مهر نوشت:

مرکز آمار ایران متوسط هزینه یک خانوار شهری در سال گذشته را ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان و درآمد را نیز ۲۰ میلیون و ۴۵۰ هزارتومان اعلام کرد که نشان دهنده پیشی گرفتن هزینه‌ها از درآمدها است.

مرکز آمار ایران یافته‌های مهم آمارگیری از طرح هزینه و درآمد خانوارهای شهری در سال ۱۳۹۲ را اعلام کرد. بر این اساس، متوسط تعداد افراد خانوار ۳.۴۸ نفر بوده و توزیع خانوارهای نمونه بر حسب تعداد افراد خانوار، نشان می‌دهد که خانوارهای ۴ نفری با ۲۹.۲ درصد، بیشترین و خانوارهای ۱۰ نفر و بیش تر با ۰.۲ درصد کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهای نمونه بدون فرد باسواد ۵.۶ درصد و خانوارهای دارای ۲ نفر باسواد با ۲۹.۲ درصد بیش ترین سهم را در کل خانوارهای نمونه داشته‌اند.

متوسط تعداد افراد شاغل خانوارهای نمونه ۰.۹ نفر و متوسط تعداد افراد دارای درآمد ۱.۴ نفر بوده است. خانوارهای دارای یک نفر شاغل با سهم ۶۰.۹ درصد از کل خانوارهای نمونه، بیشترین و خانوارهای ۵ نفر شاغل و بیشتر با ۰.۱ درصد، کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهای بدون فرد شاغل ۲۴.۳ درصد از خانوارهای نمونه را تشکیل داده است.

بررسی فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد که ۱۱.۷ درصد در بخش عمده‌فروشی، خرده‌فروشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت‌ها و کالاهای شخصی و خانگی، ۱۱.۶ درصد از سرپرستان خانوارهای نمونه در بخش صنعت و در بخش ساختمان، ۹.۹ درصد در بخش حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات، ۵ درصد در بخش اداره امور عمومی، دفاع و تامین اجتماعی اجباری، ۳.۵ درصد در بخش کشاورزی، شکار و جنگل‌داری و آموزش، ۳۳.۸ درصد غیرشاغل و ۹.۴ درصد در سایر فعالیت‌های اقتصادی اشتغال داشته‌اند.

امکانات و تسهیلات مورد استفاده خانوار

در سال ۱۳۹۲ نحوه تصرف بالغ بر ۶۴.۲ درصد خانوارهای نمونه به صورت ملکی (ملکی عرصه و اعیان و ملکی اعیان) است. بررسی خانوارها از نظر تعداد اتاق در اختیار آن‌ها نشان می‌دهد که ۴۰.۸ درصد خانوارهای نمونه دارای ۴ اتاق، ۳۴.۶ درصد دارای ۳ اتاق، ۱۱.۸ درصد دارای ۵ اتاق، ۸.۵ درصد دارای ۲ اتاق، ۳.۳ درصد دارای ۶ اتاق و بیش‌تر و ۱ درصد دارای ۱ اتاق بوده‌اند.

نتایج بررسی در سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد ۹۸.۴ درصد از خانوارهای نمونه از اجاق گاز، ۹۸.۳ درصد از تلویزیون رنگی، ۹۳.۸ درصد از تلفن همراه، ۸۹.۲ درصد از جاروبرقی، ۸۲.۲ درصد از ماشین لباسشویی، ۵۶.۸ درصد از ویدئو DVD و VCD و ۵۳.۵ درصد از یخچال فریزر، ۵۰.۴ درصد از چرخ خیاطی، ۴۸.۲ درصد از یخچال، ۴۳.۹ درصد از اتومبیل شخصی، ۳۸.۴ درصد از پنکه، ۳۷.۸ درصد از یارانه، ۲۳ درصد از فریزر، ۱۵.۴ درصد از موتورسیکلت، ۱۲.۷ درصد از رادیو ضبط، ضبط و پخش صوت، ۱۰.۲ درصد از دوچرخه، ۷.۸ درصد از ماکروویو و فرهای هالوژن‌دار، ۵.۷ درصد از رادیو، ۴.۳ درصد از ماشین ظرفشویی، ۳ درصد از کولر آبی متحرک، ۱.۴ درصد از کولر گازی متحرک و ۰.۶ درصد از تلویزیون سیاه و سفید استفاده کرده‌اند.

هزینه‌های خانوار

براساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۲، متوسط هزینه سالانه خانوار شهری برابر ۲۰۵۹۸۲ هزار ریال بوده که از این مقدار ۲۶.۷ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۷۳.۳ درصد مربوط به هزینه‌های غیر خوراکی است.

