنامه 90 در اين رابطه حرفي نزده بود تا اينكه ديروز تصميم گرفت سكوت خود را بشكند.
مصاحبه تلفني با علي كريمي آن هم پس از مدت‌ها ما را حسابي غافلگير كرد و حالا از شما دعوت مي‌كنيم ماحصل آن را در قالب مصاحبه بخوانيد، مصاحبه‌اي كه هيچ نيازي به ضبط‌ صوت و... نداشت و بدون كم و كاست از نظرتان مي‌گذرد.
* لابد از ماجراي زنداني شدن محمد مايلي‌كهن باخبر شديد؟
متأسفانه اتفاق خيلي بدي افتاده است كه ظاهراً كاري هم ديگر از كسي برنمي‌آيد. بايد جلوي اين اتفاق پيش از اين گرفته مي‌شد تا كار به اينجا نكشد كه... (سكوت مي‌كند)
* مقصر چه كسي است؟
بحث من مقصر و اين حرف‌ها نيست. معتقدم محمد مايلي‌كهن مثل هميشه روي حرفش و اعتقادي كه دارد ايستاد و اين حكم هم برايش صادر شد.
* ولي آن طرف ماجرا يعني علي دايي هم اعتقاد دارد كه محمد مايلي‌كهن به خانواده‌اش اهانت كرده و به همين دليل تا آخر شكايت خود را پيگيري كرده است؟
(با لحني تند) ما كه اهانتي در حرف‌هاي مايلي‌كهن نديديم. شما بگوييد حاجي چه اهانتي به آقايان كرده است؟ (توضيحي درباره يك مصاحبه مايلي‌كهن داده و تأكيد مي‌كنيم كه به هر حال درست نيست در يك دعواي فوتبالي پاي خانواده كسي وسط بيايد يا مسائل شخصي پيش كشيده شود و اين نحو گفتار پسنديده نيست و بهتر است مايلي‌كهن هم با خود علي دايي درگير مي‌شد نه اينكه...) ببينيد، آن حرف مال كي بوده است؟!
* به تازگي بوده و...
خدا رفتگان شما را بيامرزد! ماشاء‌ا... به لطف تكنولوژي همه شما خبرنگاران از اين امكانات برخورداريد كه بلافاصله بگرديد و تاريخ مصاحبه‌ها را پيدا كنيد. همين الان هم برويد و ببينيد كه مايلي‌كهن چه زماني اين حرفي كه شما به صورت خصوصي به من زديد را مطرح كرده است؟ (بدون آن كه منتظر پاسخ ما شود ادامه مي‌دهد) اما شكايت آقايان مال امروز و اين حرف نيست. از مدت‌ها قبل شكايت كرده‌اند. ضمناً تا آنجايي كه من مايلي‌كهن را مي‌شناسم حاجي از اين مرام‌ها ندارد كه به خانواده كسي توهين كند!‌ به هر حال اتفاقي كه نبايد مي‌افتاد، افتاد. از فردا اين حركت زشت بدعت مي‌شود و همه از هم شكايت مي‌كنند. هر كس عليه كسي مصاحبه كند بايد به زندان برود و حبس بكشد و اين واقعاً مسخره است!
* با اين حساب علي كريمي كه به انجام مصاحبه‌هاي جنجالي و تند شهره است، بايد ساكت شودف (به شوخي) از شكايت و شكايت‌كشي‌هاي احتمالي واهمه‌اي نداريد؟
از قول من بنويسيد اگر يك روز از زندگي علي كريمي مانده باشد حرف دلم را مي‌زنم و از شكايت و شكايت‌كشي نمي‌ترسم. فقط آن بالايي است كه علي كريمي را مي‌ترساند نه اين و آن!
* يعني علي كريمي هم مي‌خواهد ادامه‌دهنده راه مايلي‌كهن باشد؟!
آدم با آدم فرق مي‌كند. حاجي‌مايلي سيستم زندگي خودش را دارد و من هم روش خودم را دارم. خودتان هم مي‌دانيد زياد اهل مصاحبه نيستم و بر خلاف بعضي‌ها حرفم را پس نمي‌گيرم (به شوخي ادامه مي‌دهد) لابد الان هم شما داريد صدايم را ضبط مي‌كنيد چون اين روزها مد شده، همه صداي يكديگر را ضبط مي‌كنند!
