حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز پنج‌شنبه در دیدار با اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج ضمن حمایت از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تأکید کردند که با تمدید مذاکرات هسته‌ای مخالف نیستند.

 به گزارش ايسنا،بیانات ایشان در رسانه‌های خارجی بازتاب گسترده‌ای داشته است. خبرگزاری رویترز پس از پایان بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجمع عالی‌ بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج در گزارشی نوشت: رهبر ایران روز پنج‌شنبه به وضوح مشخص کرد که از تمدید مذاکرات هسته‌ای حمایت می‌کند.

وی همچنین با حمایت از تیم مذاکره‌کننده در برابر انتقادات تندروهای داخلی به‌دلیل تمدید هفت ماهه این مذاکرات گفت که حتی اگر مذاکرات در روز دوشنبه که به تمدید آن منجر شد، به شکست هم می‌انجامید باز هم آسمان به زمین نمی‌آمد و در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات آمریکا بزرگترین بازنده خواهد بود.

ایران و گروه 1+5 هفته گذشته مذاکرات هسته‌ای خود را بار دیگر تمدید کردند. از این رو این رایزنی‌ها تا 30 ژوئن سال 2015 (10 تیر 1394) ادامه خواهد داشت.

رویترز ادامه داد: آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه اظهار کرد من به همان دلیلی که با مذاکرات مخالف نبودم، به همان دلیل هم با تمدید آن مخالف نیستم و مذاکره‌کنندگان ایران با جدیت و تلاش و به‌طور صادقانه در برابر حرف زور ایستاده‌اند و برخلاف طرف مقابل هر روز حرفشان را عوض نمی‌کنند.

رهبر ایران تأکید کرد که هم مردم و هم مقامات توافقاتی که عادلانه و منطقی باشند را می‌پذیرند.

همچنین روزنامه نیویورک تایمز با انتشار بخش‌هایی از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روز پنج‌شنبه نوشت: رهبر ایران نشان داد که از ادامه مذاکرات حمایت می‌کند.

نظر رهبر ایران حساس و تعیین‌کننده است، چون وی کسی است که آخرین حرف را در خصوص هرگونه توافق میان ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه‌ هسته‌ای این کشور می‌زند. فعالیت‌هایی که تهران تأکید می‌کند ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد اما غرب این کشور را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کند.

همچنین سخنان آیت‌الله خامنه‌ای به این معنی است که تندروهایی که با مذاکرات مخالف هستند و به انتقادات خود در هفته‌های اخیر شدت بخشیده‌اند، باید موضع خود را تعدیل کنند و اطمینان دهند که سیاستمداران تمدید مذاکرات را زیر سؤال نخواهند برد.

اگرچه رهبر ایران در سخنرانی روز پنج‌شنبه‌اش که متن کامل آن در پایگاه اینترنتی وی منتشر شده است به آمریکا حمله کرد و سیاست‌های آن را نامشخص و متزلزل خواند.

وی در این‌باره گفت: آمریکا هر روز حرف‌های جدید می‌زند. همچنین در ملأعام یک چیز می‌گوید و در پنهان یک چیز دیگر.

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورش به شدت حمایت کرد و آن‌ها را فرزندان انقلاب خواند که با جدیت در حال تلاش و کار هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی با اشاره به بیانات رهبر ایران در روز پنج‌شنبه نوشت که آیت‌الله خامنه‌ای مخالف تمدید مذاکرات نیست و یک توافق عادلانه را خواهد پذیرفت.

رهبر ایران در ادامه گفت: واشنگتن مرتب موضع خود را در قبال ایران به دلیل مشکلات داخلی‌اش تغییر می‌دهد. آن‌ها امروز یک چیز می‌گویند و روز دیگر آن را تغییر می‌دهند.

این خبرگزاری همچنین با تأکید بر این نکته که رهبر ایران آخرین حرف را درباره مسائل کشورش می‌زند نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای به وضوح نشان داد که از تمدید مذاکرات حمایت می‌کند و همان‌گونه که با اصل مذاکرات مخالفت نکرده است با ادامه مذاکرات نیز مخالفت نمی‌کند.

ایران و قدرت‌های جهانی روز دوشنبه 24 نوامبر رایزنی‌های خود را تا آخر ژوئن سال 2015 تمدید کردند.
علاوه بر این شبکه صدای آمریکا ضمن پوشش بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع بسیجیان گزارش داد: رهبر ایران در سخنانش تأکید کرد که قاطعانه از تمدید مذاکرات حمایت می‌کند چون اساساً با مذاکرات مخالف نبوده است.

صدای آمریکا همچنین به بیانات ایشان در روز چهارشنبه اشاره کرد و نوشت: رهبر ایران می‌گوید که غرب در تلاش‌هایش برای به زانو درآوردن ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای شکست خورده است.

روزنامه لس‌آنجس تایمز دیگر رسانه آمریکایی بود که در تحلیل بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای در روز پنج‌شنبه به‌طور سنجیده از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و تمدید مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی حمایت کرد.

وی در سخنانش تأکید کرد که یک توافق عادلانه و منطقی را می‌پذیرد اما مردم و مقامات کشورش، هیچ‌یک توافقی غیر از این را نخواهند پذیرفت. چون ایران در صورت شکست مذاکرات آسیب نخواهد دید.

رهبر ایران همچنین آمریکا را یک شریک مذاکره‌کننده غیر قابل اعتماد خواند که هر روز یک حرف جدید می‌زند.

خبرگزاری شینهوا، خبرگزاری فرانسه، شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، پایگاهخبری تحلیلی هیل و رسانه‌های متعدد دیگر روز گذشته بازتاب گسترده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان ارائه دادند.
2929

کد خبر 387415

برچسب‌ها