متوسط هزینه سالانه خانوار شهری در مقایسه با رقم مشابه در سال ۱۳۹۱، ۲۵.۴ درصد افزایش یافته است. هزینه‌های خوراکی و دخانی خانوار در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۹۱ معادل ۲۳.۳ درصد و هزینه‌های غیرخوراکی معادل ۲۶.۲ درصد افزایش یافته است.

در سال ۱۳۹۲ متوسط هزینه خوراکی و دخانی یک خانوار شهری، برابر ۵۴۹۵۳ هزار ریال بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۱ به میزان ۲۳.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس نتایج این بررسی، در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی بیشترین سهم، ۲۱.۹ درصد، مربوط به هزینه «گوشت» بوده و هزینه‌های مربوط به «آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده های آن» با ۲۱.۳ درصد، «میوه‌ها و سبزی‌ها» با ۱۸.۴ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان» با ۱۱.۵ درصد و «نوشابه‌ها، غذاهای آماده و دخانی‌ها» با ۷.۵ درصد در مراتب بعدی اهمیت قرار داشته است.

در سال ۱۳۹۲ هزینه‌های مربوط به «میوه و سبزی‌ها» ۳۶.۹ درصد، «ادویه‌ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی» ۳۳.۵ درصد، «نوشابه‌ها، غذاهای آماده و دخانی» ۲۸.۶ درصد، «خشکبار و حبوب» ۲۶.۹ درصد، «روغن و چربی‌ها» ۲۴.۵ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان» ۲۴.۱ درصد، «قند، شکر، شیرینی‌ها، چای، قهوه و کاکائو» ۲۲.۳ درصد، «آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده‌های آن» ۱۹.۸ درصد و «گوشت» ۱۳.۱ درصد نسبت به ارقام هزینه مشابه سال قبل افزایش داشته است.

در سال ۱۳۹۲، متوسط هزینه‌های غیر خوراکی یک خانوار شهری برابر ۱۵۱۰۲۹ هزار ریال بوده است که در مقایسه با سال قبل، افزایشی برابر با ۲۶.۲ درصد نشان می‌دهد. هزینه «مسکن» با سهمی معادل ۴۵.۳ درصد از کل هزینه‌های غیر خوراکی، بیش‌ترین سهم را دارا بوده است. هزینه‌های «حمل و نقل و ارتباطات» با ۱۴.۳ درصد، «بهداشت و درمان» با ۱۲.۵ درصد، «کالاها و خدمات متفرقه» با ۱۱.۴ درصد و «پوشاک و کفش» با ۶.۳ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

در سال ۱۳۹۲  «لوازم، اثاث و خدمات» ۴۱.۲ درصد، هزینه‌های «بهداشت و درمان» ۳۳.۲ درصد، «پوشاک و کفش» ۲۹.۳ درصد، «کالاها و خدمات متفرقه» با ۲۴.۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

درآمدهای خانوار

براساس نتایج به دست آمده، متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۲، برابر ۲۰۴۵۴۹ هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل، ۲۲.۳ درصد افزایش داشته است. بررسی منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می‌دهد که ۵۳.۳ درصد درآمد از محل «درامدهای متفرقه»، ۳۰ درصد از مشاغل «مزد و حقوق‌بگیری» و ۱۶.۷ درصد درآمد از محل مشاغل «آزاد» تامین شده است.

بررسی متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری بر حسب فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد، خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار آن‌ها، «بهداشت و مددکاری اجتماعی» است با درآمد اظهار شده سالانه ۳۷۸۵۶۳ هزار ریال، بیشترین درآمد و خانوارهایی که فعالیت اصلی محل سرپرست آن‌ها «خانوارهای معمولی دارای مستخدم» است، با درآمد اظهار شده سالانه ۱۱۶۵۳۲ هزار ریال کم ترین درآمد را در سال ۱۳۹۲ داشته‌اند.

متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان می‌دهد که استان تهران با ۲۷۴۶۳۸ هزار ریال بیشترین و استان قم با  ۱۲۶۶۸۰ هزار ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۲ داشته‌اند.

براساس نتایج به دست آمده استان تهران با ۲۲۱۲۱۱ هزار ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۸۸۸۱۵ هزار ریال کمترین متوسط هزینه‌های غیر خوراکی سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۳۹۲ دارا می‌باشد. استان خوزستان با ۸۲۹۸۲ هزار ریال بیشترین و استان قم با ۲۷۶۵۲ هزار ریال کمترین متوسط هزینه خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار شهری را نشان می‌دهد.

همچنین استان تهران با ۲۸۵۹۹۰ هزار ریال بیشترین و استان مرکزی با ۱۴۵۱۳۶ هزار ریال، کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۳۹۲ به خود اختصاص داده است.

 

45503

کد خبر 387992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۰
    6 2
    چرا اینهمه درامد داریم هم خودمون نمیدو نستیم هم زندگیمو اینجوریه ...