رئیس جمهوری در پیامی روز جهانی معلولان را فرصتی برای بازشناساندن سهم جامعه و سیاست در پیدایش معلولیت برشمرد و نوشت: دولت ها وظیفه دارند، شهروندان را توانمند سازند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور در پیامی روز جهانی معلولان را مصادف با 12 آذرماه تبریک گفت.

در پخشی از پیان روحانی آمده است؛ با بازشناختن توانمندی‌ها، افتخارآفرینی‌ها می‌توانیم بیاموزیم که با همت‌های بلند قادریم از هر مانعی با سربلندی بگذریم و سهمی شایسته در ساختن جامعه‌ای انسانی‌تر و پایدارتر داشته باشیم.

متن پیام رئیس جمهوری به این شرح است:

به نام خدا

دولت‌ها وظیفه دارند شهروندان را توانمند سازند. گاه توانمندسازی در این است که قید و بندی بر دست و پای خلاقیت، اراده آزاد و سرمایه‌های افراد برای مشارکت در زندگی اقتصادی و اجتماعی ننهند و گاه توانمندسازی به این است که از فشار قید و بندهایی که طبیعت، جامعه و سیاست بر شهروندان نهاده‌اند، بکاهند. معلولیت از آن محدودیت‌هایی است که طبیعت، جامعه و سیاست در پیدایش آن سهیم‌اند و دولت، در کنار همه مردم وظیفه دارد برای کاستن از شدت پیامدهای آن و افزودن کیفیت زندگی معلولان اقدام کند.

روز جهانی معلولان بهانه و فرصتی است تا به‌ واسطه آن سهم جامعه و سیاست را در پیدایش معلولیت بازشناسیم. گاه جامعه با سهل‌انگاری و شیوه‌های نادرست زیستن و گاه سیاست با بی‌تدبیری و مسئولیت‌گریزی در قبال خشونت، در تشدید عوارض معلولیت بر انسان‌ها سهیم‌اند. شناخت پدیده معلولیت و عوامل موثر بر آن هم وظیفه و مسئولیتی را که در قبال آن داریم آشکار می‌سازد و هم راهگشای تدابیری هماهنگ است تا ساختن زندگی باکیفیت‌تر برای معلولان را امکان‌پذیر سازد.

روز جهانی معلولان فرصت مغتنمی است که همه خط‌مشی‌ها، برنامه‌ها و اقدامات جامعه و دولت در قبال معلولان را به بحث بگذاریم و به نقد و ارزیابی عملکرد خویش در قبال آنها بپردازیم. از همین رو، روز جهانی معلولان در کنار توجه دادن جامعه به محدودیت‌هایی که معلولان را در برگرفته است، فرصتی برای بازشناختن توانمندی‌ها، افتخارآفرینی‌ها، و افق‌های بلندی است که معلولان با درنوردیدن مرزهای اراده و همت به آن‌ها دست یافته‌اند. بدین‌سان می‌توانیم بیاموزیم که با همت‌های بلند قادریم از هر مانعی با سربلندی بگذریم و سهمی شایسته در ساختن جامعه‌ای انسانی‌تر و پایدارتر داشته باشیم.

امیدوارم در سایه عقلانیت، تدبیر و در پرتو عزم ملی برای ساختن ایرانی آبادتر، وظایف سنگین خویش در قبال معلولان را به درستی بشناسیم و بپذیریم و زمینه‌ای فراهم کنیم که معلولان سربلند نیز در ساختن ایرانی توسعه‌یافته‌تر و قدرتمندتر، سهمی درخور ایفا کنند.

دکتر حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی

۴۷۴۷

کد خبر 388358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =