پدر پیوند قلب ایران با اشاره به این که متأسفانه در کشور ما سن ابتلا به تصلب شرائین پائین آمده است گفت: به علت گران بودن شدید هزینه های درمان و مشکلات جدی وحتی عوارض پس از بیماری ،بهترین راه دراین زمینه سرمایه گذاری در امر پیشگیری است.

دکتر محمدحسین ماندگاردرآستانه برگزاری روزملی آترواسکلروز-چوبی شدن عروق قلب- ضمن اعلام این خبر گفت: همین امر وبررسی راهکارهای عملیاتی درزمینه داروودرمان به اهمیت برگزاری کنفرانس یک روزه آترواسکلروزمی افزاید.

وی  گفت: عواملی نظیر کنترل و شناخت دیابت، کنترل فشارخون، فعالیت های بدنی مناسب، داشتن رژیم غذایی مناسب، کاهش آلودگی های زیست محیطی مانند کاهش آلودگی هوا، صوتی و امواج رادیویی و امواجی که به صورت مرتب فرستاده می شود برای پیشگیری از ابتلا به تصلب شرائین بسیار مهم است.

پدر پیوند قلب ایران هشدار داد: حال آن که عدم رعایت موارد مهم به عنوان ریزفاکتورهای مهم تلقی می شود که شانس فرد را برای ابتلا به این بیماری نیز افزایش خواهد داد.

به گفته وی افزایش مصرف کالری، پرخوری، چاقی و بی تحرکی هم از دیگر عوامل افزایش دهنده ابتلا به تصلب شرائین محسوب می شود.

فوق تخصص جراحی قلب و عروق گفت:بدون شک ریزفاکتورهای کوچک تر که تا حدی شناخته شده اند اما در سطح جامعه نیازمند بررسی هستند باید توسط دانشمندان و محققین شناسایی شوند تا توسط نهادهای دولتی برای کاهش ابتلا به تصلب شرائین نیز گام های مثبت برداشته شود.

وی تأکید کرد: متأسفانه درگیری افراد به تصلب شرائین در سنین کم که دور از انتظار ماست؛ موجب از کار افتادگی بیشتر، شیوع سکته های قلبی و سایر مشکلات درکشور می شود که بدون شک نیازمند توجه جدی مردم به سلامت فردی وخانوادگی ونیزتوجه جدی ترمسولان مربوطه است.

وی در پاسخ به این که "شما برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و تن سالم چه نکاتی را رعایت می کنید"؛ گفت: من هم جزء کسانی هستم که مشمول انتقاد هستم.چراکه به اندازه کافی ورزش نمی کنم و تغذیه ام هم مناسب نیست. که البته بخش قابل توجهی ازآن به خاطر نوع شغل ومسوولیت های پزشکی وحرفه ای ام است. در حالی که به همه توصیه می کنم تا حد زیادی این نکات را رعایت کنند وبرای حفط سلامت شان تلاش جدی نمایند.

ماندگار گفت: تمام افراد جامعه باید ورزش را به عنوان قسمت اصلی زندگی روزمره خود قرار دهند، اما متأسفانه اغلب مردم با این زندگی شهری ازاین مسایل مهم غافل اند. حال آنکه مقداری ازآن ناشی از تنبلی و ترافیک است که امکان رفتن به مکان های ورزشی و به تبع آن فعالیت های بدنی را از ما سلب می کند البته مسایل دیگرنیزدراین باره دخالت دارند.

دکترماندگار همچنین گفت: اما برای داشتن فعالیت های بدنی در زندگیمان باید فضا سازی کنیم .زیرا به نظر من عدم فعالیت های بدنی و کم تحرکی ناشی از بهانه آوردن های بی مورد ست.

4646

کد خبر 387383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  16 0
  متاسفانه بعضی مناطق که مناسب ورزشهای سالم نظیر پیاده روی یاکوهنوردی وغیره بودچندیست بشدت خراب شده نظیر مسیر توچال که بخشهای ابتدائی ان بدلیل انکه توسط بنیاد مستضعفان اداره میشود وبرای درامد زائی بیشتر هیچگونه امکاناتی برای عابرین فراهم نیست حتی پیاده رووجودندارداتومبیلها مجازندهرچه میخواهند بکنندبااینکه بارهابه نگهبانی تله کابین تذکرداده شده متاسفانه اعتنائی نمیکنندوبعضا به تمسخر میگیرند اینهم یک مکانی که بایستی ورزشی وسالمبرای تهران میبود جناب اقای دکتر ماندگاربعلت مشغله زیاد دردل جامعه تشریف ندارندنمیدانند این نسخه ایشان درتهران جائی برای پیچیدن ندارد
 • بی نام A1 ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  29 3
  اقا چجوري بگن پارازيت نفرستييييييييييييد
 • بی نام A1 ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  30 0
  وقتي تمام متخصصين ميگن پارازيت ها موجب سرطان ناراحتي قلبي ،عقيمي و دهها مرض ديگه ميشه ،،اخه پس چرا قطعش نميكنن ،سونامي سرطان كافي نيست؟
 • محسن A1 ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  16 3
  آقای دکتر کاملا درست می‌‌فرمایند. ۲ سال پیش برای عمل قلب پدرم ۲۵ میلیون به حساب ایشان واریز کردیم كه البته دو ماه بعد فوت كرد. الان قیمت روز اين عمل را ندارم. شاید اگه پدرم رعايت و پيشگيري می کرد هم این پول ها را نمی‌‌دادیم و هم او زتده بود.
 • nader A1 ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  7 9
  اين بيماري مردم رايابه كام مرگ ميبرد يا هرچي دارند بايد صرف درمان بكنند براي امثال دكترماندگار ثروت .هرعمل قلب 60ميليو ن و11ميليون زير ميزي
 • بی نام IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  13 3
  بدون شک مرد شریف این روزگار وانفسا ازهر جهت،زندگی فرزندم مدیون ایشان است
 • مریم IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  16 5
  خداشما پزشک گرانقدرو برای ما حفظ کنه
 • بی نام A1 ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  17 3
  ممنون از توصیه های استاد بزرگوار
 • عادل IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  16 2
  خبر آنلاين جون ، از شما بعيده ديگه . پدر پيوند قلب تو ايران مرحوم دكتر جواد هيئت بودند كه اولين پيوند قلب رو انجام دادند
 • بی نام IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۷
  30 1
  بابا جون مادرتون پارازیتو قطع کنید ... قتل دسته جمعی مگه چیه؟
 • عباس IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
  10 1
  ایشان مشهوربه دکترماندگارپنجه طلایی وازاساتیدبزرگ جراحی قلب درایران ودنیاهستند.یک نکته رالازم است اضافه کنم که استرس بامکانیسم افزایش هورمونهای استرس ازقبیل آدرنالین ونور آدرنالین و....موجب ایجاد اسپاسم وانقباض درعضلات شریانی میشود.این استرس اگرطولانی ویا دائمی باشدموجب انقباض واسپاسم دائمی عضلات جدارشریانهاازجمله شریانهای کرونری قلب وتنگ شدن عروق واترواسکلروزدروضعیت تنگ شده میشودکه باکوچکترین آمبولی باعث بسته شدن رگ وسکته قلبی میشوددرحالیکه اگراسترس وجود نداشته باشدزمان بسیارطولانی برای این روندلازم است که بیش ازصدسال طول می کشد.استرس شامل غم وغصه وناراحتی وغمگینی فردی واجتماعی که ناشی از تزریق غم وغصه به جامعه وخستگی مفرط وبیخوابی ودیگرعواملی است که موجب آسیب جسم وروح انسان میشود.
 • مهرداد محمودی A1 ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
  0 0
  امان از استرس و اضطراب... اکثر یماری ها نشئت گرفته از استرس است ابتدا باید پزشکان و مسئولان این بیماری را از جامعه پر تنش و مضطرب ما بزدایند اگر خواهان جامعه و مردمی سالم و تندرست هستند...