* نه! مصاحبه با علي كريمي نيازي به ضبط‌ صوت ندارد. راستي روي حرف‌هايتان در برنامه 90 هستيد؟
چرا نباشم؟ فيلمش موجود است. خودم آن حرف‌ها را زدم، بدلي هم ندارم كه جاي علي كريمي صحبت كند، داداش دوقلو هم كه ندارم. آن مصاحبه حرف‌هاي دل خودم بود كه زدم و فكر نمي‌كنم صحبت بدي را مطرح كرده باشم.
* برخي‌ها معتقدند اسطوره‌ها نبايد به جان هم بيفتند!
(ناگهان عصباني مي‌شود) كي گفته من اسطوره هستم؟ اصلاً خوشم نمي‌‌آيد كسي به من اسطوره بگويد. لطفاً شما هم به من اسطوره نگوييد و از بقيه هم مي‌‌خواهم چنين لقبي به علي كريمي ندهند.
* اينها تعارف است يا اينكه...
(با لحني عصباني‌تر) آقاي عزيز! من اصلاً در خودم نمي‌بينم كه اسطوره باشم. هر وقت اين كلمه را مي‌شنوم عرق مي‌كنم و از خجالت آب مي‌شوم. اسطوره بودن يكسري فاكتور مي‌خواهد كه من فاقد آن هستم. متأسفانه مشكل فوتبال ايران اين است كه خيلي ادعايمان مي‌شود و مثل نقل و نبات القاب بين افراد تقسيم مي‌شود و همين مي‌شود كه سرمان گيج مي‌رود. آقايان در برنامه 90 ضرب‌المثل «كبوتر با كبوتر باز با باز» را مطرح مي‌كنند در حالي كه نمي‌دانند علي كريمي از پرواز مي‌ترسد و نمي‌خواهد كبوتر يا باز باشد. من ترجيح مي‌دهم روي زمين راه بروم چون هرچه بالاتر بروي زمين‌خوردنت هم سخت‌تر خواهد بود!
* زماني كه با استيل‌آذين به مشكل خورديد علي دايي از شما حمايت كرد. آن ماجرا را به ياد مي‌آوريد؟
چه ربطي دارد؟ علي دايي مگر بعداً در دعوا با رويانيان از اسم من استفاده نكرد؟!
* (با تعجب): كجا؟!
بعد از درگيري با محمد رويانيان اسم علي كريمي را آورد. آن زمان علي كريمي آدم خوبي بود اما بعدش... من آخر سر هم نفهميدم اين آقا چه‌كاري براي من انجام داده است كه در برنامه 90 روي خط مي‌آيد و بابت كار نكرده منت مي‌گذارد؟ بعد از استيل‌آذين هم فقط يك مصاحبه كرد كه من هم تشكر كردم.
* بگذريم! علي آقا، در مصاحبه تلويزيوني با برنامه 90 چطور توانستيد از عقد قرارداد داخلي با استقلال حرف بزنيد؟ فكر نمي‌كرديد اين همه هوادار پرسپوليس كه شما را دوست دارند، دلخور شوند؟
همه آنها علي كريمي را مي‌شناسند. اگر اين عزيزان لطفي هم به من دارند شايد به اين خاطر باشد كه از دروغ بيزارم. توي تاريخ باشگاه پرسپوليس و استقلال خيلي‌ها از اين تيم به آن تيم رفته‌اند. حالا من مي‌‌آمدم، دروغ مي‌گفتم و همه چيز را تكذيب مي‌كردم كه چه شود؟
* ولي در همين فوتبال خيلي‌ها از كودكي طرفدار همان تيمي هستند كه بعداً با آن تيم قرارداد مي‌بندند؟
من به ديگران كاري ندارم. از اول هم پرسپوليسي بودم اما هر فوتباليستي توي اين مملكت براي پيشرفت بيشتر بايد پيراهن يكي از دو تيم استقلال و پرسپوليس را بپوشد و اين وسط ممكن است پيشنهادي از تيمي برسد كه تيم محبوب دوران كودكي آن بازيكن نباشد. آيا بايد به پيشنهاد رسيده پاسخ منفي داد؟!
* در 90 وقتي گفتيد عادل فردوسي‌پور و عوامل برنامه‌اش روزنامه زمان مذاكره شما با استقلال را بياورند و براي مردم نمايش بدهند، مي‌خواستيد به فرهاد مجيدي تيكه بيندازيد؟
نه، به فرهاد مجيدي تيكه نينداختم! به عادل و همكارانش گفتم شما كه همه چيز را داريد، برويد و روزنامه‌هاي آن دوران را هم پيدا كنيد. جالب مي‌شود!
* ولي گفتار و رفتار علي كريمي در دوشنبه گذشته با آن مصاحبه اخير فرهاد مجيدي خيلي مقايسه شد؟
من با كسي كاري ندارم. هر شخصي اخلاق مخصوص به خودش را دارد اما در زندگي‌ام اگر حرفي زده و كاري كرده باشم، سرم برود تكذيب نمي‌كنم، يعني دليلي براي دروغ گفتن و تكذيب نمي‌بينم.
* خدا را شكر! در اين فوتبال تعداد معدودي هستند كه مصاحبه با آنها نياز به ضبط صوت ندارد!
من در مورد خودم صحبت كردم. آدم يا مصاحبه نمي‌كند و حرفي نمي‌زند يا اينكه روي حرف خودش مي‌ايستد.
* علي‌آقا، مي‌خواهيم يك سؤال ويژه از شما بپرسيم.
مگر اينهايي كه پرسيديد ويژه نبود؟! (مي‌خندد)
* نه، همان‌طور كه مي‌دانيد خيلي‌ها طي يكي، دو روز گذشته به دنبال گرفتن رضايت علي دايي رفتند. حالا مي‌خواهيم بپرسيم اگر با زنگ زدن علي كريمي به علي دايي، مايلي‌كهن از زندان آزاد مي‌شد، حاضر بوديد اين كار را انجام بدهيد؟
به خاطر محمد مايلي‌كهن اين كار را نمي‌كنم چون مي‌دانم وقتي بفهمد، ناراحت مي‌شود!
* حالا اگر خود مايلي‌كهن از شما بخواهد با دايي تماس بگيريد، چطور؟
مطمئن باشيد حاجي مايلي‌كهن چنين درخواستي از من نخواهد داشت. ايشان اگر مي‌خواست، خودش زنگ مي‌زد يا به خواست آقايان عذرخواهي مي‌كرد اما من روحيات حاجي را مي‌شناسم. مايلي‌كهن روي حرف‌هايش ايستاد و به هر حال اميدوارم ديگر شاهد اين اتفاقات نباشيم.
* راستي داشت يادمان مي‌رفت؛ يكي از همكاران ما عنوان مي‌كند پس از مصاحبه شما با برنامه 90، كارلوس كروش و مسئولان فدراسيون فوتبال از تو خواسته‌اند به خاطر حفظ آرامش تيم ملي ديگر چنين حرف‌هايي نزني و عليه دايي مصاحبه نكني.
به هيچ‌عنوان! مگر شما اخيراً بازي آرسنال و چلسي را نديديد؟ فقط مانده بود آرسن ونگر يك فن كشتي كچ روي ژوزه مورينيو اجرا كند! سرمربي آرسنال جلوي چشم دوربين‌هاي تلويزيوني و ميليون‌ها نفر، مربي چلسي را هل داد و ديديد كه اتفاقي هم نيفتاد. اختلاف نظر من و علي دايي هم امري طبيعي است.
* اما چه اشكالي داشت كه شما دو نفر بالاخره اختلافات قديمي را كنار گذاشته و با هم رفاقت مي‌كرديد؟
اشكالي هم ندارد دو تا آدم كه قبلاً همبازي بوده‌اند، ارتباطي با يكديگر نداشته باشند. به قول آقايان هركس اخلاقي دارد و كبوتر بايد با كبوتر پرواز كند و باز هم با باز!
* ولي يك روزي بايد بالاخره اين دعوا تمام شود!
خود شما مگر با همه همكاران‌تان رفاقت مي‌كنيد و رفت و آمد خانوادگي داريد؟ هركس خُلق و خويي دارد و اخلاق من و علي دايي هم به هم نمي‌خورد. والسلام!

 

252 41

 

کد خبر 384990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =